Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Elżbieta Sikora – kompozytorka. Fot. [G. Mehring. Materiały prasowe]
Elżbieta Sikora – kompozytorka. Fot. [G. Mehring. Materiały prasowe]
Filharmonia w Szczecinie stoi przed ogromnym wyzwaniem artystycznym i logistycznym. W tej chwili jest na ostatniej prostej w przygotowaniach do światowej premiery Szóstego przykazania „Nie zabijaj” Elżbiety Sikory, wybitnej polskiej kompozytorki i pionierki muzyki elektronicznej, tworzącej od wielu lat w Paryżu. O wydarzeniu zaplanowanym na niedzielę, 27 marca 2022 roku, rozpisuje się niemal cały świat muzyczny.

Warto więc powiedzieć, że utwór Sikory zestawiony jest z arcydziełem włoskiego mistrza Luigiego Nono. Obie kompozycje są wyrazem sprzeciwu wobec politycznej przemocy. Łączy je podobna obsada i polskie wątki. Czerpiąc z przeszłości, stają się ostrzeżeniem przed aktualnymi okrucieństwami, które niejako wpisały się w trwającą wojnę na Ukrainie.

Tytuł kompozycji Elżbiety Sikory nawiązuje do szóstego przykazania w tradycji talmudycznej: „nie zabijaj” i dedykowany jest ofiarom przemocy i niesprawiedliwości – podobnie jak powstały blisko czterdzieści lat wcześniej utwór „Quando stanno morendo. Diario Polacco no. 2” Luigiego Nono.

W swym nowym utworze Sikora sięga między innymi po słowa świadków zbrodni popełnionych w nazistowskim obozie koncentracyjnym Majdanek koło Lublina i zestawia je z poezją Grzegorza Kwiatkowskiego oraz ujgurskiego dysydenta Ekhmetjana Osmana, członka jednej z najbardziej prześladowanych współcześnie grup etnicznych.

Drugi diariusz polski Luigiego Nono (1924-1990) powstał pod wpływem wiadomości o wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego. Wstrząśnięty tą wiadomością kompozytor zadedykował utwór „Polskim przyjaciołom i towarzyszom, którzy na wygnaniu, w podziemiu, w więzieniach, w swoich miejscach pracy – trwają w oporze; zachowują nadzieję, choć jej nie ma, wierzą, choć są niewierzący”. W swej kompozycji Nono użył fragmentów wierszy Czesława Miłosza, Aleksandra Błoka, Endrego Adyego, Wielemira Chlebnikowa i Borysa Pasternaka, by postawić pytania, które mimo upływu lat okazują się zaskakująco aktualne („Mosca – chi sei?” – „Moskwo, kim jesteś?”).

Szóste przykazanie Elżbiety Sikory zostanie wykonane przez francuski zespołu wokalny Les Métaboles, który wystąpi pod kierownictwem Léo Warynskiego. Do udziału w projekcie zostali ponadto zaproszeni wybitni muzycy: Erik Drescher (flety), Bartosz Koziak (wiolonczela) i Dominik Dołęga (perkusja). W utworze Nono dołączą eksperci live electronics z SWR Experimentalstudio z Freiburga. W tym obchodzącym 50-lecie studio swoje dzieła komponowali m.in. Karlheinz Stockhausen, Pierre Boulez i właśnie Luigi Nono.

Na temat światowej premiery w Szczecinie Szóstego przykazania „Nie zabijaj” Elżbiety Sikory, z Dorotą Serwą – dyrektor Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza rozmawia Dorota Zamolska.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z dyr. Dorotą Serwą
 

Zobacz także

2023-11-05, godz. 17:00 Chór „Collegium Maiorum” poprowadzi prof. Szymon Wyrzykowski [ROZMOWA] Z myślą o długoletnich śpiewakach Chóru Akademickiego Politechniki Szczecińskiej, którym obowiązki zawodowe i rodzinne uniemożliwiły systematyczną pracę… » więcej 2023-11-08, godz. 23:51 Dom Kultury Słowianin powraca. Po ponad pięcioletnim, generalnym remoncie powraca do "gry" Dom Kultury Słowianin. Dom Kultury Słowianin działa jako instytucja kultury nieprzerwanie od… » więcej 2023-11-05, godz. 17:00 RISING OF LUSITANIA czyli V Międzynarodowy Festiwal Animowanych Dokumentów w Szczecinie. V Międzynarodowy Festiwal Animowanych Dokumentów RISING OF LUSITANIA (www.animadoc.pl) zacumuje tym razem w Szczecinie, a konkretnie w KINIE INKU, czyli Inkubatorze… » więcej 2023-11-05, godz. 17:00 "Echo świątyni" Jakuba Stefka Organista i wykładowca szczecińskiej Akademii Sztuki Jakub Stefek właśnie wydał autorski albumu "The Echo of The Temple". Wypełniły go kompozycje polskich… » więcej 2023-11-05, godz. 17:00 Szczecin sprzed 100 lat pędzla Roberta Cicheckiego i współczesny pędzla Ryszarda Stefanika Robert Cichecki i Ryszard Stefanik współpracują ze sobą kilkanaście lat, połączyła ich tematyka obrazów oraz zainteresowanie malarstwem realistycznym… » więcej 2023-10-29, godz. 23:29 Don Kichot w Operze na Zamku 28 października 2023 roku w Operze na Zamku w Szczecinie odbyła się premiera baletu „Don Kichot” do muzyki Ludwiga Minkusa, w choreografii Anny Hop, pod… » więcej 2023-10-29, godz. 18:21 Szczecin. Miasto z duszą. "Szczecin. Miasto z duszą" - taki tytuł nosi kolejny album przygotowany przez Starą Rzeźnię, Grupę CSL oraz Szczecińskie Towarzystwo Fotograficzne. Spośród… » więcej 2023-10-29, godz. 18:11 Michał Buczkowski koncertował w Willi Lentza. Michał Buczkowski pochodzący ze Szczecina skrzypek koncertuje na całym świecie. Jego najnowsza płyta ukazała się w znanej, europejskiej wytwórni Austrian… » więcej 2023-10-29, godz. 17:00 Paweł Maślona w Akademii Sztuki w Szczecinie. [ROZMOWA] Kierunek Film Eksperymentalny Akademii Sztuki w Szczecinie zaprosił w minionym tygodniu na otwarty MASTERCLASS oraz na WARSZTATY dla studentów Filmu Eksperymentalnego… » więcej 2023-10-29, godz. 17:00 Weź malucha na RANIUTTO. Warsztaty w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Warsztaty RANIUTTO stały się wręcz kultową aktywnością sobotnich poranków organizowanych w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Zajęcia… » więcej
1314151617