Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Epidemia nie spowolniła remontu biblioteki, która będzie największą i najnowocześniejszą filią w Szczecinie. Choć i tak prace trwają dłużej niż planowano.
Chodzi o placówkę Miejskiej Biblioteki Publicznej przy placu Matki Teresy z Kalkuty w Szczecinie. Modernizacja, która rozpoczęła się trzy lata temu, ma się zakończyć w sierpniu.

Prace idą pełną parą, a długotrwały remont wynika z większego niż pierwotnie planowano zakresu prac - tłumaczy Wiktor Czuba, zastępca dyrektora ds. technicznych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie.

- W trakcie remontu okazało się, że stan budynku jest gorszy, niż przypuszczaliśmy. Na przykład trzeba było wymienić wszystkie stropy - mówi Czuba.

W filii będzie pierwszy magazyn mobilny, czyli książki będą gromadzone w ruchomych regałach, co zwiększy ich liczebność.

- Będzie największa sala, jaką będziemy dysponowali. Około stu osób będzie mogło uczestniczyć w spotkaniach. Będą konsole do gier, co przyciągnie przede wszystkim młodszych. Będzie pierwszą biblioteką, gdzie będzie specjalne zabezpieczanie zbiorów. Bramki przy wejściu będą informowały, czy ktoś bez uprawnienia nie wyniesie naszych zbiorów - mówi Wiktor Czuba.

Pierwsze książki w filii nr 7 będzie można wypożyczyć w bibliotece na początku nowego roku.

Remont i wyposażenie filii kosztuje około 8 mln zł. Budynek ma powierzchnię 1000 mkw. Docelowo trafi tam kilkadziesiąt tysięcy książek. Na parterze będzie czytelnia oraz sale do gier multimedialnych. Wypożyczalnia będzie się mieścić na pierwszym piętrze. Piętro wyżej będzie sala wykładowa.

W Szczecinie są 34 filie Miejskiej Biblioteki Publicznej.
Relacja Anny Łukaszek.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty