Świat muzyki
Radio SzczecinRadio Szczecin » Świat muzyki » ZAGRYWKI Z MOTYWEM
Słuchać inaczej

Wiele piosenek odbieranych jest powszechnie inaczej niż zamierzyli to sobie ich twórcy. Wielki przebój The Police ,,Every Breath You Take" często traktowany jest jako utwór o wielkiej miłości. Niektóre młode pary wybierają nawet tę piosenkę na swój pierwszy taniec na weselu. A tymczasem, jak wyjaśnił Sting, słowa tego utworu odnoszą się bardziej do stalkingu i opisują takie emocje i zachowania jak zazdrość, inwigilacja i zaborczość.
Innym tego przykładem jest hit OMD ,,Enola Gay”. Wielu myślało, że to manifest preferencji seksualnych, a prawda jest zupełnie inna. To manifest antywojenny, protest song przeciwko zrzuceniu przez Amerykanów bomby atomowej na Hiroshimę w czasie II wojny światowej. Tytułowa ,,Enola Gay” to nazwa bombowca, którym zrzucono tę bombę. A nazwa bombowca pochodzi od nazwiska matki pilota tego samolotu. Enola Gay Tibbets - tak właśnie nazywała się mama pilota samolotu, który zrzucił bombę na Hiroshimę.
Mylą się także ci, którzy myślą, że ,,Downunder" (czyli ,,Antypody") grupy Men At Work to hymn na cześć Australii, bo to utwór, który o Australii traktował owszem z patriotyczną miłością, ale krytycznie. Członkowie grupy Men At Work wyrazili w tym nagraniu obawę, że ich piękny kraj traci ducha, że coś złego dzieje się z jego tożsamością, że jest eksploatowany przez chciwych ludzi, którzy sprzedają go po kawałku. Tak przynajmniej uważali 30 lat temu, bo wtedy ta piosenka powstała I była wielkim hitem.

Słuchać inaczej trzeba też takich piosenek jak na przykład ,,Born In The USA" Bruce'a Springsteena, ,,I Will Always Love You" Whitney Houston czy ,,You're Gorgeous" Babybirda.