Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Realizacja: Maciej Papke [Radio Szczecin], zdjęcia:Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Mimo krytyki ze strony Państwowej Komisji Wyborczej, członek komisji wyborczej na szczecińskim Warszewie znów założył koszulkę z logo "Konstytucja". Został odwołany w trybie natychmiastowym.
- Decyzję taką podjął Komisarz Wyborczy w Szczecinie - informuje Krzysztof Kołodziejski z Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Szczecinie. - Komisarz Wyborczy w Szczecinie pan Jacek Szreder podjął taką decyzję. Będzie musiał natychmiast opuścić komisję. Tylko czekamy aż pan komisarz podpisze postanowienie i zostanie mu dostarczone postanowienie. Uzasadnienie to artykuł 184, paragraf 1 Kodeksu Wyborczego: nierzetelne wykonywanie swoich obowiązków.

Przed dwoma tygodniami mężczyzna, który przyszedł w koszulce z logo "Konstytucja", został odwołany przez członków komisji na Warszewie z funkcji przewodniczącego. O podejrzeniu złamania ciszy wyborczej została poinformowana policja.

Tak jak dwa tygodnie temu, tak i teraz o tym przypadku poinformowali nas słuchacze. Jak mówi Agnieszka Przybylska z Ruchu Kontroli Wyborów, członkowie komisji wyborczych powinni powstrzymać się od jakichkolwiek manifestacji.

- Dziś po raz kolejny doszło do sytuacji, która jest niedopuszczalna. Członek komisji, który wcześniej był w poprzednich komisjach jako przewodniczący założył koszulkę, która jednoznacznie się kojarzy z konkretną opcją polityczną, a więc jest formą agitacji politycznej za konkretnym kandydatem. Jest to napis konstytucja, nie tylko napis, ale też ten charakterystyczny układ - powiedziała Przybylska.

Dwa tygodnie temu miała miejsce taka sama sytuacja. Podczas konferencji prasowej odniósł się wtedy do niej szef Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak.

- Chodzi o to, by komisje wyborcze miały charakter apolityczny, niezwiązany z żadną ze stron, kandydatem, komitetem wyborczym. Jeżeli dopuścimy jednych to zaraz przyjdzie druga grupa chcąc wykazać swoje symbole - argumentował.

Plakat "Konstytucja" stworzył artysta i ilustrator Luka Rayski. Logo było wykorzystywane podczas manifestacji Komitetu Obrony Demokracji. Cisza wyborcza trwa do 21. Za jej naruszenie grozi grzywna nawet do miliona złotych.
- Decyzję taką podjął Komisarz Wyborczy w Szczecinie - informuje Krzysztof Kołodziejski z Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Szczecinie.
Jak mówi Agnieszka Przybylska z Ruchu Kontroli Wyborów, członkowie komisji wyborczych powinni powstrzymać się od jakichkolwiek manifestacji.
Dwa tygodnie temu miała miejsce taka sama sytuacja. Podczas konferencji prasowej odniósł się wtedy do niej szef Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak.
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty