Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Rozmowy o książkach
fot. [Wydawnictwo Warstwy]
fot. [Wydawnictwo Warstwy]
"Listy miłosne i nie" Rafała Wojaczka to unikatowa publikacja, która jako pierwsze tego typu wydawnictwo gromadzi niemal całą korespondencję listowną prowadzoną przez poetę od lat młodzieńczych aż do momentu jego tragicznej śmierci. Redaktorem tomu jest prof. Stanisław Bereś – historyk literatury, medioznawca, krytyk literacki, autor m.in. biografii poety. W książce znajdziemy się listy poety pisane do rodziny (matki czy ojca), jak i korespondencja z partnerkami życiowymi, literatami czy wydawcami.
Jak pisał Krzysztof Siwczyk: "Głównym korpus korespondencji stanowią listy do kobiet, z którymi Wojaczek był związany. Różne to były rodzaje związania, wszystkie budują duszną atmosferę emocjonalnej szarpaniny. Młodzieńczy bulgot hormonalny czuć w listach do Stefani Cisek – platonicznej miłości nastoletniego Wojaczka. Uczynił z niej poeta konfesjonał, w którym wyznaje swój grzech pierworodny – pociąg do poezji. Wojaczek na naszych oczach staje się poetą. Splot intelektualnych ambicji i cielesnego pożądania - nieukierunkowany jeszcze w literacką sublimację – buduje wrażenie wypowiedzi szczerej i bezpretensjonalnej. Wojaczek cierpi katusze dojrzewania. Ale cierpi po trosze „literacko”. Intuicyjnie zwraca się w stronę literatury jako medium konwencjonalizującego chaos i grozę doświadczania świata. Dla młodego Wojaczka, przykładnego czytelnika Baudelaire`a, świat to piekło i klatka, z których należy się ewakuować".
Prapremiera publikacji miała miejsce w Instytucie Mikołowskim im. Rafała Wojaczka w Mikołowie 6 grudnia. W spotkaniu wzięli udział: Stanisław Bereś, Dagna Cichoń, Konrad Wojtyła, Maciej Melecki i Krzysztof Siwczyk.
Posłuchaj dyskusji
 

Zobacz także

2021-07-04, godz. 14:20 Powieść "Red & Green" 18-letniej Weroniki Kowalskiej | Nowość na rynku księgarskim [POSŁUCHAJ] Uwielbia czytać książki, grać na fortepianie, akordeonie i harmonijce ustnej. Lubi też malować i projektować grafikę. Jej największą pasją jest jednak… » więcej 2021-06-20, godz. 14:32 Piotr Oleksy - "Wyspy odzyskane. Wolin i nieznany archipelag" [ROZMOWA] Jak bardzo miejsce w którym żyjemy tworzy naszą tożsamość? Odpowiedzi m.in. na to pytanie szuka Piotr Oleksy - autor książki "Wyspy odzyskane. Wolin i… » więcej 2021-06-02, godz. 22:01 Michel Houellebecq - "Niepogodzony. Antologia osobista 1991-2013" [ROZMOWA] Michel Houellebecq dał się poznać światu jako poeta w 1988 roku, gdy w 14. numerze "La Nouvelle Revue de Paris" opublikował 5 wierszy pod wspólnym tytułem… » więcej 2021-06-06, godz. 14:44 Marek Teler - "Zagadka Iny Benity. AK-torzy kontra kolaboranci" [ROZMOWA] Ina Benita - aktorka, scenarzystka i autorka tekstów piosenek - przez Niemców oskarżana o współpracę z polskim podziemiem i więziona na Pawiaku, przez Polaków… » więcej 2021-05-30, godz. 21:57 Alfred Szklarski, Maciej Dudziak - "Tomek na Alasce" [POSŁUCHAJ] Czy słucha nas ktoś, kto w dzieciństwie poznawał świat z Tomkiem Wilmowskim? Jeśli tak, to mamy dobrą wiadomość. Po ponad 60 latach od premiery pierwszej… » więcej 2021-05-20, godz. 22:16 "Sama siebie nie pamiętam" - debiut Beaty Zuzanny Borawskiej [ROZMOWA] W szczecińskim Wydawnictwie Granda ukazała się pierwsza książka Beaty Zuzanny Borawskiej - "Sama siebie nie pamiętam". Opowiadania, które często przybierają… » więcej 2021-05-17, godz. 13:05 Agnieszka Gładzik - "Znak Gryfa" [ROZMOWA] Szczecin, a właściwie Stettin, tuż przed wybuchem I wojny światowej. Miasto staje się jednym z najnowocześniejszych w ówczesnych Niemczech. Zamożni przemysłowcy… » więcej 2021-05-16, godz. 15:29 Sławomir Sikora - "Ławka" [ROZMOWA] Wszystko zaczyna się na ławce z widokiem na szczecińską Łasztownię. Przyjaźń, dzięki której jeden z bohaterów przestaje wegetować, a zaczyna żyć… » więcej 2021-05-09, godz. 15:57 Piotr Michałowski - "Dzień jest wierszem, świat kolorem" [ROZMOWA] Wkrótce nakładem Wydawnictwa Forma ukaże się kolejny tom poetycki Piotra Michałowskiego - poety, eseisty, literaturoznawcy, krytyka literackiego i teatralnego… » więcej 2021-05-02, godz. 22:30 "Cała Polska Czyta Dzieciom"... już 20 lat [ROZMOWA] Tysiące spotkań z autorami i aktorami, specjalne książkowe wydawnictwa i konkursy literackie - to tylko jedne z najważniejszych działań, które od 20 lat… » więcej
1112131415