Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
reklama
Zobacz
autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz
reklama
Zobacz

Polski Prometeusz, obraz Horace Verneta jako alegoria upadku powstania listopadowego. https://pl.wikipedia.org/wiki/Powstanie_listopadowe
Polski Prometeusz, obraz Horace Verneta jako alegoria upadku powstania listopadowego. https://pl.wikipedia.org/wiki/Powstanie_listopadowe
W 191. rocznicę wybuchu Powstania Listopadowego - jednego z największych zrywów niepodległościowych w dziejach Polski, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk o godz. 11 w Łazienkach Królewskich złoży kwiaty przy popiersiu pułkownika Piotra Wysockiego - działacza niepodległościowego, założyciela i przywódcy spisku podchorążych, inicjatora i uczestnika listopadowego zrywu.
Podczas uroczystości Jan Józef Kasprzyk uhonoruje medalem "Pro Patria" Konrada Nawrockiego, który od lat aktywnie działa na rzecz ochrony pól bitewnych Powstania Listopadowego, w szczególności tak zwanej Reduty Ordona na warszawskiej Ochocie.

O godz. 17 na dziedzińcu Belwederu odbędzie się apel z okazji Dnia Podchorążego oraz 191. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego. W uroczystości wystawienia posterunku warty honorowej wezmą udział delegacje sześciu wyższych szkół - wojskowych, policyjnej oraz pożarniczej.

Szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych odczyta list prezydenta Andrzeja Dudy.

Powstanie Listopadowe wybuchło w nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku. Był to zryw niepodległościowy, którego celem było wyzwolenie Królestwa Polskiego spod panowania rosyjskiego zaborcy. Był to jednocześnie największy wysiłek zbrojny w historii polskich walk wyzwoleńczych w XIX wieku.

Przez prawie 11 miesięcy prawie 150 tysięcy ludzi prowadziło walkę z największą potęgą militarną Europy. Po wielu początkowych sukcesach powstanie zakończyło się klęską militarną. Jego konsekwencją była także Wielka Emigracja i ograniczenie autonomii Królestwa Polskiego.

Podczas powstania siły polskie i rosyjskie stoczyły wiele bitew. W największej i najbardziej krwawej z nich, pod Olszynką Grochowską w lutym 1831 roku, zginęło około 7 tysięcy polskich i prawie 9 i pół tysiąca rosyjskich żołnierzy.

Wojskom polskim udało się wówczas zatrzymać na wiele tygodni marsz armii rosyjskiej na Warszawę.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty