Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Ujawnione przez telewizję ITV nagranie pokazuje współpracowników brytyjskiego premiera żartujących na temat świątecznego przyjęcia zorganizowanego podczas zeszłorocznego lockdownu na Downing Street.
Większość zwykłych Brytyjczyków nie mogło się wtedy spotykać pod dachem, nawet na zewnątrz obowiązywał limit sześciu osób. Rząd, w tym sam premier, dotąd zaprzeczali, że reguły złamano. Taśmą zainteresowała się policja.

Afera jest na pierwszych stronach większości dzisiejszych gazet. "Chory żart" - to nagłówek konserwatywnego, sprzyjającego premierowi Johnsonowi dziennika Daily Mail. O "clownach z Downing Street" pisze Metro. "Premier oskarżony o kłamstwo- pisze liberalny Guardian.

Na nagraniu sprzed roku ówczesna rzeczniczka i współpracownicy premiera żartują na temat przyjęcia świątecznego. "Nie było społecznego dystansu - mówi rozbawiona Allegra Stratton. Tyle, że przyjęcia w tej części kraju były wtedy zakazane.

Sky News i BBC wyemitowały wywiady z ludźmi, którzy w owym czasie stracili bliskich. "Oni myślą, że zasady ich nie obowiązują" - stwierdziła w brytyjskiej telewizji publicznej Jackie Green, która pożegnała wtedy matkę. W dniu, w którym miało odbyć się przyjęcie, na Wyspach umarło ponad pół tysiąca ludzi.

Opozycja nie kryje oburzenia. "Ludzie nie spotkali się w tamte święta z bliskimi. Czasem nie spotkali ich już nigdy" - mówi szef Partii Pracy, Keir Starmer.

Lewica pyta, jak teraz rząd oczekuje, że ludzie będą słuchali zaleceń epidemicznych. Szkocka Partia Narodowa chce dymisji premiera.

Taśmą zainteresował się już Scotland Yard. Konserwatywny poseł Tobias Elwood proponuje wewnętrzne dochodzenie w tej sprawie, które poprowadziliby członkowie służby cywilnej.

W porannych programach telewizyjnych miał pojawić się minister zdrowia, by opowiadać o rocznicy rozpoczęcia szczepień. W ostatniej chwili odwołał udział.
Relacja Adama Dąbrowskiego [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

Archiwum informacji

poniedziałek26wtorek27środa28czwartek29piątek30sobota01niedziela02poniedziałek03wtorek04środa05czwartek06piątek07sobota08niedziela09poniedziałek10wtorek11środa12czwartek13piątek14sobota15niedziela16poniedziałek17wtorek18środa19czwartek20piątek21sobota22niedziela23poniedziałek24wtorek25środa26czwartek27piątek28sobota29niedziela30poniedziałek31wtorek01środa02czwartek03piątek04sobota05niedziela06

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty