Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz

Mateusz Morawiecki zaznaczył, że polskie władze mają obowiązek przestrzegania w pierwszej kolejności Konstytucji. źródło: https://www.facebook.com/kancelaria.premiera/Krystian Maj/KPRM
Mateusz Morawiecki zaznaczył, że polskie władze mają obowiązek przestrzegania w pierwszej kolejności Konstytucji. źródło: https://www.facebook.com/kancelaria.premiera/Krystian Maj/KPRM
Premier Mateusz Morawiecki mówił w Parlamencie Europejskim, że najwyższym prawem w Polsce jest Konstytucja. Szef rządu wziął udział w debacie o praworządności w Polsce, którą zorganizowano w reakcji na niedawny wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczący wyższości Konstytucji nad prawem unijnym.
7 października TK uznał za niekonstytucyjne przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę. Dotyczyło to m. in. kwestii uchwał Krajowej Rady Sądownictwa oraz aktów prezydenta w sprawie powoływania sędziów.

Ursula von der Leyen mówiła o "głębokim zaniepokojeniu komisji” w tej sprawie. Jej zdaniem wyrok ten podważa fundamenty Unii Europejskiej, takie jak niezależność sądownictwa. Wyrok ten - w opinii szefowej komisji - może też utrudniać ochronę praw obywateli i kontrolę wydatkowania środków unijnych.

- Nie pozwolimy na to, by zagrożone zostały nasze wspólne wartości - dodała polityk i wymieniła możliwe działania ze strony Komisji:

Mateusz Morawiecki zaznaczył, że polskie władze mają obowiązek przestrzegania w pierwszej kolejności Konstytucji.

- Najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej jest Konstytucja. Wyprzedza ona inne źródła prawa. Od tej zasady nie może odejść żaden polski sąd, żaden polski parlament i żaden polski rząd. Warto jednak podkreślić, że polski Trybunał nie stwierdził nigdy - również w ostatnim wyroku - że przepisy Traktatu o Unii nie są w całości niezgodne z polską Konstytucją. Wręcz przeciwnie: Polska w pełni przestrzega Traktatu. Dlatego właśnie polski Trybunał stwierdził, że niezgodna z Konstytucją jest jedna, bardzo konkretna interpretacja niektórych przepisów Traktatu - podkreślił premier Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki w swoim wystąpieniu mówił też o pilnych wyzwaniach, które stoją przez Unią - kryzys migracyjny, rosnące ceny czy agresywna polityka Rosji. Opisał wkład Polski w rozwój gospodarczy, a także pracę polskich funkcjonariuszy, którzy chronią granice Unii.

Szef rządu zaznaczył, że Polacy są jednym z najbardziej proeuropejskich krajów w Europie, a zachodnie firmy od lat korzystają finansowo na otwarciu polskiego rynku.

W jego opinii, ostatni wyrok Trybunału powiela porządek prawny, który obowiązuje również w innych europejskich krajach. Porządek ten zakłada, że prawo unijne wyprzedza prawo krajowe, ale na poziomie ustaw, a nie Konstytucji.

Szef polskiego rządu zarzucił więc instytucjom europejskim nierówne traktowanie członków wspólnoty.

Po wystąpieniu premiera Mateusza Morawieckiego głos zabierają przewodniczący grup politycznych zasiadających w Europarlamencie. Następnie przewidziano czas na odpowiedź szefa polskiego rządu. Dalszy plan debaty zakłada drugie wystąpienie przewodniczącej Komisji Europejskiej oraz szefa MSZ Słowenii, która sprawuje prezydencję w Radzie UE.

4-godzinną dyskusję zamkną minutowe wystąpienia eurodeputowanych zapisanych do głosu. Rezolucja Parlamentu Europejskiego w sprawie Polski ma być głosowana w czwartek.

W poniedziałek premier wystosował list do europejskich przywódców, w którym zapewnił, że Polska pozostaje lojalnym członkiem Unii jako organizacji opartej na traktatach. Zaznaczył jednocześnie, że przyszłości Wspólnoty zagraża zjawisko przeobrażania się Unii w podmiot, który nie będzie sojuszem wolnych, równych i suwerennych państw.

"Żaden organ UE nie może podejmować żadnych działań, do których nie jest upoważniony w Traktatach" - napisał Mateusz Morawiecki. Szef rządu ocenił również, że ta kwestia nie budzi wątpliwości w orzecznictwie sądów konstytucyjnych innych państw członkowskich UE.

"Sądy te wielokrotnie stwierdzały, że niektóre przejawy działania instytucji Unii Europejskiej, w szczególności TSUE, przekraczają kompetencje przyznane tym instytucjom w Traktatach. Konsekwencją orzeczeń krajowych organów sądowych zawsze było stwierdzenie, że poszczególne wyroki TSUE - jako wydane ultra vires - nie są wiążące dla konkretnego państwa członkowskiego" - argumentował premier.
- Polska w pełni przestrzega Traktatu. Dlatego właśnie polski Trybunał stwierdził, ze niezgodna z Konstytucją jest jedna, bardzo konkretna interpretacja niektórych przepisów Traktatu - argumentował premier.
Relacja Karola Darmorosa [IAR]

Dodaj komentarz 5 komentarzy

właśnie słucham debaty po wystąpieniu Morawieckiego.
Mam wrażenie, że te oskarżenia, które padają pod jego i PiSu adresem, to jakby taka mała wprawka, próba tego, co go będzie czekać przed Trybunałem Stanu
Ta cała debata w PE to jest jedna wielka farsa ; oglądam cały czas online ... Tytaj nie ma żadnego konfliktu pomiędzy UE a Polską . Tu jest ewidentnie konflikt pomiędzy dwiema ideologiami ; lewicowo- liberalną a konserwatyści - chrześcijanie ! I przestałem już oglądać bo wystarczy przeczytać do jakiej grupy w PUE należy dany Europarlamentarzysta aby wiedzieć co powie ; popiera Polskę lub ją skrytykuje . Trafiam w 100 %. I na 1000% TVN , Onet, Wyborcza będą cytować krytykujących a TVP , Republika popierających. I w ten oto sposób robi się Nam wodę z mózgu bo ludzie nie mają czasu na samodzielne myślenie , analizę czy wyciąganie wniosków. I tak ta UE właśnie wygląda.
Polecam , kto nie wierzy : https://www.europarl.europa.eu/plenary/pl/home.html . Transmisja z tłumaczeniem na j. polski.
Lepiej było poprzestać na liście. A przyszło siedzieć 5 godzin
i słuchać.
"Lepiej było poprzestać na liście. A przyszło siedzieć"
Ma czas zacząć się przyzwyczajać...
@ Nowak ... Nie bój ; za NKWD siedział dziadek , za SB ojciec ; jak będzie trzeba to i za PO pójdę za kraty JA !
Ale nadejdzie dzień ... SPRAWIEDLIWOŚCI !

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty