Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Premier Mateusz Morawiecki. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Premier Mateusz Morawiecki. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Uzależnienie od dostaw gazu z Gazpromu i jego manipulacje na rynku to przyczyna rosnących cen energii - mówił na zakończenie szczytu w Brukseli premier Mateusz Morawiecki.
Drugim powodem tej sytuacji są spekulacje uprawnieniami do emisji CO2. Wysokie ceny energii były najważniejszym tematem spotkania europejskich przywódców w belgijskiej stolicy.

Premier mówił po szczycie, że przestrzegał wielokrotnie przed zbytnim uzależnieniem od rosyjskiego gazu. „Satysfakcja, którą mam jest niestety bardzo gorzka” - dodał Mateusz Morawiecki.

Teraz Gazprom ogranicza przepustowość rurociągów, nie dostarcza dodatkowych wolumenów gazu do Europy, w której część magazynów świeci pustkami i chce wymusić zgodę na uruchomienie Nord Stream 2.

„Miałem rację, że ten dyktat cenowy, polityczny jakim jest posługiwanie się przez Rosję błękitnym paliwem, przez prezydenta Putina gazem, jest niestety dziś faktem” - powiedział szef rządu. Dlatego Polska zabiegała o śledztwo Komisji w sprawie działań Gazpromu. We wnioskach ze szczytu wprawdzie nazwa rosyjskiego monopolisty nie pada, ale jest zalecenie dla Komisji Europejskiej, by sprawdziła funkcjonowanie rynku gazu.

Wzrost cen tego surowca doprowadził do wzrostu cen energii, a to - jak mówił premier - poważny problem, bo wpływa na sytuację wielu innych sektorów i osłabia konkurencyjność europejskiego przemysłu.
Relacja Beaty Płomeckiej [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty