Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Joe Biden. Fot. whitehouse.gov
Joe Biden. Fot. whitehouse.gov
Kongresmani z obu amerykańskich partii krytykują rząd Joe Bidena za porozumienie z Niemcami w sprawie Nord Stream 2. Biały Dom tłumaczy, że budowa gazociągu była niemożliwa do zatrzymania i że wypracowano mechanizmy, które zmniejszą ryzyko użycia przez Rosję dostaw energii jako broni przeciwko Ukrainie i krajom wschodniej flanki NATO.
Republikański senator Ted Cruz określił porozumienie USA-Niemcy mianem geopolitycznego zwycięstwa Władimira Putina i katastrofy dla Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników.

"Za dziesiątki lat rosyjscy dyktatorzy nadal będą inkasować miliardy z podarunku od Bidena, a Europa wciąż będzie zagrożona szantażem ze strony Rosji" - stwierdził Ted Cruz.
Reprezentująca demokratów, senator Jeanne Shaheen oświadczyła, że Nord Stream 2 nie powinien być ukończony, ponieważ umożliwi Kremlowi prowadzenie wrogich działań w Europie Wschodniej.

Biały Dom tłumaczy, że w momencie objęcia urzędu przez Joe Bidena gazociąg był w 90 procentach ukończony i jego zatrzymanie było nierealne. Wysoki rangą urzędnik Departamentu Stanu argumentował, że mimo stanowczej retoryki, administracja Donalda Trumpa zrobiła niewiele, by zatrzymać budowę gazociągu i że rząd Joe Bidena wybrał drogę współpracy z Niemcami przy stworzeniu mechanizmów zabezpieczających przed użyciem przez Rosję Nord Stream 2, jako narzędzia szantażu energetycznego i zapewnienia Ukrainie dochodów z tranzytu gazu przez co najmniej 10 lat.

We wspólnym oświadczeniu Stany Zjednoczone i Niemcy zadeklarowały, że nie dopuszczą do tego, by Rosja użyła dostaw energii jako politycznej broni przeciwko Europie albo agresji wobec Ukrainy. W razie takich kroków ze strony Moskwy oba kraje mają podjąć działania odwetowe przeciwko Rosji, włącznie z sankcjami.

W deklaracji nie ma jednak zapisu, że sankcje te będą automatyczne. Departament Stanu poinformował o utworzeniu funduszu inwestycji w transformację energetyczną Ukrainy o wartości 1 miliarda dolarów, na który Niemcy wpłacą początkowo 175 milionów dolarów. Dodatkowo Berlin ma wyłożyć 70 milionów dolarów na inwestycje zapewniające bezpieczeństwo energetyczne Ukrainy oraz wesprzeć projekty w ramach inicjatywy Trójmorza.
Relacja Marka Wałkuskiego [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

Archiwum informacji

poniedziałek26wtorek27środa28czwartek29piątek30sobota01niedziela02poniedziałek03wtorek04środa05czwartek06piątek07sobota08niedziela09poniedziałek10wtorek11środa12czwartek13piątek14sobota15niedziela16poniedziałek17wtorek18środa19czwartek20piątek21sobota22niedziela23poniedziałek24wtorek25środa26czwartek27piątek28sobota29niedziela30poniedziałek31wtorek01środa02czwartek03piątek04sobota05niedziela06

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty