Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Łazik ma badać Marsa przez minimum dwa lata, ale inżynierowie podkreślają, że ten czas będzie najprawdopodobniej kilkakrotnie dłuższy. źródło: https://twitter.com/nasapersevere
Łazik ma badać Marsa przez minimum dwa lata, ale inżynierowie podkreślają, że ten czas będzie najprawdopodobniej kilkakrotnie dłuższy. źródło: https://twitter.com/nasapersevere
Na Marsie rozpoczął się proces poszukiwania życia na czerwonej planecie. Odpowiedzialny za to jest pracujący tam od lutego łazik ‘’Wytrwałość’’. Właśnie jesteśmy świadkami badania marsjańskich skał i osadów poprzez pierwsze odczyty naukowe - informuje Amerykańska Agencja Lotnicza.
Łazik będzie używać promieni rentgenowskich i światła ultrafioletowego do badania skał, a także powiększania w celu "zbliżenia" powierzchni. NASA poinformowała właśnie, że już testy pokazały niespodziewanie wręcz ciekawe wyniki naukowe dotyczące badań nad poszukiwaniem śladów życia na Marsie.

’’Wytrwałość’’ jest teraz na obszarze wielkiego krateru, w którym miliardy lat temu znajdowało się jezioro. Zdjęcia wykonane przez specjalną kamerę dostarczyły już danych ze skał marsjańskich - donosi NASA - w tym informacji dotyczących kolorów, wielkości ziaren i obecności „cementu” między ziarnami. Ostatecznie łazik Perseverance zbierze i schowa skałę oraz regolit, które znajdą się następnie na Ziemi dzięki wspólnej misji z Europejską Agencją Kosmiczną.

- Teraz najbardziej potrzebujemy tego w badaniach dotyczących Marsa to aby te wszystkie informacje wróciły na nasza planetę. Czuje, że to będzie kluczowe, te wszystkie dowody, które właśnie teraz udaje się nam zdobywać. To jest ogromny krok naprzód, że będziemy mogli zbadać miejsca takie jak kratery czy delty gdzie kiedyś mogła być woda - powiedział były astronauta Mike Massimino.
Relacja Jana Pachlowskiego [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty