Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

źródło: https://pixabay.com/pl/563429/domena publiczna
źródło: https://pixabay.com/pl/563429/domena publiczna
Szwedzki rząd przygotowuje projekt ustawy dzięki której Szwedzi studiujący stomatologię m.in. w Szczecinie, szybciej zdobędą uprawnienia do wykonywania tego zawodu w swojej ojczyźnie.
Do tej pory szwedzcy studenci z polskim dyplomem, by móc później pracować jako lekarz-dentysta w Szwecji musieli odbywać roczny staż w Norwegii.

Nowe przepisy umożliwią absolwentom anglojęzycznych studiów stomatologicznych w Polsce odbycie w Szwecji półrocznego stażu. Podczas tego okresu sprawdzona zostanie zdobyta na polskich uczelniach wiedza oraz umiejętności w praktyce. W razie pozytywnych wyników weryfikacji uzyskanego dyplomu, kandydat na lekarza-dentystę otrzyma uprawnienia do wykonywania zawodu na terenie Szwecji.

Rządowy projekt nowych przepisów będzie dotyczył wyłącznie osób posiadających szwedzkie obywatelstwo lub stały pobyt w Szwecji. Od 2012 do 2018 roku łącznie 416 osób otrzymało państwową dotację na studia stomatologiczne w Polsce.

Planuje się, że regulacja obejmie osoby rozpoczynające studia w Polsce przed 1 stycznia 2019 roku i będzie obowiązywać co najmniej do 30 czerwca 2024 roku.
Relacja Przemysława Gołyńskiego [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty