Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Szefowie rządów Szkocji i Walii napisali do premiera Borisa Johnsona list ws. zaostrzenia zasad przybywania do Zjednoczonego Królestwa.
Od wtorku po przybyciu wymagany będzie test PCR, a do momentu uzyskania wyniku, podróżny z Polski lub Francji będzie musiał się izolować. Edynburg i Cardiff chcą jednak drugiego testu w i obowiązkowej kwarantanny, trwającej przynajmniej osiem dni.

W czterech krajach Zjednoczonego Królestwa od dawna obowiązują inne regulacje wewnętrzne. W Anglii od połowy lipca obostrzenia były najmniejsze, choć teraz część nakazów powróci. Cardiff, Belfast i Edynburg cały są ostrożniejsze. W sprawie kontroli granic wszyscy mówili jednak dotąd jednym głosem. Aż do teraz.

- Wraz z pierwszym ministrem Walii napisaliśmy list do premiera. Proponujemy ostrzejsze podejście do restrykcji związanych z podróżami - poinformowała pierwsza minister Szkocji Nicola Sturgeon.

Na Wyspach pojawiają się kolejne zakażenia nowym wariantem koronawirusa. Nie wszystkie można powiązać podróżami z południa Afryki. Prawdopodobnie wariant rozprzestrzenia się już w całym kraju. Zadanie to teraz spowolnić tę podróż. Pomóc ma w tym dzisiejsza decyzja w sprawie szczepionek. Przerwa między drugą i trzecią dawką zostanie skrócona do trzech miesięcy. Szczepić będzie się mógł każdy dorosły mieszkaniec Wysp. Dotychczas dolna granica wynosiła 40 lat.

- Chcemy zapewnić dawkę przypominającą tak wcześnie, jak się da, by zdążyć przed potencjalną kolejną falą - stwierdził Wei Shen Lim z komisji ds. szczepień.

Dwie dawki przyjęło już ponad 80% mieszkańców Królestwa w wieku powyżej 12 lat, trzy - 30%.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty