Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
"Dziedzictwo Architektoniczne Szczecina 1.0 - Wille Łękna" to najnowsza wystawa przygotowana przez Willę Lentza we współpracy z Archiwum Państwowym w Szczecinie.
Dzielnica Łękno, założona na początku lat siedemdziesiątych XIX wieku, stanowić miała siedlisko luksusowych pałaców i willi (w tym Willi Lentza), położonych w zielonym, parkowym otoczeniu. Nazwano ją wówczas Westend i już samą nazwą miała nawiązywać do pierwowzoru bogatych londyńskich i berlińskich dzielnic.

Pierwsze projekty takiego osiedla w Szczecinie wykonał w latach sześćdziesiątych XIX wieku James Hobrecht, pełniący w latach 1862-1869 funkcję miejskiego radcy budowlanego stolicy Pomorza, który w roku 1869 otrzymał podobną posadę w Berlinie. Zasłynął jako jeden z najbardziej znanych urbanistów przestrzeni miejskich ostatniej ćwierci XIX wieku na świecie.

Początkowo budowano wille drewniane (m.in. dzisiejsza willa z restauracją Sorrento), gdyż część nowo założonego osiedla znajdowała się na przedpolu twierdzy szczecińskiej, a obszar ten podlegał rygorystycznym przepisom budowlanym. Decyzja o likwidacji twierdzy w 1873 roku umożliwiła budowę murowanych obiektów. Przez kolejne 50 lat - w ciągu dzisiejszych ulic Wojska Polskiego, Monte Cassino, Piotra Skargi, Królowej Korony Polskiej, Felczaka - powstało kilkadziesiąt rezydencji i domów w różnych formach architektonicznych. Były to wille w stylu toskańskim, klasycystycznym, neorenesansowym, neobarokowym, czy przypominające swym wyglądem średniowieczne zamki. W początkach XX wieku powstawały wille projektowane w konwencji Werkbundu i modernizmu.

Na szczecińskim Westendzie mieszkali zamożni przedstawiciele miejscowej społeczności: Heinrich Stolting, Johannes Quistorp, August Lentz, Bernhard Stoewer, Fritz Hoerder, rodzina Manasse, bracia Horst i inni.

Z czasem część tych reprezentacyjnych domów zmieniała właścicieli i także pierwotne przeznaczenie. Dom Emila Krügera (przy dzisiejszej ul. Królowej Korony Polskiej 25) na początku XX wieku przebudowano na siedzibę Pomorskiej Izby Rolnej, a willę kupca Simona (przy dzisiejszej al. Wojska Polskiego 72), jej nowy właściciel doktor Schallehn, specjalista chorób kobiecych, przekształcił w 1931 roku w prywatną klinikę dla kobiet.

Intencją wystawy jest przybliżenie dziejów szczecińskiego Westendu, ukazanie różnorodności architektonicznej dzielnicy - jej kolorytu zabudowy otaczającej mieszczańskie rezydencje. Kuratorami ekspozycji są dr Radosław Pawlik i mgr Nina Jastrzemska, opiekę merytoryczną sprawuje dr hab. Paweł Gut, a projekt graficzny przygotował Piotr N. Wardziukiewicz.

Posłuchaj rozmowy
 

Zobacz także

2025-01-20, godz. 01:07 Kronika Szczecina 2023 [ROZMOWA DNIA] 14 stycznia odbyło się spotkanie promujące „Kronikę Szczecina 2023. Bezpieczeństwo i jego zagrożenia”. Tom został wydany przez Instytut Nauk o Polityce… » więcej 2025-01-20, godz. 01:41 "Lubię odwiedzać inne światy". David Lynch odszedł z tego świata [WSPOMNIENIE] W wieku 78 lat zmarł David Lynch, amerykański reżyser, aktor, muzyk i malarz. Artysta, który postrzegał filmy jako ruchome obrazy uchwycone na taśmie. "Robię… » więcej 2025-01-20, godz. 02:03 Finał "Pulitzera Szkolnego 2024" w Choszcznie [POSŁUCHAJ] XX finał Konkursu Dziennikarskiego o nagrodę Pulitzera Szkolnego 2024 odbył się w Choszcznie. Uczniowie zgłosili w tym roku 49 prac w dwóch kategoriach:… » więcej 2025-01-19, godz. 17:00 Warsztaty Jazz Camp for Kids | Filharmonia w Szczecinie [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie organizuje warsztaty Jazz Camp for Kids kierowane do uczniów szkół muzycznych, w wieku 10-16 lat, którzy… » więcej 2025-01-12, godz. 17:00 Marek Gierszał realizuje w Teatrze Polskim ,,Jeszcze Polska nie zginęła... póki się śmiejemy". ,,Jeszcze Polska nie zginęła... póki się śmiejemy" Jürgena Hofmann to jednocześnie niezwykła farsa o sile teatru, jak i niecodzienny melodramat patriotyczny… » więcej 2025-01-12, godz. 17:00 AUTOTERAPIA - nowy spektakl w Kanie W 2023 roku w Polsce w wyniku wypadków na drodze życie straciły 1 893 osoby. 91 procent tych wypadków miało miejsce z winy kierowców. W swoim najnowszym… » więcej 2025-01-12, godz. 14:20 Odświętny klimat koncertu prezydenckiego w Filharmonii [POSŁUCHAJ, ZDJĘCIA] Przed paroma laty planowano tylko jeden koncert prezydencki. W tym roku, wychodząc na przeciw ogromnemu zainteresowaniu publiczności, zorganizowano go dwukrotnie… » więcej 2025-01-05, godz. 22:31 Prawdziwa na scenie i w życiu. Wspomnienie o Irenie Brodzińskiej [ROZMOWA DNIA] Wielka Artystka. Piękny Człowiek. Piękna Kobieta. Jej cudowny uśmiech i śmiech zwracały uwagę nie tylko w "Arii ze śmiechem". Elegancka, ciepła i życzliwa… » więcej 2025-01-05, godz. 22:17 Podsumowanie roku 2024 w sztuce [POSŁUCHAJ] To trudne zadnie. Małgorzata Frymus, która się go podjęła, przyznaje, że jej podsumowanie roku w sztuce jest jeszcze bardziej subiektywne niż to, które… » więcej 2025-01-05, godz. 23:10 Szczecińska literatura ma się dobrze. Podsumowanie wydarzeń 2024 roku [POSŁUCHAJ] Od kilku lat książki, których akcja toczy się w Szczecinie i na Pomorzu, cieszą się ogromną popularnością. Ten rok był jednak wyjątkowy. Dużo nowych… » więcej
12345