Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. Jarosław Gaszyński [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Jarosław Gaszyński [Radio Szczecin/Archiwum]
Propozycji jest bardzo dużo, czyli programy wyborcze w ocenie ekspertów audycji "Radio Szczecin na Wieczór".
Skala pojawiających się propozycji to zaskoczenie - oceniał prof. Maciej Drzonek, politolog Uniwersytetu Szczecińskiego.

- I na tym polega budowanie skutecznej narracji w kampanii wyborczej, żeby jednak pozytywnie zaskakiwać potencjalnych wyborców. Myślę, że do wyborców najbardziej przemawiają te namacalne argumenty, czyli finansowe, ale także konkretyzacja spełnienia tych obietnic, konkretne daty - opowiadał prof. Maciej Drzonek.

PiS-owi udało się narzucić narrację w kampanii wyborczej - dodawał Kazimierz Kik, politolog z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, członek Komitetu Nauk Politycznych Polskiej Akademii Nauk.

- Wypracowany projekt polityki socjalnej, prospołecznej, czyli podporządkowanie gospodarki celom socjalnym i społecznym. A wszystkie pozostałe ugrupowania polityczne, może z wyłączeniem trochę Lewicy, dostosowały się do tego i przystąpiły do swoistego wyścigu w zakresie ofert socjalnych - komentował Kazimierz Kik.

Program PiS-u to, m.in wyższa i coroczna 13. emerytura, 14. emerytura dla najniżej uposażonych, podwyżka płacy minimalnej i dopłaty dla rolników na poziomie unijnym. 13. emerytura wypłacana co roku i zwiększająca się od przyszłego roku z 1100 zł do 1200 zł brutto. Tyle samo ma wynosić emerytura minimalna. do 1200 zł. PiS proponuje też podwyżkę płacy minimalnej do 3 tys. zł do końca 2020 r. i do 4 tys. do końca 2023 roku. W tym roku wynosi ona 2250 zł.

Swój program zaprezentowała także Koalicja Obywatelska. Przewiduje on, m.in. naprawę służby zdrowia, skrócenie kolejek do specjalistów. Nową propozycją jest premia w wysokości 20 tysięcy zł dla pracujących emerytów, zrównanie płac kobiet i mężczyzn, darmowy internet dla osób do 24. roku życia i bezpłatne in vitro. Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, prezentując program stwierdziła, że: "to, co zostało ludziom dane, nie zostanie im zabrane".

Wprowadzenie programu "własny kąt" dla młodych polskich rodzin zapowiedziało Polskie Stronnictwo Ludowe. Na konwencji PSL, w Sandomierzu, lider ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz zwrócił uwagę, że problemem cywilizacyjnym w Polsce jest demografia i starzejące się społeczeństwo. Zaproponował też dobrowolny ZUS od przyszłego roku.

Lider Kukiz'15 Paweł Kukiz zaproponował m.in. wprowadzenie mieszanej ordynacji wyborczej.
- I na tym polega budowanie skutecznej narracji w kampanii wyborczej, żeby jednak pozytywnie zaskakiwać potencjalnych wyborców - opowiada prof. Maciej Drzonek.
- Wszystkie pozostałe ugrupowania polityczne, może z wyłączeniem trochę Lewicy, dostosowały się do tego i przystąpiły do swoistego wyścigu w zakresie ofert socjalnych - komentował Kazimierz Kik.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty