Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / frycyk01 (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / frycyk01 (CC0 domena publiczna)
Wskaźnik inflacji zwolnił w Stanach Zjednoczonych. Po gwałtownym wzroście w czerwcu, w lipcu dał iskierkę nadziei, że bolesna inflacja, z którą borykają się Amerykanie, może ulec obniżeniu w drugim półroczu.
Indeks Cen Producentów, który obejmuje wartości płacone za ich towary i usługi, był w lipcu o 9,8 procent wyższy niż rok wcześniej. To spowolnienie po gwałtownym wzroście o 11,3 procent w czerwcu.

Najnowsze dane opublikowało właśnie Rządowe Biuro Statystyczne. W ujęciu miesięcznym ceny hurtowe spadły o 0,5 procent, w porównaniu ze zrewidowanym wzrostem o połowę większym miesiąc wcześniej. Spadki w dużej mierze przypisywane są ochłodzeniu się rekordowo wysokich cen energii, a są ogólnie postrzegane jako oznaka postępu w walce z inflacją.

Ekonomiści ostrzegają jednak, że kolejny dwucyfrowy odczyt wysyła silny sygnał, że gospodarka nie wyszła jeszcze z inflacyjnej zapaści. Nowe dane dotyczące cen producentów pojawiły się dzień po tym, jak uważnie obserwowany lipcowy indeks wartości konsumpcyjnych pokazał, że ceny, jakie Amerykanie płacą za wszystko, od żywności po elektryczność, wzrosły w ciągu ostatniego roku o 8,5 procent, wolniej niż wzrost o 9,1 procent w czerwcu.
Relacja Jana Pachlowskiego (Radio Szczecin)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty