Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Rozmowy o książkach
fot. [Wydawnictwo Warstwy]
fot. [Wydawnictwo Warstwy]
"Listy miłosne i nie" Rafała Wojaczka to unikatowa publikacja, która jako pierwsze tego typu wydawnictwo gromadzi niemal całą korespondencję listowną prowadzoną przez poetę od lat młodzieńczych aż do momentu jego tragicznej śmierci. Redaktorem tomu jest prof. Stanisław Bereś – historyk literatury, medioznawca, krytyk literacki, autor m.in. biografii poety. W książce znajdziemy się listy poety pisane do rodziny (matki czy ojca), jak i korespondencja z partnerkami życiowymi, literatami czy wydawcami.
Jak pisał Krzysztof Siwczyk: "Głównym korpus korespondencji stanowią listy do kobiet, z którymi Wojaczek był związany. Różne to były rodzaje związania, wszystkie budują duszną atmosferę emocjonalnej szarpaniny. Młodzieńczy bulgot hormonalny czuć w listach do Stefani Cisek – platonicznej miłości nastoletniego Wojaczka. Uczynił z niej poeta konfesjonał, w którym wyznaje swój grzech pierworodny – pociąg do poezji. Wojaczek na naszych oczach staje się poetą. Splot intelektualnych ambicji i cielesnego pożądania - nieukierunkowany jeszcze w literacką sublimację – buduje wrażenie wypowiedzi szczerej i bezpretensjonalnej. Wojaczek cierpi katusze dojrzewania. Ale cierpi po trosze „literacko”. Intuicyjnie zwraca się w stronę literatury jako medium konwencjonalizującego chaos i grozę doświadczania świata. Dla młodego Wojaczka, przykładnego czytelnika Baudelaire`a, świat to piekło i klatka, z których należy się ewakuować".
Prapremiera publikacji miała miejsce w Instytucie Mikołowskim im. Rafała Wojaczka w Mikołowie 6 grudnia. W spotkaniu wzięli udział: Stanisław Bereś, Dagna Cichoń, Konrad Wojtyła, Maciej Melecki i Krzysztof Siwczyk.
Posłuchaj dyskusji
 

Zobacz także

2024-08-18, godz. 20:00 Maria Pakulnis z "Moją nitką". Grała kobiety demoniczne i dziewice, intelektualistki i szefowe gangów, matki i córki, żony i kochanki. Jej twarz jest jedną z ikon kina moralnego niepokoju… » więcej 2024-08-12, godz. 23:24 "Pisarki i pisarze Szczecina - leksykon 1946 - 2023" - Krzysztof Lichtblau "Ta publikacja mogłaby nie powstać. Powodów jest kilka. Sporą część wiedzy w tego typu leksykonie jesteśmy w stanie znaleźć w Internecie. Nie ma tu podejścia… » więcej 2024-07-23, godz. 00:13 "Scherzofrenia" - Konrad Wojtyła "Scherzofrenia" - to najnowszy, 7. tom poetycki Konrada Wojtyły. Autor, który przez wiele lat był naszym redakcyjnym kolegą, zebrał w nim wiersze, które… » więcej 2024-06-30, godz. 20:00 "Koniec świata" w eleWatorze Przed nami... koniec świata. Taki bowiem jest temat 39. numeru kwartalnika literacko-kulturalnego „eleWator". Tekstom towarzyszą pełne tajemniczych symboli… » więcej 2024-06-24, godz. 00:33 "Poczet Książąt Pomorskich" Macieja Strączyńskiego, z ilustracjami Sylwii Gadowskiej "Poczet Książąt Pomorskich" - to pierwsza publikacja zawierająca biogramy i portrety wszystkich książąt z dynastii Gryfitów. Jej autorem jest znany szczeciński… » więcej 2024-06-24, godz. 00:24 "Pielgrzym" - udany debiut szczecińskiego autora, Roberta Baciochy Korespondent Chicago Tribune Simon Equerry przybywa do Polski w 1979 roku, tuż przed wizytą Jana Pawła II w ojczyźnie. Ma relacjonować, dla rodaków za oceanem… » więcej 2024-06-16, godz. 17:00 Najnowszy tom poezji Tomasz Majzela [ROZMOWA] „Części” Tomasza Majzela pochłonąłem na raz w całości! Bo nie jest tak, że wyłącznie tom „Części” składa się z części - to Tomek Majzel… » więcej 2024-06-16, godz. 17:00 Nagroda czytelników dla Marka Stelara To już druga Nagroda Wielkiego Kalibru dla Marka Stelara. Tydzień temu w czasie Międzynarodowego Festiwalu Kryminału szczeciński autor odebrał Nagrodę Czytelników… » więcej 2024-06-12, godz. 01:38 "Roześmiać się terapeutycznie" czyli „My Hrabiny. Myślę, więc zapisałam” - audiobook na wakacje w Radiu Szczecin… Celna obserwacja rzeczywistości, poczucie humoru i dystans, błyskotliwość i ironia z dużą dozą ciepła i zrozumienia. W Radiu Szczecin przygotowujemy nowy… » więcej 2024-06-12, godz. 01:49 Monografia o o szczecińskiej kolekcji Fridy i Wilhelma Doeringów [ROZMOWA] "Mamy do czynienia ze sztuką wysokiej rangi artystycznej, zespołem prac pokazującym przemiany zachodzące w sztuce europejskiej końca XIX i początku XX wieku”… » więcej
12345