Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Fot. [Materiały prasowe 2022 Paderewski International Piano Competition in Los Angeles]
Fot. [Materiały prasowe 2022 Paderewski International Piano Competition in Los Angeles]
W sobotę, 26 marca 2022 roku zakończył się w Los Angeles w Stanach Zjednoczonych trzeci Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Paderewskiego (2022 American International Paderewski Piano Competition). Cieszący się ogromnym zainteresowaniem Konkurs został powołany przez Paderewski Music Society w Los Angeles – organizację non-profit zrzeszającą od 2008 roku wybitnych muzyków i melomanów, dla których celem było propagowanie spuścizny wielkiego polskiego pianisty, męża stanu i filantropa – Ignacego Jana Paderewskiego. Od początku istnienia, poza zorganizowaniem dwóch międzynarodowych konkursów pianistycznych – pierwszego w 2010 roku, Towarzystwo sponsorowało wiele wydarzeń kulturalnych, w tym koncerty, recitale fortepianowe, kursy mistrzowskie i pokazów filmowych. Z biegiem lat przybywało coraz więcej członków Towarzystwa, a z nimi środki finansowe hojnych dobrodziejów, pozwalających kontynuować organizację Konkursów.

W tym roku wydarzenie mogło się odbyć dzięki gospodarzowi przedsięwzięcia – Loyola Marymount University w Los Angeles oraz wsparciu wielu instytucji, wśród nich Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Los Angeles i Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Do tego grona chętnie dołączyło się mnóstwo organizacji, przedsiębiorstw i osób prywatnych, ceniących sobie sztukę na najwyższym poziomie. Dzięki nim do Konkursu zgłosiło się około osiemdziesięcioro wybitnie utalentowanych młodych pianistów z 15 krajów całego świata, którzy od 21 marca brali udział w trzeciej edycji American International Paderewski Piano Competition. Konkurs przebiegał w dwóch etapach, podczas których – w pierwszym etapie, pianiści obowiązkowo mieli wykonać jeden lub więcej wskazanych przez organizatorów sześciu utworów I.J. Paderewskiego w repertuarze 25-30-minutowym. Natomiast w drugim etapie, w 50-55-minutowym recitalu finałowym, artyści mogli dokonać swobodnego wyboru repertuaru.

Międzynarodowe jury, w skład którego zasiadali cenieni koncertujący pianiści, profesorowie prestiżowych uczelni muzycznych z prof. Markiem Kocyanem na czele, ogłaszając wyniki wyraziło uznanie dla najwyższego poziomu kunsztu wykazanego praktycznie przez każdego młodego pianistę. Wśród nich laureata tegorocznego – Andrzeja Wiercińskiego z Polski. I fragment Chaconny z II Partity d-moll na skrzypce solo Johanna Sebastiana Bacha BWV 1004 przełożonej na fortepian przez Ferruccio Busoniego w wykonaniu młodego pianisty, która złożyła się na Jego program Koncertu Zwycięzców w Los Angeles, będzie ilustracją rozmowy z prof. Wojciechem Kocyanem i Andrzejem Wiercińskim.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z prof. Wojciechem Kocyanem i Andrzejem Wiercińskim
 

Zobacz także

2024-10-13, godz. 18:01 900 lat Chrztu Pomorza: Pomerania christiana. Stan oraz perspektywy badań nad życiem religijnym Pomorza Zachodnim w … W 2024 r. przypada 900. rocznica pierwszej z dwóch misji chrystianizacyjnych Pomorza, prowadzonych w latach 1124-1125 i 1128 przez św. Ottona z Bambergu. Jubileusz… » więcej 2024-10-14, godz. 01:24 Cienie zapomnianych kultur po raz 16. w Kołbaczu [RELACJA] Już po raz 16. w Kołbaczu odbyła się impreza pod nazwą "Cienie zapomnianych kultur". Jak deklarują organizatorzy czyli Stowarzyszenie Spichlerz Sztuki: "Impreza… » więcej 2024-10-13, godz. 18:01 Nagrody dla literatów - Nobel Literacki dla Koreanki Han Kang i Nike dla Urszuli Kozioł Nagroda Nobla w dziedzinie literatury została przyznana południowokoreańskiej pisarce Han Kang. Wyróżniono ją za "intensywną poetycką prozę, która konfrontuje… » więcej 2024-10-13, godz. 14:50 Chór Uniwersytetu Szczecińskiego zdobył Złoto na Międzynarodowym Konkursie w Herceg Novi w Czarnogórze [ROZMOWA… Chór Akademicki Uniwersytetu Szczecińskiego kierowany od kilku lat przez dyrygentkę prof. Annę Tarnowską jest jedynym tego typu zespołem funkcjonującym… » więcej 2024-10-06, godz. 23:37 "Szczecin do mojego wiersza stworzył drzewo" - spotkanie z Anną Frajlich "Poezję Anny Frajlich można nazwać poezją przesunięcia, poezją wykorzenienia i marzenia o powrocie. Autorka zaczęła pisać wcześnie, jako kilkunastoletnia… » więcej 2024-10-07, godz. 01:07 Cienie zapomnianych kultur [ROZMOWA] "Między zamieszkiwaniem, a wędrowaniem" - to hasło tegorocznej 16. edycji "Cieni zapomnianych kultur". To wydarzenie organizuje w Kołbaczu Stowarzyszenie Spichlerz… » więcej 2024-10-07, godz. 01:57 Chopin w cenie [RELACJA] Konkurs Chopinowski odbędzie się w Warszawie za rok. A już cieszy się ogromnym zainteresowaniem. 1 października w samo południe rozpoczęła się sprzedaż… » więcej 2024-10-07, godz. 00:53 Jazz Generator w Szczecinie [ROZMOWA] W piątek (11 października) odbędzie się kolejna osłona „Jazz Generator”. Michał Starkiewicz, muzyk, Fundacja Generator Sztuki tak mówi o tym artystycznym… » więcej 2024-09-30, godz. 15:29 Kino Pionier 1907. Nowy Początek [ROZMOWA] "Kino Pionier 1907. Nowy Początek". Było jak u u Hitchcocka - "najpierw trzęsienie ziemi, a potem napięcie rosło". Lawinę zdarzeń zapoczątkowała decyzja… » więcej 2024-09-29, godz. 14:35 Szczeciński Chór Chłopięcy „Słowiki” organizuje koncert charytatywny „Przywróćmy nadzieję” [ROZMOWA, Z… Od wielu dni dochodzą do nas tragiczne informacje o fali powodzi, która opanowała południe i zachód kraju, powodując wiele szkód. Lokalne sztaby kryzysowe… » więcej
12345