Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Archiwum » Zapowiedzi
Tomasz Piątek, fot. Hanna Gill-Piątek
Tomasz Piątek, fot. Hanna Gill-Piątek
Zapraszamy na spotkanie z autorem książki "Heroina" - Tomaszem Piątkiem i prof. Przemysławem Czaplińskim. Spotkanie odbędzie się 4 października (wtorek) 2011 roku o godzinie 18.00 w sali studia koncertowego im. Jana Szyrockiego (S-1), Polskie Radio Szczecin, al. Wojska Polskiego 73. Spotkanie poprowadzi Konrad Wojtyła. Wstęp wolny! Cykl Errata Literata realizowany jest przez Miejską Bibliotekę Publiczną i Radio Szczecin.
Okładka książki Tomasza Piątka
Okładka książki Tomasza Piątka
Książka otrzymała w 2002 roku Nagrodę Książki Lata 2002 Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu. W 2009 roku Tomasz Piątek został finalistą Nagrody Nike za książkę „Pałac Ostrogskich” (2009); za „Węża w kaplicy” (2010) otrzymał nominację do Paszportów Polityki. Poza tym napisał: „Kilka nocy poza domem” (2002), „Bagno” (2004), „Przypadek Justyny” (2004), „Nianio” (2005), „Dobry Pan” (2005), „Błogosławiony wiek” (2006), „Morderstwo w La Scali” (2009), „Podręcznik dla klasy pierwszej” (2011).
Pisarz ukończył lingwistykę na Università degli Studi di Milano. W latach 1995–1999 pracował jako dziennikarz w „Polityce”, RMF FM, „La Stampa”, Inforadiu, Radiostacji, oraz jako ekspert-psycholingwista. Publikował felietony w miesięczniku „Film” i w „Życiu Warszawy”, od lutego 2009 jest stałym felietonistą „Krytyki Politycznej”. Książka „Heroina”, jak zgodnie stwierdzili krytycy, jest rodzajem moralitetu. Pisarz nie oszczędza słów na ukazanie w jaki stan upodlenia potrafią narkotyki wprowadzić człowieka. Heroinie ciężko się oprzeć, ciężko uciec od szczęścia jakie daje. Początkowo bohaterowie książki są szczęśliwi, dzięki temu, co odnajdują w małej porcji narkotyku, potem wszystko się zmienia. O książce mówić też będzie prof. Przemysław Czapliński, juror literackiej Nagrody Nike, wykładowca Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, znawca polskiej literatury współczesnej, autor ponad dwustu publikacji (m.in. „Tadeusz Konwicki”, „Ślady przełomu. O prozie polskiej 1976-1996”, „Wzniosłe tęsknoty. Nostalgie w prozie lat dziewięćdziesiątych”, „Świat podrobiony. Krytyka i literatura wobec nowej rzeczywistości”, „Efekt bierności. Literatura w czasie normalnym”).