Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Testowanie najnowszych leków i metod leczenia, badania naukowe nad autorskimi terapiami, aby jak najszybciej mogli z nich korzystać wszyscy pacjenci w regionie - od środy rozpoczyna działalność Centrum Wsparcia Badań Klinicznych Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
Pieniądze na jego uruchomienie pochodzą z rządowej Agencji Badań Medycznych.

Rektor PUM-u Bogusław Machaliński podkreśla, że szczecińska uczelnia to jeden z najlepszych ośrodków badawczych w kraju, a nowe Centrum oznacza dalszy rozwój. - Żeby wdrażać nowe, innowacyjne terapie, a nie być tylko odtwórczym i kupować licencje albo to, co inni wymyślili. Żebyśmy sami partycypowali w rozwoju medycyny - dodał Machaliński.

Prezes Agencji Badań Medycznych Radosław Sierpiński mówił, że to jeden z 16 nowo utworzonych takich ośrodków w kraju. - Mówimy o innowacyjnych terapiach, które pojawią się w refundacji czy w ogólnym użyciu za klika czy kilkanaście lat, a właśnie w Centrum Wsparcia Badań Klinicznych one będą dostępne już - podkreślił Sierpiński.

Wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki zwracał uwagę na wsparcie rządu, aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom regionu. - To słowo, moim zdaniem, jest absolutnie kluczowe: bezpieczeństwo zdrowotne - podkreślił Bogucki.

Utworzenie Centrum Wsparcia Badań Klinicznych PUM-u to koszt 8,5 miliona złotych.
Relacja Andrzeja Kutysa.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek01sobota02niedziela03poniedziałek04wtorek05środa06czwartek07piątek08sobota09niedziela10poniedziałek11wtorek12środa13czwartek14piątek15sobota16niedziela17poniedziałek18wtorek19środa20czwartek21piątek22sobota23niedziela24poniedziałek25wtorek26środa27czwartek28piątek29sobota30niedziela31

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty