Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Wilno, stolica Litwy. Fot. pixabay.com / 3dman_eu (CC0 domena publiczna)
Wilno, stolica Litwy. Fot. pixabay.com / 3dman_eu (CC0 domena publiczna)
Polska pomoc humanitarna dotarła w czwartek na Litwę. Jest to pilna odpowiedź naszego kraju na zgłoszone przez Wilno zapotrzebowanie pomocowe w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności.
Związane jest ono ze znacznym napływem na Litwę nielegalnych migrantów.

Konwój z pomocą humanitarną przygotowany został przez Rządową Agencją Rezerw Strategicznych. Wartość przysłanych rzeczy to około 740 tysięcy złotych. W skład transportu wchodzi m.in. kilkadziesiąt namiotów, ponad tysiąc koców, sześć generatorów i systemy grzewcze na paliwo.

Chargé d'affaires Polski na Litwie Anna Kozłowska-Słupek powiedziała, że drugi konwój przygotowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej, ma dotrzeć do Wilna w piątek. Jak zaznaczyła, jest to tylko część wsparcia. Polska udzieli też pomocy w ramach unijnej agencji ds. ochrony granic Frontex.

- Trzydziestu dodatkowych funkcjonariuszy będzie wspierało ochronę granicy Litwy z Białorusią. Zostanie też przekazany dodatkowy pojazd patrolowy - dodała Anna Kozłowska-Słupek. - Stoimy ramię w ramię, nie tylko jako sąsiedzi i partnerzy, ale też jako przyjaciele Litwy - powiedziała dyplomatka. Wiceminister spraw wewnętrznych Arnoldas Abramavicius zaznaczył, że relacje z polskim MSW zostały nawiązane, gdy tylko wybuchł kryzys migracyjny. - To zrozumiałe, że ta współpraca przerodziła się w to wsparcie - powiedział.

Litewskie władze uważają, że za przerzutem ludzi przez litewską granicę stoi reżim Łukaszenki. Ostatniej doby litewskie służby zatrzymały 110 osób, które próbowały nielegalnie przekroczyć granicę. Od stycznia zatrzymano już ponad 2300 imigrantów. Większość z nich to obywatele państw Bliskiego Wschodu. W całym 2020 roku litewskie służby zatrzymały 81 osób, które chciały dostać się na Litwę.
Relacja Kamila Zalewskiego (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty