Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Rozmowy o książkach
fot. [Wydawnictwo Warstwy]
fot. [Wydawnictwo Warstwy]
"Listy miłosne i nie" Rafała Wojaczka to unikatowa publikacja, która jako pierwsze tego typu wydawnictwo gromadzi niemal całą korespondencję listowną prowadzoną przez poetę od lat młodzieńczych aż do momentu jego tragicznej śmierci. Redaktorem tomu jest prof. Stanisław Bereś – historyk literatury, medioznawca, krytyk literacki, autor m.in. biografii poety. W książce znajdziemy się listy poety pisane do rodziny (matki czy ojca), jak i korespondencja z partnerkami życiowymi, literatami czy wydawcami.
Jak pisał Krzysztof Siwczyk: "Głównym korpus korespondencji stanowią listy do kobiet, z którymi Wojaczek był związany. Różne to były rodzaje związania, wszystkie budują duszną atmosferę emocjonalnej szarpaniny. Młodzieńczy bulgot hormonalny czuć w listach do Stefani Cisek – platonicznej miłości nastoletniego Wojaczka. Uczynił z niej poeta konfesjonał, w którym wyznaje swój grzech pierworodny – pociąg do poezji. Wojaczek na naszych oczach staje się poetą. Splot intelektualnych ambicji i cielesnego pożądania - nieukierunkowany jeszcze w literacką sublimację – buduje wrażenie wypowiedzi szczerej i bezpretensjonalnej. Wojaczek cierpi katusze dojrzewania. Ale cierpi po trosze „literacko”. Intuicyjnie zwraca się w stronę literatury jako medium konwencjonalizującego chaos i grozę doświadczania świata. Dla młodego Wojaczka, przykładnego czytelnika Baudelaire`a, świat to piekło i klatka, z których należy się ewakuować".
Prapremiera publikacji miała miejsce w Instytucie Mikołowskim im. Rafała Wojaczka w Mikołowie 6 grudnia. W spotkaniu wzięli udział: Stanisław Bereś, Dagna Cichoń, Konrad Wojtyła, Maciej Melecki i Krzysztof Siwczyk.
Posłuchaj dyskusji
 

Zobacz także

2021-11-19, godz. 20:39 "Coraz trudniej we wszystkim", czyli "Przedświty" Orła [ROZMOWA] Na rynku wydawniczym ukazała się ósma książka w dorobku Pawła Orła zatytułowana Przedświty. Jak pisze Jerzy Franczak, to "książka tak niepodobna do… » więcej 2021-11-21, godz. 15:01 Marek Boszko Rudnicki z nową książką "Vakho. Wilcze szczenię" [ROZMOWA] Marek Boszko Rudnicki właśnie wydał swoją najnowszą książkę "Vakho. Wilcze szczenię". Powieść ukazała się jednocześnie w Polsce i USA. To historia… » więcej 2021-11-07, godz. 13:18 "Druzgi" - czyli resztki po katastrofie wszelkich stabilnych miar [POSŁUCHAJ] Na rynku wydawniczym ukazała się najnowsza książka poetycka Macieja Meleckiego zatytułowana "Druzgi". Tom stanowi w swym zamyśle kontynuuje główne tematy… » więcej 2021-11-01, godz. 13:23 Wznowienia książek Artura Daniela Liskowackiego [ROZMOWA] Artur Daniel Liskowacki, dzięki współpracy z Wydawnictwem Forma, daje swoim czytelnikom trzy nowe/stare książki. Dwie z nich to stare wydania, ale na nowo… » więcej 2021-10-24, godz. 14:08 Marek Teler - "Upadły amant. Historia Igo Syma" [ROZMOWA] Igo Sym to przedwojenny filmowy amant, który Marlenę Dietrich nauczył grać na muzycznej pile, z Hanką Ordonówną występował m.in. w słynnym filmie "Szpieg… » więcej 2021-10-17, godz. 15:39 "Oto sztuka polskiego plakatu" [ROZMOWA] Eryk Lipiński, Henryk Tomaszewski, Jan Lenica, Jan Młodożeniec czy Franciszek Starowieyski - nazwiska polskich artystów plastyków są na świecie tak samo… » więcej 2021-10-10, godz. 22:20 Anna Mieszczanek - "Dzień bez Teleranka" [ROZMOWA] Przez wiele lat, w czasach PRL-u niedzielny program telewizyjny kojarzył się z sygnałem programu dla dzieci i młodzieży. Piejący kogut, punktualnie o godzinie… » więcej 2021-10-02, godz. 21:30 Nieznośna ciężkość winy, czyli "Zapiski z nocnych dyżurów" Jacka Baczaka [ROZMOWA] W tym roku mija ćwierć wieku od pierwszego wydania "Zapisków z nocnych dyżurów" i 25 lat od przyznania Jackowi Baczakowi prestiżowej Nagrody im. Kościelskich… » więcej 2021-10-03, godz. 15:26 Maja Iwaszkiewicz - "Świnia na sądzie ostatecznym" [ROZMOWA] "O takim średniowieczu nikt jeszcze nie pisał" - to zdanie promujące książkę Mai Iwaszkiewicz "Świnia na sądzie ostatecznym". Rzeczywiście o średniowieczu… » więcej 2021-09-19, godz. 19:58 "1980. Jedno plemię" Agnieszki Kuchcińskiej-Kurcz [ROZMOWA] W ubiegłym roku z okazji 40-lecia Sierpnia '80 na placu Solidarności w Szczecinie stanęła wystawa zatytułowana "1980. Jedno plemię". Kuratorka Agnieszka… » więcej
910111213