Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Archiwum
Okładka książki Anny Frajlich, fot. [Radio Szczecin]
Okładka książki Anny Frajlich, fot. [Radio Szczecin]
W ramach 23. edycji "Szczecińskiego Przeglądu Literackiego FORMA", spotkamy się z Anną Frajlich i jej najnowszym tomem poetyckim "Łodzią jest i jest przystanią". Promocja książki odbędzie się w Szczecinie w Secesja Cafe, 13.06.2013 (środa), o godzinie 19. Prowadzenie: Joanna Bierejszyk i Paweł Wolski.
Niniejszy zbiór wierszy ujawnia wielotematyczne rozproszenie, ale został uszeregowany w naturalnym porządku genezy tekstów. Pozwala to mówić o poetyckiej diarystyce, eksponującej na pierwszym planie podmiot autobiograficzny z jego subiektywną perspektywą: wspomnień, notatek z bieżących zdarzeń, a także wędrownych przygód myśli – osobistych i publicznych – wysnutych z bezpośredniej mikroobserwacji albo będących oderwanym od konkretu uogólnieniem.
"Czarny wodewil" Konrada Wojtyły, fot. [Radio Szczecin]
"Czarny wodewil" Konrada Wojtyły, fot. [Radio Szczecin]
Szczecińska premiera książki zatytułowanej "Czarny wodewil" będzie miała miejsce 14 czerwca w Książnicy Pomorskiej. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18, w sali im. Herberta. Piąta książka szczecińskiego poety ukazała się nakładem wydawnictwa Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. W tomie pomieszczono 38 wierszy, które układają się w intrygującą historię.
Andrzej Stasiuk, fot. [www.ksiaznica.szczecin.pl]
Andrzej Stasiuk, fot. [www.ksiaznica.szczecin.pl]
Instytut Książki i Dyskusyjny Klub Książki w Książnicy Pomorskiej zapraszają na spotkanie z Andrzejem Stasiukiem w środę 22 maja, godz. 17.30 - Sala im. Zbigniewa Herberta. Spotkanie poprowadzi dziennikarz Radia Szczecin Konrad Wojtyła.

Andrzej Stasiuk (ur. 25 września 1960 w Warszawie) - prozaik, poeta, dramaturg, eseista, publicysta i wydawca. Autor "Murów Hebronu", "Dukli", "Opowieści galicyjskich", "Dziewięciu", "Jadąc do Babadag", "Taksimu", "Dziennika pisanego później" i wielu innych. Wydalony kolejno: z liceum ogólnokształcącego, technikum, zasadniczej szkoły zawodowej. We wczesnych latach 80. zaangażowany w działalność Ruchu Wolność i Pokój. Zdezerterował z wojska, za co półtora roku spędził w więzieniu. W 1986 wyjechał z Warszawy i zamieszkał w Czarnem, a kilka lat później w pobliskim Wołowcu w Beskidzie Niskim.
Okładka książki Krzysztofa Niewrzędy, fot. [Radio Szczecin]
Okładka książki Krzysztofa Niewrzędy, fot. [Radio Szczecin]
W ramach 22. edycji "Szczecińskiego Przeglądu Literackiego FORMA", odbędzie się spotkanie się z Krzysztofem Niewrzędą i jego powieścią "Zamęt". Gospodarzem wieczoru będzie Brygida Helbig. Jak czytamy w nocie od wydawcy: "Zamęt" [...] jest powieścią ukazującą świat w chwili wybuchu „bomby informacyjnej” – wybuchu, który przeciąga się w czasie i trwa niczym erupcja wulkanu. Buntujący się przeciwko niesprawiedliwym prawom, nierównościom społecznym, rozdwojonej naturze człowieka, młody, werteryczny bohater Zamętu stara się znaleźć dla siebie odpowiednią rolę we wszechogarniającym chaosie i próbuje dociec, co tak naprawdę wokół niego się dzieje".

Spotkanie odbędzie się w Szczecinie w "Galerii Piastów 75", 9 maja, o godz. 18.
Plakat promujący spotkanie, fot. [MBP Szczecin]
Plakat promujący spotkanie, fot. [MBP Szczecin]
"Seryjni poeci" to cykl spotkań literackich promujący książki ukazujące się w ramach serii "Biblioteki Poezji Współczesnej" wydawanej przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Celem cyklu jest przybliżenie czytelnikom współczesnej poezji polskiej dzięki spotkaniom z jej autorami, słuchaniu wierszy przez nich czytanych oraz rozmów zaaranżowanych przez prowadzącego. Już 16 listopada o godzinie 18.00 w Szczecińskiej Agencji Artystycznej (al. Wojska Polskiego 64) odbędzie się inauguracyjne spotkanie z Maciejem Meleckim, Adamem Wiedemannem i Szczepanem Kopytem.
Stefan Chwin, fot. [Krystyna Chwin]
Stefan Chwin, fot. [Krystyna Chwin]
Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie zaprasza na spotkanie, będące kontynuacją ubiegłorocznego cyklu "Errata Literata". Dnia 14 czerwca, w czwartek, o 17.00, w Tiffany Flowers & Cafe, przy ul. Księcia Bogusława X 1/1 (wejście od ul. Jagiellońskiej), spotkamy się z książką "Hanemann" i jej autorem, Stefanem Chwinem. "Hanemann" to najpopularniejsza książka tego pisarza. Opowiada o losach ludzi zamieszkujących Wolne Miasto Gdańsk w latach trzydziestych, w czasie wojny i tuż po niej. Najpierw pod panowaniem nazistów, a potem we władzy komunistycznego Urzędu Bezpieczeństwa. Niespodziewana śmierć ukochanej tytułowego bohatera, która utonęła podczas katastrofy stateczku pasażerskiego przy molo w Glettkau-Jelitkowie, naznacza Hanemanna, profesora anatomii, bardziej niż wojenna zagłada Gdańska. Odtąd nic już nie przynosi pocieszenia. Spotkanie poprowadzi Konrad Wojtyła.
Konrad Wojtyła, fot. Piotr Sawiński [PRS]
Konrad Wojtyła, fot. Piotr Sawiński [PRS]
Konrad Wojtyła - poeta, krytyk literacki, publicysta Radia Szczecin. Jego wiersze ukazały się w niedawno wydanej książce "Głosy w Kordegardzie" obok utworów m.in. Ryszarda Krynickiego, Julii Hartwig i Tomasza Różyckiego. Spotkanie poprowadzi Jarosław Borowiec, autor książek: "Zadura. Ścieżka wiersza" oraz "Szare światło. Rozmowy z Krystyną Miłobędzką i Andrzejem Falkiewiczem". Wieczór autorski odbędzie się 6 marca 2012 roku na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, sala biblioteczna 202 (wejście A, F), Godz. 17.00. Zapraszamy.
123