Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Elżbieta Sikora – kompozytorka. Fot. [G. Mehring. Materiały prasowe]
Elżbieta Sikora – kompozytorka. Fot. [G. Mehring. Materiały prasowe]
Filharmonia w Szczecinie stoi przed ogromnym wyzwaniem artystycznym i logistycznym. W tej chwili jest na ostatniej prostej w przygotowaniach do światowej premiery Szóstego przykazania „Nie zabijaj” Elżbiety Sikory, wybitnej polskiej kompozytorki i pionierki muzyki elektronicznej, tworzącej od wielu lat w Paryżu. O wydarzeniu zaplanowanym na niedzielę, 27 marca 2022 roku, rozpisuje się niemal cały świat muzyczny.

Warto więc powiedzieć, że utwór Sikory zestawiony jest z arcydziełem włoskiego mistrza Luigiego Nono. Obie kompozycje są wyrazem sprzeciwu wobec politycznej przemocy. Łączy je podobna obsada i polskie wątki. Czerpiąc z przeszłości, stają się ostrzeżeniem przed aktualnymi okrucieństwami, które niejako wpisały się w trwającą wojnę na Ukrainie.

Tytuł kompozycji Elżbiety Sikory nawiązuje do szóstego przykazania w tradycji talmudycznej: „nie zabijaj” i dedykowany jest ofiarom przemocy i niesprawiedliwości – podobnie jak powstały blisko czterdzieści lat wcześniej utwór „Quando stanno morendo. Diario Polacco no. 2” Luigiego Nono.

W swym nowym utworze Sikora sięga między innymi po słowa świadków zbrodni popełnionych w nazistowskim obozie koncentracyjnym Majdanek koło Lublina i zestawia je z poezją Grzegorza Kwiatkowskiego oraz ujgurskiego dysydenta Ekhmetjana Osmana, członka jednej z najbardziej prześladowanych współcześnie grup etnicznych.

Drugi diariusz polski Luigiego Nono (1924-1990) powstał pod wpływem wiadomości o wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego. Wstrząśnięty tą wiadomością kompozytor zadedykował utwór „Polskim przyjaciołom i towarzyszom, którzy na wygnaniu, w podziemiu, w więzieniach, w swoich miejscach pracy – trwają w oporze; zachowują nadzieję, choć jej nie ma, wierzą, choć są niewierzący”. W swej kompozycji Nono użył fragmentów wierszy Czesława Miłosza, Aleksandra Błoka, Endrego Adyego, Wielemira Chlebnikowa i Borysa Pasternaka, by postawić pytania, które mimo upływu lat okazują się zaskakująco aktualne („Mosca – chi sei?” – „Moskwo, kim jesteś?”).

Szóste przykazanie Elżbiety Sikory zostanie wykonane przez francuski zespołu wokalny Les Métaboles, który wystąpi pod kierownictwem Léo Warynskiego. Do udziału w projekcie zostali ponadto zaproszeni wybitni muzycy: Erik Drescher (flety), Bartosz Koziak (wiolonczela) i Dominik Dołęga (perkusja). W utworze Nono dołączą eksperci live electronics z SWR Experimentalstudio z Freiburga. W tym obchodzącym 50-lecie studio swoje dzieła komponowali m.in. Karlheinz Stockhausen, Pierre Boulez i właśnie Luigi Nono.

Na temat światowej premiery w Szczecinie Szóstego przykazania „Nie zabijaj” Elżbiety Sikory, z Dorotą Serwą – dyrektor Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza rozmawia Dorota Zamolska.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z dyr. Dorotą Serwą
 

Zobacz także

2023-11-20, godz. 00:45 Teatr Lalek Pleciuga ma 70 lat [POSŁUCHAJ] Niemal wszyscy szczecinianie zaczynają swoją przygodę z teatrem od tej własnej sceny. Dla niektórych jest to początek związku na całe życie, dla innych… » więcej 2023-11-20, godz. 21:51 "Halo! Czyja to rzeźba?" [ROZMOWA] "Halo! Czyja to rzeźba?" - to jeden z projektów Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego 2024. Szczecinianie często nie wiedzą, jakie rzeźby albo pomniki mijają… » więcej 2023-11-20, godz. 21:12 Na wieki wieków rock'n'roll [ROZMOWA] Po 5 latach tułaczki Słowianin wrócić na właściwe miejsce. I choć oficjalne otwarcie przebudowanego i wyremontowanego domu kultury odbędzie się w najbliższy… » więcej 2023-11-20, godz. 23:10 RISING OF LUSITANIA - V Międzynarodowy Festiwal Animowanych Dokumentów zacumował w Szczecinie [ROZMOWA] Dziś wieczorem (19 listopada) w Kinie INKU w Szczecinie zakończy się V Międzynarodowy Festiwal Animowanych Dokumentów RISING OF LUSITANIA. Od czwartku widzowie… » więcej 2023-11-19, godz. 14:40 Piotr Paleczny | „Chopin był poetą fortepianu...” [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Jest jednym z najwybitniejszych polskich pianistów w historii. Bezsprzecznie należy do grona najznakomitszych znawców muzyki Fryderyka Chopina. Piotr Paleczny… » więcej 2023-11-12, godz. 23:41 Znamy już finałową piątkę Nagrody Literackiej JANTAR [POSŁUCHAJ] Kilka dni temu została ogłoszona lista laureatów Nagrody Literackiej Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego "JANTAR 2022". Nagrodę mogą otrzymać autorzy… » więcej 2023-11-13, godz. 00:17 Zmarła Danuta Strzelbicka-Mazuś, nestorka szczecińskiej plastyki [POSŁUCHAJ] "Malowanie towarzyszyło mi od dzieciństwa. Zawsze było dla mnie ważne tak samo, jak kontakt z naturą. Urodziłam się na Kresach w Małopolsce Wschodniej… » więcej 2023-11-14, godz. 08:48 Medale pamiątkowe dla uczestników strajków w sierpniu 1988 r. [POSŁUCHAJ] Jan Tarnowski - działacz opozycyjny, uczestnik strajku 1980 i 1988 oraz delegat Szczecina na II Krajowym Zjeździe Delegatów NSZZ „Solidarność” w 1990… » więcej 2023-11-15, godz. 21:27 "Słowianin" wraca z emigracji [ROZMOWA] Remont Domu Kultury "Słowianin" rozpoczął się w 2018 roku. I choć jego oficjalne otwarcie nastąpi 24 listopada, już teraz działa w starym miejscu przy… » więcej 2023-11-14, godz. 08:43 „Helix Nebula” Andrzeja Szachowskiego w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie | Światowa prapremiera [ROZMOWA, ZD… Andrzej Szachowski – młody polski twórca – laureat I Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie długo czekał… » więcej
1213141516