Dziś wierni obrządków wschodnich obchodzą Wielkanoc. Świętowanie w prawosławiu rozpoczyna się liturgią, zwaną Jutrznią Paschalną.
Zwyczajowo, trwa ona całą noc, rozpoczyna się procesją, podczas której trzykrotnie okrąża się cerkiew - mówi ks. Paweł Stefanowski, proboszcz parafii prawosławnej pod wezwaniem św. Mikołaja w Szczecinie. - Radość obwieszcza się o północy podczas procesji wokół świątyni. Trzykrotnej. Już wtedy pierwszy raz rozbrzmiewa pieść o Zmartwychwstaniu. Od tego momentu jest Jutrznia i Liturgia Paschalna, a więc celebracja największego święta - święta świąt, czyli centralnego święta w całym roku liturgicznym.
Wierni teraz rozpoczynają okres Tygodnia Paschalnego, podczas którego wierni radują się ze zmartwychwstania. Zwyczajowo wyznawcy prawosławia podczas okresu wielkanocnego witają się ze sobą słowami: "Chrystus zmartwychwstał", na co odpowiada się "prawdziwie zmartwychwstał".
Wierni teraz rozpoczynają okres Tygodnia Paschalnego, podczas którego wierni radują się ze zmartwychwstania. Zwyczajowo wyznawcy prawosławia podczas okresu wielkanocnego witają się ze sobą słowami: "Chrystus zmartwychwstał", na co odpowiada się "prawdziwie zmartwychwstał".

Radio Szczecin