Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Tomasz Kulinicz z Polskiego Stronnictwa Ludowego został starostą powiatu goleniowskiego. Fot. Paweł Palica [Radio Szczecin]
Tomasz Kulinicz z Polskiego Stronnictwa Ludowego został starostą powiatu goleniowskiego. Fot. Paweł Palica [Radio Szczecin]
Obywatele mają prawo wiedzieć. Starosta powiatu goleniowskiego musi rozpatrzyć wniosek: komu, ile i za co przyznawał nagrody - tak zdecydował Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie.
Właśnie o te informacje upomniało się stowarzyszenie WatchDog Polska, które walczy o transparentność urzędów publicznych.

Batalia sądowa w tej sprawie trwała dwa lata. We wtorek Naczelny Sąd Administracyjny podtrzymał wyrok Wojewódzkiego Sądu. Tym samym orzekł, że starosta Tomasz Kulinicz musi zająć się wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej o nagrodach, które przyznawał urzędnikom w latach 2014-2015.

- Wcześniej starosta nie chciał rozpatrzyć wniosku uzasadniając, że musi być podpisany, a stowarzyszenie wysłało go e-mailem - mówi prawnik Bartosz Wilk wiceprezes WatchDog Polska. - Dobrze rozliczać władze, jak działają. Jednym z elementów wydawania pieniędzy publicznych jest nagradzanie urzędników. Warto więc sprawdzać, czy są wynagradzani za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej czy może z innych powodów.

Starosta powiatu goleniowskiego Tomasz Kulinicz nie chciał komentować sprawy. Tłumaczył, że odniesie się do niej, jak pozna wyrok. Warto dodać, że starostwo będzie też musiało zapłacić z pieniędzy podatników 500 złotych kosztów sądowych przegranej sprawy.
Relacja Kamila Nieradki.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty