Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
  autopromocja  
Zobacz
  ogłoszenie  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

Stoczniowa świetlica. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Stoczniowa świetlica. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Szczecin będzie miał nową instytucję kultury. To Szczecińskie Centrum Solidarności - jego siedzibą będzie budynek historycznej świetlicy stoczniowej.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego chce przejąć go od miasta, wyremontować go i przeznaczyć na siedzibę Centrum - mówi Marcin Stefaniak z Instytutu Dziedzictwa Solidarności. - To w tym budynku w 1970 roku powstała idea wolnych związków zawodowych, które później zostały zaszczepione w innych ośrodkach strajkujących. Pomysł powstał w Szczecinie, a umożliwił on obalenie komunizmu.

- W tym budynku działa się historia Polski - mówi poseł Prawa i Sprawiedliwości Leszek Dobrzyński. - Jeśli dojdzie do tego porozumienia, to miejmy nadzieję, że będzie sukces. I po wielu latach bardzo historyczne miejsce, gdzie działa się wielka historia, bo porozumienia z sierpnia 1980 roku, to naprawdę wielka historia Polski i Szczecina zostanie uratowana.

Czekaliśmy na tę decyzję osiem lat - mówi przewodniczący Solidarności na Pomorzu Zachodnim Mieczysław Jurek. - Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sposób odpowiedzialny, samodzielnie podjęło decyzję, że wyasygnuje środki na remont świetlicy, że będzie tu oddział Instytutu Dziedzictwa Solidarności.

Koszt inwestycji to około 60 milionów złotych. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, to Szczecińskie Centrum Solidarności może zostać otwarte za trzy lata. Jest już projekt koncepcyjny zagospodarowania obiektu.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego chce przejąć go od miasta, wyremontować go i przeznaczyć na siedzibę Centrum - mówi Marcin Stefaniak z Instytutu Dziedzictwa Solidarności.
- W tym budynku działa się historia Polski - mówi poseł Prawa i Sprawiedliwości Leszek Dobrzyński.
Czekaliśmy na tę decyzję osiem lat - mówi przewodniczący Solidarności na Pomorzu Zachodnim Mieczysław Jurek.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
   
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty