Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
"Dziedzictwo Architektoniczne Szczecina 1.0 - Wille Łękna" to najnowsza wystawa przygotowana przez Willę Lentza we współpracy z Archiwum Państwowym w Szczecinie.
Dzielnica Łękno, założona na początku lat siedemdziesiątych XIX wieku, stanowić miała siedlisko luksusowych pałaców i willi (w tym Willi Lentza), położonych w zielonym, parkowym otoczeniu. Nazwano ją wówczas Westend i już samą nazwą miała nawiązywać do pierwowzoru bogatych londyńskich i berlińskich dzielnic.

Pierwsze projekty takiego osiedla w Szczecinie wykonał w latach sześćdziesiątych XIX wieku James Hobrecht, pełniący w latach 1862-1869 funkcję miejskiego radcy budowlanego stolicy Pomorza, który w roku 1869 otrzymał podobną posadę w Berlinie. Zasłynął jako jeden z najbardziej znanych urbanistów przestrzeni miejskich ostatniej ćwierci XIX wieku na świecie.

Początkowo budowano wille drewniane (m.in. dzisiejsza willa z restauracją Sorrento), gdyż część nowo założonego osiedla znajdowała się na przedpolu twierdzy szczecińskiej, a obszar ten podlegał rygorystycznym przepisom budowlanym. Decyzja o likwidacji twierdzy w 1873 roku umożliwiła budowę murowanych obiektów. Przez kolejne 50 lat - w ciągu dzisiejszych ulic Wojska Polskiego, Monte Cassino, Piotra Skargi, Królowej Korony Polskiej, Felczaka - powstało kilkadziesiąt rezydencji i domów w różnych formach architektonicznych. Były to wille w stylu toskańskim, klasycystycznym, neorenesansowym, neobarokowym, czy przypominające swym wyglądem średniowieczne zamki. W początkach XX wieku powstawały wille projektowane w konwencji Werkbundu i modernizmu.

Na szczecińskim Westendzie mieszkali zamożni przedstawiciele miejscowej społeczności: Heinrich Stolting, Johannes Quistorp, August Lentz, Bernhard Stoewer, Fritz Hoerder, rodzina Manasse, bracia Horst i inni.

Z czasem część tych reprezentacyjnych domów zmieniała właścicieli i także pierwotne przeznaczenie. Dom Emila Krügera (przy dzisiejszej ul. Królowej Korony Polskiej 25) na początku XX wieku przebudowano na siedzibę Pomorskiej Izby Rolnej, a willę kupca Simona (przy dzisiejszej al. Wojska Polskiego 72), jej nowy właściciel doktor Schallehn, specjalista chorób kobiecych, przekształcił w 1931 roku w prywatną klinikę dla kobiet.

Intencją wystawy jest przybliżenie dziejów szczecińskiego Westendu, ukazanie różnorodności architektonicznej dzielnicy - jej kolorytu zabudowy otaczającej mieszczańskie rezydencje. Kuratorami ekspozycji są dr Radosław Pawlik i mgr Nina Jastrzemska, opiekę merytoryczną sprawuje dr hab. Paweł Gut, a projekt graficzny przygotował Piotr N. Wardziukiewicz.

Posłuchaj rozmowy
 

Zobacz także

2025-03-02, godz. 17:00 Sklep z ptasimi piórami ma 47 lat 9 marca w Słowianinie wydarzenie artystyczne, które połączy dwa niezwykłe momenty: kolejną rocznicę powstania zespołu Sklep z Ptasimi Piórami oraz Dzień… » więcej 2025-03-02, godz. 17:00 "Czarodziejski flet" Wolfganga Amadeusza Mozarta w Operze na Zamku. 1 marca w Operze na Zamku w Szczecinie odbyła się premiera „Czarodziejskiego fletu” Wolfganga Amadeusza Mozarta w reżyserii Natalii Babińskiej, pod kierownictwem… » więcej 2025-03-02, godz. 17:00 ID Pomerania - nowy projekt Teatru Brama w Goleniowie Projekt ID:Pomerania to innowacyjna inicjatywa kulturalna skupiająca się na badaniu, rewitalizacji i rozwoju tożsamości regionu. Czterech partnerów – Gmina… » więcej 2025-03-02, godz. 17:00 "Szczecińskie Brzmienia" rozpoczęły festiwal Szczecin Jazz 2025. Hasłem przewodnim Szczecin Jazz 2025 jest "10. koncertów na 10. edycję". W koncercie, który odbył się w studiu koncertowym Radia Szczecin wystąpili Jola… » więcej 2025-03-02, godz. 17:00 Michał Buczkowski z koncertem w Willi Lentza. Michał Buczkowski skrzypek pochodzący ze Szczecina koncertuje na całym świecie. W swoim repertuarze ma utwory od Bacha po muzykę współczesną. Szczególne… » więcej 2025-03-02, godz. 17:00 "Muzyka pod księżycem – nokturn dla Wenus" czyli nowy cykl w Planetarium Morskiego Centrum Nauki. Brzmienie fortepianu w towarzystwie rozgwieżdżonego nieba, zabierze słuchaczy w intymną podróż pozwalającą na głębokie przeżycia natury artystycznej… » więcej 2025-03-02, godz. 17:00 JachtFilm po raz kolejny w Szczecinie Festiwal Filmów Żeglarskich JachtFilm, czyli filmowa uczta dla miłośników żeglarstwa odbyła się (1-2 marca) w Szczecinie . W Centrum Kultury Euroregionu… » więcej 2025-02-25, godz. 01:21 28. urodziny Czarnego Kota Rudego [POSŁUCHAJ) Tradycyjnie, jak co roku pod koniec lutego Teatr Polski w Szczecinie zaprasza na huczne obchody rocznicowe działającego w Teatrze Polskim kabaretu Czarny Kot… » więcej 2025-02-24, godz. 01:59 Wszystkie drogi prowadzą do Gryfina [POSŁUCHAJ] Wielkimi krokami zbliża się 19. edycja Gryfińskiego Festiwalu Miejsc i Podróży Włóczykij. W najbliższą środę (26 lutego) rozpoczną się spotkania z… » więcej 2025-02-25, godz. 00:17 Spacery literackie w ramach Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego [ROZMOWA] 21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego - święto osób, które z pasją odkrywają przed nami bogactwo historii, kultury i przyrody… » więcej
34567