Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Rozmowy o książkach
Piotr Michałowski, fot. Konrad Wojtyła [Radio Szczecin]
Piotr Michałowski, fot. Konrad Wojtyła [Radio Szczecin]
W Wydawnictwie Naukowym Uniwersytetu Szczecińskiego ukazała się praca "Niepospolite ruszenie słów. Liryka Heleny Raszki w zbliżeniach i przekrojach" (red. dr hab. Piotr Michałowski, prof. US).

We wstępie dr hab. Dorota Wojda pisze: "to książka o jednej kobiecie – poetce, napisana przez dziesięciu mężczyzn – krytyków i historyków literatury, z których część znała Helenę Raszkę osobiście, czego wyrazem są wspomnienia dyskretnie wplatane w tkankę interpretacji oraz to, że mówiącego „ja” nie nazywa się „podmiotem lirycznym”, ale „poetką”, mającą „prawdziwe” uczucia, rodzinę, biografię, ulubione miejsca i kolory. Przyjęcie takiej personalistyczno-idiograficznej perspektywy oznacza tutaj rezygnację z podporządkowania lektur modnym dyskursom tak zwanej nowej humanistyki, studiom ekokrytycznym, postsekularnym czy afektywnym. Autorzy tej książki piszą po prostu: „naturalne otoczenie”, „niematerialny sens” albo „miłość”, skupiając się na konkretnych wierszach bądź na ich konstelacjach, częściej zresztą na tych pierwszych, co przejawia się w tym, że początkowa część zbioru, Zbliżenia, obejmuje większość szkiców, a kolejna, Przekroje – tylko trzy. Objaśniając to podejście, Piotr Michałowski stwierdza, iż chodziło mu o taką formę upamiętnienia, "która dorobku nie monumentalizuje, lecz go ożywia w twórczej polifonii odczytań, jaką jest zbiór interpretacji utworów Poetki"; o "zarówno (po)ruszanie słów Poetki, jak (po)rusza - nie słowem – w kreatywnym dialogu komentatora z komentowanym tekstem".

Z prof. Piotrem Michałowskim rozmawia Konrad Wojtyła.
raszka
 

Zobacz także

2021-03-28, godz. 15:07 Jarosław Sokół - "Czerwona zaraza, czarna śmierć" [POSŁUCHAJ] Świnoujście to jedno z tych miejsc na mapie Polski w którym twórcy lubią osadzać akcję swoich filmów i powieści. Na małym ekranie, od kilku dni, możemy… » więcej 2021-03-11, godz. 15:46 Wirpsza "Drugi opór", czyli pisarz na zawsze niedoceniony [ROZMOWA] W tym roku mija dokładnie 65 lat od wyjazdu Witolda Wirpszy ze Szczecina. Pisarz, wraz z żoną - Marią Kurecką mieszkał w domu przy Pogodnej 24 na Głębokim… » więcej 2021-02-25, godz. 22:35 "Mała Wielka Księga Drogi". Jerzy Ciurlok z debiutem poetyckim [ROZMOWA] Nakładem Instytutu Mikołowskiego ukazała się książka Jerzego Ciurloka zatytułowana "Mała Wielka Księga Drogi". Autor znany dotąd jako publicysta, felietonista… » więcej 2021-02-28, godz. 14:37 "Admirałowie wyobraźni. 100 lat polskiej ilustracji w książkach dla dzieci" [POSŁUCHAJ ROZMOWY] To książka łącząca pokolenia, uruchamia wspomnienia zarówno w głowie prawie 100-letniej prababci jak i nastolatki, która powoli żegna się z dzieciństwem… » więcej 2021-02-21, godz. 22:12 "Królewski dar. Co Polska i Polacy dali światu" Teresy Kowalik i Przemysława Słowińskiego [POSŁUCHAJ] Stefan Banach - najwybitniejszy polski matematyk, Antoni Patek - genialny konstruktor legendarnych zegarków, Helena Jurgelewicz - pierwsza kobieta weterynarz… » więcej 2021-02-13, godz. 19:49 "Nigdzie indziej" - Maciej Melecki powraca w prozatorskiej odsłonie [ROZMOWA] Wkrótce nakładem Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Poznaniu ukaże się książka Meleckiego zatytułowana "Nigdzie indziej". To drugi tom zapisków… » więcej 2021-02-14, godz. 16:28 "Wielkie sekrety arcydzieł sztuki" [POSŁUCHAJ] Twórcy umieszczają w swoich dziełach sekretne znaki. Odczytanie ich nie zawsze jest proste i jednoznaczne. Skąd się wzięła gigantyczna ważka na obrazie… » więcej 2021-01-31, godz. 15:20 Piotr Solecki - "Saladyn Wielki. Pogromca krzyżowców i wódz islamu" [ROZMOWA] XII wiek na Bliskim Wschodzie to bardzo burzliwy czas: to okres wypraw krzyżowych, Bizancjum walczy o przetrwanie, Krzyżowcy w Lewancie próbują stawić czoła… » więcej 2021-01-25, godz. 12:37 Tadeusz Eysymont - "Ślad na ziemi" [POSŁUCHAJ] Stowarzyszenie Czas Przestrzeń i Tożsamość wśród wielu swoich projektów ma zatytułowany BOS, czyli Bałtyk Odra Szczecin. W nim to realizowane są monografie… » więcej 2021-01-12, godz. 21:32 Może i powinienem tam pojechać... "Hotel Polski" Artura Daniela Liskowackiego [ROZMOWA] Na rynku wydawniczym ukazała się właśnie najnowsza książka Artura Daniela Liskowackiego - prozaika, poety, dziennikarza, autora słuchowisk radiowych, krytyka… » więcej
1213141516