Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Fot. [Materiały prasowe 2022 Paderewski International Piano Competition in Los Angeles]
Fot. [Materiały prasowe 2022 Paderewski International Piano Competition in Los Angeles]
W sobotę, 26 marca 2022 roku zakończył się w Los Angeles w Stanach Zjednoczonych trzeci Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Paderewskiego (2022 American International Paderewski Piano Competition). Cieszący się ogromnym zainteresowaniem Konkurs został powołany przez Paderewski Music Society w Los Angeles – organizację non-profit zrzeszającą od 2008 roku wybitnych muzyków i melomanów, dla których celem było propagowanie spuścizny wielkiego polskiego pianisty, męża stanu i filantropa – Ignacego Jana Paderewskiego. Od początku istnienia, poza zorganizowaniem dwóch międzynarodowych konkursów pianistycznych – pierwszego w 2010 roku, Towarzystwo sponsorowało wiele wydarzeń kulturalnych, w tym koncerty, recitale fortepianowe, kursy mistrzowskie i pokazów filmowych. Z biegiem lat przybywało coraz więcej członków Towarzystwa, a z nimi środki finansowe hojnych dobrodziejów, pozwalających kontynuować organizację Konkursów.

W tym roku wydarzenie mogło się odbyć dzięki gospodarzowi przedsięwzięcia – Loyola Marymount University w Los Angeles oraz wsparciu wielu instytucji, wśród nich Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Los Angeles i Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Do tego grona chętnie dołączyło się mnóstwo organizacji, przedsiębiorstw i osób prywatnych, ceniących sobie sztukę na najwyższym poziomie. Dzięki nim do Konkursu zgłosiło się około osiemdziesięcioro wybitnie utalentowanych młodych pianistów z 15 krajów całego świata, którzy od 21 marca brali udział w trzeciej edycji American International Paderewski Piano Competition. Konkurs przebiegał w dwóch etapach, podczas których – w pierwszym etapie, pianiści obowiązkowo mieli wykonać jeden lub więcej wskazanych przez organizatorów sześciu utworów I.J. Paderewskiego w repertuarze 25-30-minutowym. Natomiast w drugim etapie, w 50-55-minutowym recitalu finałowym, artyści mogli dokonać swobodnego wyboru repertuaru.

Międzynarodowe jury, w skład którego zasiadali cenieni koncertujący pianiści, profesorowie prestiżowych uczelni muzycznych z prof. Markiem Kocyanem na czele, ogłaszając wyniki wyraziło uznanie dla najwyższego poziomu kunsztu wykazanego praktycznie przez każdego młodego pianistę. Wśród nich laureata tegorocznego – Andrzeja Wiercińskiego z Polski. I fragment Chaconny z II Partity d-moll na skrzypce solo Johanna Sebastiana Bacha BWV 1004 przełożonej na fortepian przez Ferruccio Busoniego w wykonaniu młodego pianisty, która złożyła się na Jego program Koncertu Zwycięzców w Los Angeles, będzie ilustracją rozmowy z prof. Wojciechem Kocyanem i Andrzejem Wiercińskim.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z prof. Wojciechem Kocyanem i Andrzejem Wiercińskim
 

Zobacz także

2023-12-24, godz. 18:00 Paweł Osuchowski o świętach, kolędowaniu i Bachu [ROZMOWA] Paweł Osuchowski - muzyk, dyrygent, krytyk muzyczny i propagator muzyki dawnej do Szczecina przyjechał ponad 20 lat temu. Od samego początku z Urszulą Stawicką… » więcej 2023-12-24, godz. 18:37 Święta w Kossakówce [ROZMOWA] Rafał Podraza - dziennikarz, poeta, autor tekstów piosenek, biograf i cioteczny wnuk Magdaleny Samozwaniec, córki Wojciecha Kossaka (słynnego malarza z okresu… » więcej 2023-12-24, godz. 20:19 Andrzej Tomczak o czasie oczekiwania na cud [ROZMOWA] Do wigilijnego stołu w Radiu Szczecin dosiadł się artysta-malarz, Andrzej Tomczak. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, scenografią, grafiką użytkową. Jest… » więcej 2023-12-24, godz. 15:35 Chórmistrz Szymon Wyrzykowski rozpoczyna Święta Bożego Narodzenia [ROZMOWA] Możliwość studiowania u prof. Jana Szyrockiego była dla mnie ogromnym wyróżnieniem. Nie pamiętam, by kiedykolwiek mój Mistrz mówił o koncertach podczas… » więcej 2023-12-17, godz. 23:34 Kołbacz ma 850 lat [ROZMOWA I FILM] Stowarzyszenie Spichlerz Sztuki od 2009 roku realizuje działania artystyczne, edukacyjne i popularyzatorskie, sięgające do międzykulturowego dialogu… » więcej 2023-12-17, godz. 17:00 Benefis Róży Król [ROZMOWY] Róża Król - prezes szczecińskiego oddziału Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów kończy 80 lat. Z tej okazji w Książnicy Pomorskiej odbył się jej… » więcej 2023-12-17, godz. 17:00 Moc seniora – aktywnie na rzecz tożsamości. „Moc seniora – aktywnie na rzecz tożsamości” pod takim tytułem Stowarzyszenie Czas Przestrzeń Tożsamość we współpracy z Fundacją Pasja realizowała… » więcej 2023-12-17, godz. 17:00 Szczecińscy saksofoniści z sukcesami w Hiszpanii i na XIX Światowym Kongresie Saksofonowym Wykładowcy i studenci klasy saksofonuw grudniu wzięli udział w dwóch znaczących festiwalach muzycznych. Pierwszy – SaxCulTour odbył się w Los Llanos… » więcej 2023-12-17, godz. 17:00 Szczecińskie Chanuki 2023 Geneza Chanuki związana jest z wydarzeniami, które miały miejsce w Świątyni Jerozolimskiej 25. dnia miesiąca kislew 165 lub 164 p.n.e., kiedy władca Syrii… » więcej 2023-12-17, godz. 17:00 Andrzej Wierciński zachwycił publiczność Chopinem | Inauguracja cyklu koncertowego „Chopin w Willi Lentza. Dzieła… Recital pianisty Andrzeja Wiercińskiego zorganizowany w piątek, 15 grudnia 2023 roku był prologiem dwuletniego koncertowego cyklu „Chopin w Willi Lentza… » więcej
1213141516