Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Wilno, stolica Litwy. Fot. pixabay.com / 3dman_eu (CC0 domena publiczna)
Wilno, stolica Litwy. Fot. pixabay.com / 3dman_eu (CC0 domena publiczna)
Maturzyści ze szkół polskich na Litwie zatańczą we wtorek, początek o godzinie 17-tej, tradycyjnego poloneza w sercu Wilna. Na Placu Katedralnym pojawią się uczniowie z siedmiu wileńskich placówek oświatowych.
Polscy uczniowie z klas maturalnych, poloneza w centrum Wilna tańczą od kilku lat. Wydarzenie organizowane jest zawsze latem i jest symbolicznym zakończeniem egzaminów maturalnych.

- To inicjatywa uczniowska, chcą oni po prostu wyjść do miasta i zaprezentować się. To jedna z nielicznych imprez, do której nie trzeba specjalnie zachęcać uczniów - mówi dyrektor gimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie Adam Błaszkiewicz. Szkoła ta jest jedną z siedmiu biorących w tym roku udział w tym przedsięwzięciu.

Na Placu Katedralnym zatańczy w sumie 110 par. To rekordowo dużo. Przed rokiem w wydarzeniu wzięło udział 78 par z sześciu wileńskich gimnazjów. Wcześniej polscy uczniowie wykonywali ten taniec również w innej części Starego Miasta - na Placu Ratuszowym.

Na zorganizowanie wydarzenia zgodę wyraziły Kuria Archidiecezji Wileńskiej, władze Wilna oraz Dyrekcja Państwowego Rezerwatu Kulturowego Zamków Wileńskich.
Relacja Kamila Zalewskiego [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty