Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Fot. [Materiały prasowe 2022 Paderewski International Piano Competition in Los Angeles]
Fot. [Materiały prasowe 2022 Paderewski International Piano Competition in Los Angeles]
W sobotę, 26 marca 2022 roku zakończył się w Los Angeles w Stanach Zjednoczonych trzeci Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Paderewskiego (2022 American International Paderewski Piano Competition). Cieszący się ogromnym zainteresowaniem Konkurs został powołany przez Paderewski Music Society w Los Angeles – organizację non-profit zrzeszającą od 2008 roku wybitnych muzyków i melomanów, dla których celem było propagowanie spuścizny wielkiego polskiego pianisty, męża stanu i filantropa – Ignacego Jana Paderewskiego. Od początku istnienia, poza zorganizowaniem dwóch międzynarodowych konkursów pianistycznych – pierwszego w 2010 roku, Towarzystwo sponsorowało wiele wydarzeń kulturalnych, w tym koncerty, recitale fortepianowe, kursy mistrzowskie i pokazów filmowych. Z biegiem lat przybywało coraz więcej członków Towarzystwa, a z nimi środki finansowe hojnych dobrodziejów, pozwalających kontynuować organizację Konkursów.

W tym roku wydarzenie mogło się odbyć dzięki gospodarzowi przedsięwzięcia – Loyola Marymount University w Los Angeles oraz wsparciu wielu instytucji, wśród nich Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Los Angeles i Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Do tego grona chętnie dołączyło się mnóstwo organizacji, przedsiębiorstw i osób prywatnych, ceniących sobie sztukę na najwyższym poziomie. Dzięki nim do Konkursu zgłosiło się około osiemdziesięcioro wybitnie utalentowanych młodych pianistów z 15 krajów całego świata, którzy od 21 marca brali udział w trzeciej edycji American International Paderewski Piano Competition. Konkurs przebiegał w dwóch etapach, podczas których – w pierwszym etapie, pianiści obowiązkowo mieli wykonać jeden lub więcej wskazanych przez organizatorów sześciu utworów I.J. Paderewskiego w repertuarze 25-30-minutowym. Natomiast w drugim etapie, w 50-55-minutowym recitalu finałowym, artyści mogli dokonać swobodnego wyboru repertuaru.

Międzynarodowe jury, w skład którego zasiadali cenieni koncertujący pianiści, profesorowie prestiżowych uczelni muzycznych z prof. Markiem Kocyanem na czele, ogłaszając wyniki wyraziło uznanie dla najwyższego poziomu kunsztu wykazanego praktycznie przez każdego młodego pianistę. Wśród nich laureata tegorocznego – Andrzeja Wiercińskiego z Polski. I fragment Chaconny z II Partity d-moll na skrzypce solo Johanna Sebastiana Bacha BWV 1004 przełożonej na fortepian przez Ferruccio Busoniego w wykonaniu młodego pianisty, która złożyła się na Jego program Koncertu Zwycięzców w Los Angeles, będzie ilustracją rozmowy z prof. Wojciechem Kocyanem i Andrzejem Wiercińskim.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z prof. Wojciechem Kocyanem i Andrzejem Wiercińskim
 

Zobacz także

2024-03-24, godz. 14:45 Ignacy Lisiecki zachwycił melomanów w Złotej Sali Filharmonii [ROZMOWA z ARTYSTĄ, ZDJĘCIA] Aleksander Tansman to z pewnością jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskich XX wieku, który pozostaje nadal w naszym kraju bardzo mało znany. Urodzony… » więcej 2024-03-24, godz. 14:15 Finał II Ogólnopolskiego Konkursu i Festiwalu Trębaczy w Szczecinie uświetnił Louis Dowdeswell [POSŁUCHAJ, ZDJĘ… W poniedziałek, 18 marca 2024 zakończył się w Szczecinie II Ogólnopolski Konkurs i Festiwal Trębaczy. W konkursie wzięło udział kilkudziesięcioro młodych… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy: Jubileusz 900-lecia. [ROZMOWA] "Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy: Jubileusz 900-lecia" to nazwa projektu Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego. O przebiegu działań… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 "Barwy Duszy" Wiesławy Markiewicz w Książnicy Pomorskiej. Ponad 60 najnowszych prac Wisławy Markiewicz można oglądać w sali pod Piramida Książnicy Pomorskiej. Pięknie zaaranżowana wystawa nosi tytuł "Barwy duszy"… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Kobiety Gryfitów, spotkanie z prof. Agnieszką Teterycz-Puzio z Uniwersytetu Pomorskiego Profesor Agnieszka Teterycz - Puzio z Uniwersytetu Pomorskiego od lat zajmuje się historią średniowiecza. Interesują ją dzieje polskiego średniowiecza, szczególnie… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Słynna Sinfonia Varsovia obchodzi Jubileusz 40-lecia w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie [ROZMOWA, ZDJĘCIA] W kwietniu 2024 roku mija 40 lat od historycznych koncertów wybitnego skrzypka Yehudi Menuhina w Filharmonii Narodowej z powstałą na tę okazję orkiestrą… » więcej 2024-03-11, godz. 18:00 Elżbieta Cherezińska narodzona za "Sydonię" [POSŁUCHAJ] Elżbieta Cherezińska otrzymała nagrodę w największym polskim plebiscycie czytelniczym. Nagrodzono książkę "Sydonia. Słowo się rzekło". To wyróżnienie… » więcej 2024-03-11, godz. 00:30 Jantar czeka [ROZMOWA] Podstawa wykonana jest z drewna lipowego. To otwarta książka, a na niej znajduje się okruch bursztynu. Spory, bo przecież nazwa konkursu zobowiązuje. Autorką… » więcej 2024-03-11, godz. 18:17 Izba Pamięci i Tradycji Ziemi Nowogardzkiej czeka na zwiedzających [POSŁUCHAJ] Jest to miejsce, w którym za pomocą artefaktów można opowiedzieć historię Nowogardu. Zarówno tę przedwojenną, powojenną, jak i współczesną. We… » więcej 2024-03-11, godz. 21:40 Pierwsza edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego VOICE and VILLAS [ROZMOWA] Przed nami pierwsza edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego VOICE and VILLAS, organizowanego przez Willę Lentza - szczecińską instytucję kultury. Impreza… » więcej
23456