Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Rozmowy o książkach
fot. [www.fundacjadf.pl]
fot. [www.fundacjadf.pl]
"Piwnica Mozarta" - taki tytuł nosi najnowsza książka poetycka wydana w tym roku w Warszawie przez Fundację Duży Format. Jej autorem jest Jarosław Trześniewski-Kwiecień - poeta, prozaik, eseista, publicysta, sędzia w stanie spoczynku. Zadebiutował poetycko w 1999 roku tomem wierszy "W stronę Beethovena". W kolejnych latach wydał "Pomarańczowy zeszyt" (2003), "Casus mixtus" (2009), "Sonaty i repertoria" (2014) oraz "Nadejście" (2016).
Kazimierz Brakoniecki, komentując jego najnowszy tom, zwraca uwagę na konceptualizm i dający do myślenia sposób, w jaki Trześniewski-Kwiecień "łączy sprawy etyczne z muzycznymi, wielkiego Mozarta i wielkiego (głuchego) Beethovena z historią, historiozofią, strasznym XX wiekiem; losy rodziny z dramatem wojny, minihistorię z wielką historią". Akcentuje przy tym podejmowany przez poetę "wątek głuchoty-słyszalności-wrażliwości na muzykę", który - jak dowodzi - "jest i przejmujący, i klarownie rozpisany na partytury uczucia; tak, partytura z drutu kolczastego, wielka sztuka i przemoc, zło, śmierć, to bardzo ważne tematy, które autor ciekawie zagospodarował lirycznie. Bo są to czyste liryki o nieczystych sprawach ducha...".
Jeszcze bardziej entuzjastyczny w swej recenzji jest Wojciech Kass, który podkreśla, że "zapisany w znakomitej swojej części mniej lub bardziej rozpiętą kwartyną tom "Piwnica Mozarta" robi wrażenie. Pierwszy powód - to jego integralność, spójność, identyczność, co dotyczy trzech linii; linii- tematu/nierozwiązywalnego zagadnienia, linii - miejsca i czasu, a także linii wiersza (jak jest zapisany i w co zbrojony). Piszę o trzech liniach, ale jest w nim ukryta pięciolinia pisma nutowego, pięciolinia drutu kolczastego, a także pięciolinia wysokiego napięcia (także twórczego) ale i moralnego, jak i tego, które bierze się z doznawanego piękna (nie tylko muzyki ale i krajobrazu). A drugi powód, to wielopiętrowość każdego z poszczególnych wierszy-utworów (utwór w ich przypadku zasługuje na podkreślenie), co mam na myśli? Dusza tych wierszy rozstrzyga się na kilku piętrach (z piwnicą włącznie). Piętro ducha sztuki (muzyki) - estetyka, piętro ducha dziejów i jego praw - wcale nie etycznych, piętro losów - zarówno wielkich muzyków, jak i krewnych autora, piętro egzystencji - echo z podróży, wyprawy do stolicy wielkiej muzyki, do Pani bezy i tortu Austrii, jednocześnie autor tam widzi ten potworny hak, ten sam, który podczas pobytu w Berlinie w ramach stypendium Forda widział Gombrowicz, hak niemiecko-austriackiej bestii zasłuchanej w muzyce Mozarta, Beethovena i podającej sobie rytm straussowskiego walca lub mahlerowskiego marszu. Hak działalności tej bestii (niekiedy zacieranej) w postaci obozów śmierci. Tych pięter, półpięter, ukrytych antresol jest więcej. Trześniewski przechodzi z jednej na drugą jako poeta usiłuje śpiewać i jako człowiek obolały. Taki obolały Orfeusz, wszak schodzi w mrok piwnicy jak w czeluści krainy śmierci. Pomysł graficzny okładki znakomity - pasiak plus drut kolczasty pięciolinii, słowem - koszmar koncentracyjno-kompozycyjny. Wspaniały tom".

 

Zobacz także

2022-03-13, godz. 14:43 Jarosław Sokół - "Raport o końcu świata" [ROZMOWA] Jest lato 1945 roku. W Poczdamie światowe mocarstwa decydują o geopolitycznych losach powojennej Europy. Świnoujście staje się polskim miastem. Adam Kostrzewa… » więcej 2022-03-07, godz. 13:11 Konrad Wojtyła o albumie - Rafał Wojaczek "Byłem, jestem" [ROZMOWA, GALERIA] Nakładem wydawnictwa Instytutu Mikołowskiego ukazała się książka Rafała Wojaczka pt. "Byłem, jestem". Jak podkreśla Maciej Melecki, publikacja bezpośrednio… » więcej 2022-02-20, godz. 14:22 Dobrze już było... Olgerd Dziechciarz - "Reperkusje. symfonia wierszy żałosnych" [ROZMOWA] Nakładem Fundacji Kultury AFRONT ukazała się kolejna, 10 już książka poetycka Olgerda Dziechciarza. Wiersze – jest ich dokładnie 50 – powstały w latach… » więcej 2022-02-03, godz. 19:57 Wölfelsgrund zaplątane w Deleuze'a, czyli "Tottotem" Adama Sikory [ROZMOWA] "Tottotem" - taki tytuł nosi koncept album cenionego operatora filmowego, scenarzysty, malarza, fotografa, pedagoga - prof. dra. hab Adama Sikory. W publikacji… » więcej 2022-02-06, godz. 14:35 "Anne z Zielonych Szczytów" - nowe tłumaczenie kultowej książki [POSŁUCHAJ] "Zabiłam Anię, zburzyłam Zielone Wzgórze i pozbawiłam je facjatki" - tak we wstępie do "Anne z Zielonych Szczytów" napisała tłumaczka Anna Bańkowska… » więcej 2022-01-30, godz. 19:22 Małgorzata Witko - "Wyrka. Utracony wołyński raj" [ROZMOWA] Prawdziwa historia o sile ludzkiej pamięci, której nie strawi nawet największy ogień. "Wyrka. Utracony wołyński raj" - to tytuł książki Małgorzaty Witko… » więcej 2022-01-30, godz. 20:17 "Skrucha" - najnowsza książka Marka Stelara [ROZMOWA] Wiosna 2018 roku. Młody szczeciński policjant trafia, za karę, do Nowego Warpna. Pierwsza sprawa, którą musi się zająć ma swoje początki w latach 90… » więcej 2022-01-23, godz. 14:30 "Łabędź" – pierwszy z dwóch tomów najnowszej powieści Sylwii Trojanowskiej [ROZMOWA] "Łabędź" – pierwszy z dwóch tomów najnowszej powieści Sylwii Trojanowskiej ukaże się w najbliższą środę (26 stycznia 2022 roku) nakładem wydawnictwa… » więcej 2022-01-16, godz. 19:38 Cezary Borowy - "Przemytniczki złotych kości" [POSŁUCHAJ] Najpierw elektronika, później złoto. Przemytem z „Krakowa” do „Skierniewic” w połowie lat 80. XX wieku zajmowało się kilkaset młodych ludzi z Polski… » więcej 2022-01-16, godz. 19:32 Małgorzata Gwiazda-Elmerych - "Zapojutrze" [ROZMOWA] Powieść odważna, szokująca, brutalna, która na długo pozostaje w pamięci. O przemocy mężczyzn wobec kobiet napisano wiele, jednak Małgorzata Gwiazda-Elmerych… » więcej
89101112