Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz

Fot. EC - Audiovisual Service / Mauro Bottaro
Fot. EC - Audiovisual Service / Mauro Bottaro
Belgia powinna przeprosić za swoją kolonialną przeszłość i zbrodnie popełnione w tym okresie. Tak uznali eksperci ONZ, którzy na podstawie wizyty w tym kraju opublikowali raport. Ich zdaniem, powodem rasizmu w Belgii jest kolonialna przeszłość i zmieni się to dopiero wtedy, kiedy uzna ona swoje winy.
Eksperci odwiedzili Brukselę, między innymi największe więzienie, byli też w Namur, Liege i Charleroi. Rozmawiali z pracownikami agencji rządowych i organizacji pozarządowych, a także z przedstawicielami afrykańskich społeczności. Później w raporcie napisali o problemach osób z afrykańskimi korzeniami na rynku pracy, o dyskryminacji i dowodach rasistowskich zachowań.

Ahmed Reid, jeden z czterech ekspertów ONZ-towskiej grupy, która była w Belgii powiedział, że powodem łamania praw człowieka w tym kraju jest to, że rządzący nie uznali przemocy w czasach kolonialnych w Kongu, nazywanych czarną kartą belgijskiej historii. Uznanie win może doprowadzić do zmiany sytuacji.

- Przeprosiny za to co się stało to dopiero początek całego procesu. Narodowa debata na temat tego co działo się w czasie kolonializmu jest czymś z czym Belgia musi się skonfrontować - dodał ekspert.

Wysłannicy ONZ napisali też w raporcie o niestosowności istnienia pomników ku czci króla Leopolda II. To on w czasach panowania w Kongu wprowadził okrutny terror, a ze względu na rzeź, która jednak nie została nigdy oficjalnie uznana za ludobójstwo, porównywany jest on do największych zbrodniarzy. Eksperci mają też zastrzeżenia do niedawno odnowionego Muzeum Afryki poświęconego Kongu, że kierownictwo w niewystarczający sposób skupiło się na problemach kolonializmu.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty