Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Andrzej Wierciński – pianista w Filharmonii Narodowej w Warszawie. 18. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Fot. [Darek Golik, NIFC]
Andrzej Wierciński – pianista w Filharmonii Narodowej w Warszawie. 18. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Fot. [Darek Golik, NIFC]
Andrzej Wierciński. Z chwilą, gdy podczas 18. Konkursu Chopinowskiego w Warszawie zaczął grać Balladę f-moll op. 52 Fryderyka Chopina, miałam wrażenie, że jestem na recitalu. Jestem pełna uznania, bardzo mi zaimponował (...) – chwaliła pianistę red. Róża Światczyńska z Programu II Polskiego Radia.

Powrócił na konkurs w szczytowej formie (...). Grał wspaniale: wysmakowany i emocjonujący (...). W jego grze słychać kontynuację tradycji Kristiana Zimermana (...) – zaznaczyła red. Marta Korycka z portalu Gazeta.pl.

Występ Andrzeja Wiercińskiego w Filharmonii Narodowej był zjawiskiem co się zowie frapującym. Artysta to klasa sama w sobie. Jego gra jest pod każdym względem niebanalna i niezwykle ambitna (...). Nie gra od sztancy, ma coś własnego do powiedzenia, ta muzyka w nim żyje, a on jest w niej głęboko zanurzony (…) – stwierdziła red. Anna S. Dębowska z portalu Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena.

To tylko nieliczne recenzje o Andrzeju Wiercińskim – wielokrotnym stypendyście m.in. Yamahy, im. Franciszka Wybrańczyka Fundacji „Sinfonia Varsovia” oraz Kristiana Zimermana.

Pianista jest absolwentem słynnej warszawskiej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Zenona Brzewskiego w klasie prof. Anny Jastrzębskiej-Quinn, Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Wojciecha Świtały oraz podyplomowych studiów na jednej z najbardziej renomowanych uczelni w Europie – Universität Mozarteum Salzburg w klasie prof. Pavla Gililova. Swoje umiejętności doskonalił biorąc udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych pedagogów, takich jak Ewa Pobłocka, Janusz Olejniczak, Dmitri Alexeev, Katarzyna Popowa-Zydroń, Andrzej Jasiński oraz Sa Chen. Uczestniczył także w kursie pianistycznym Morningside Music Bridge w Calgary, gdzie otrzymał między innymi lekcje mistrzowskie od André Laplante, Lee Kim-Sing i Krzysztofa Jabłońskiego.

Andrzej Wierciński słusznie nazwany wirtuozem fortepianu, zdobył najwyższe laury na niezliczonej liczbie konkursów. Otrzymał I miejsca na m.in. Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Międzynarodowym Chopinowskim Konkursie Pianistycznym w Budapeszcie, Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Golden Ring” w Słowenii, na Międzynarodowym Konkursie w Neapolu „Masters Neapolitan Piano Competition” oraz na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Saint-Priest Antoine de Saint Exupéry. W swoim dorobku ma ponadto Złoty Medal na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Wiedniu. Jest też finalistą oraz zdobywcą Specjalnej Nagrody dla najlepszego pianisty z Polski na Międzynarodowym Chopinowskim Konkursie Pianistycznym w Darmstadt, a także laureatem Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego „Halina Czerny-Stefańska in memoriam” w Poznaniu oraz Międzynarodowego Konkursu w Hong Kongu. Otrzymał również wiele innych znaczących nagród, takich jak m.in. kontrakt z wytwórniami w Chinach oraz prestiżową KNS clasiccal i liczne tournée koncertowe w większości krajów europejskich, czy Indonezji, Kanadzie i Japonii.

Występował z większością orkiestr symfonicznych w Polsce, m.in. z tak renomowanymi, jak chociażby Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa, Sinfonia Varsovia, Sinfonietta Cracovia, Orkiestra Filharmonii Narodowej oraz Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia – NOSPR, a poza granicami, m.in. z Rzymską Orkiestrą Symfoniczną. Również przed ukoronowanymi głowami wielu państw, m.in. w Tokio przed Cesarzową Masako Owadą i Cesarzem Japonii Akihito, a także przed polską parą prezydencką – Anną i Bronisławem Komorowskimi.

Z ogromnym powodzeniem koncertował w zespołach kameralnych, m.in. w The Penderecki Trio oraz w The Logos Chamber Group. Od grudnia będzie również grał w kolejnym Trio ze światowej sławy solistami, skrzypkiem Konstantym Andrzejem Kulką i wiolonczelistą Tomaszem Strahlem. Pierwszy koncert tego Tria odbędzie się 13 grudnia 2021 roku w pieczołowicie odrestaurowanej XIX wiecznej Rezydencji Augusta Lentza w Szczecinie. Plany artystycznego tego składu zaplanowane są już na kolejne lata.

Dla Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina nagrał płytę z utworami Domenico Scarlattiego, Roberta Schumanna i Fryderyka Chopina.

Polecam gorąco spotkanie z Andrzejem Wiercińskim ilustrowane Jego interpretacjami kompozycji Fryderyka Chopina w kolejności: Walc Es-dur op. 18, Nokturn H-dur op. 62 nr 1 i Polonez As-dur op. 53. Nagrania pochodzące z 18. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego usłyszą Państwo dzięki Narodowemu Instytutowi Fryderyka Chopina w Warszawie.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Andrzejem Wiercińskim
 

Zobacz także

2024-06-16, godz. 17:00 Music West Fest po raz 10. w Zachodniopomorskim Wczoraj koncertem „de Madrid a Buenos Aires" w Galerii Kaskada rozpoczęła się wieczorem 10.jubileuszowa edycja festiwalu Music West Fest. Music West Fest… » więcej 2024-06-16, godz. 14:30 Rune Bergmann zwieńczył ośmioletnią pracę w Filharmonii w Szczecinie koncertem z Branfordem Marsalisem [ROZMOWA, … Pracę w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie na stanowiskach dyrektora artystycznego i głównego dyrygenta rozpoczął w sezonie artystycznym… » więcej 2024-06-11, godz. 21:40 Śniadanie na trawie w stylu lat 60. w Willi Lentza [RELACJA] Dawna rezydencja Lentza należy do najcenniejszych zabytków XIX-wiecznej architektury w Szczecinie. To miejsce jest depozytariuszem pamięci o przeszłości… » więcej 2024-06-11, godz. 22:58 "Tym, którzy nie powrócili z morza" po raz kolejny na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie [POSŁUCHAJ] Koncert poświęcony "Tym, którzy nie powrócili z morza" odbył się wczoraj (8.06.) wieczorem na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Od lat Opera na Zamku organizuje… » więcej 2024-06-11, godz. 23:10 Sztukmistrz Jan Szurmiej [WSPOMNIENIE] Miał w swoim dorobku ponad sto realizacji reżyserskich, a także wiele ról filmowych i teatralnych. Był twórcą wielokrotnie nagradzanych przedstawień, bijących… » więcej 2024-06-12, godz. 01:09 20. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sacrum Non Profanum [ROZMOWA] Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Sacrum Non Profanum organizowany jest nieprzerwanie od 2005 roku. Organizatorem jest Pomorskie Stowarzyszenie Instrumentalistów… » więcej 2024-06-12, godz. 01:59 Tomasz Licak Trio w Willi Lentza [POSŁUCHAJ] W czwartek w Willi Loentza odbył się kolejny koncert z cyklu Jazz w Willi. Tym razem na muzycznej estradzie wystąpiło Tomasz Licak Trio w składzie: Tomasz… » więcej 2024-06-02, godz. 17:00 "Gong" opowieść o Igrzyskach Olimpijskich. Ostatnim akordem tegorocznej 57. odsłony Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Kontrapunkt była sobotnie premiera w Teatrze Lalek Pleciuga. Opowieść o Helence… » więcej 2024-06-02, godz. 17:00 Otton z Bambergu 900 lat temu ochrzcił Pomorze. [ROZMOWA] Chrzest Pomorza w tym dzisiejszego Pomorza zachodniego miał miejsce 900 lat temu. Podjął się jej biskup Otton z Bambergu zwany również "Apostołem Pomorza"… » więcej 2024-06-02, godz. 21:44 II Festiwal Sztuk Uhuru rozpocznie się w Szczecinie [ROZMOWA] Już po raz drugi w Szczecinie odbędzie się Festiwal Sztuk Uhuru przygotowany przez Teatr Uhuru czyli młodzież szkół średnich i studencką działającą… » więcej
23456