Pomnik ofiar operacji antypolskiej NKWD w Kołobrzegu już gotowy. Na jego oficjalne odsłonięcie ma zostać zaproszony premier Mateusz Morawiecki.
Pomnik Ofiar Operacji Antypolskiej NKWD i Zagłady Nadberezyńców stanął przy ulicy 6 Dywizji Piechoty, w sąsiedztwie cmentarza wojennego. Przedstawia ofiarę klęczącą nad dołem śmierci, której towarzyszą dwie pamiątkowe tablice.
Prace prowadzone były od jesieni - monument jest już gotowy, ale jego oficjalne odsłonięcie nastąpi 11 sierpnia.
Krzysztof Nowacki ze społecznego komitetu budowy pomnika tłumaczy, że prezentacja monumentu akurat tego dnia nie jest przypadkowa.
- Wtedy, kiedy na polecenie Stalina przez NKWD wydał dekret 475 o akcji antypolskiej - mówi Nowacki.
Komitet od lat zbierał pieniądze na realizację pomnika, ale pomocną dłoń wyciągnęła Kancelaria Premiera, która sfinansowała inwestycję - mówi poseł Czesław Hoc.
- Zareagował premier Mateusz Morawiecki i przyznał rzeczywiście poważną kwotę 900 tysięcy złotych. I wreszcie to zostało zwieńczone sukcesem - mówi Hoc.
Inicjatorzy budowy pomnika chcą podziękować premierowi za wsparcie wysyłając zaproszenie na uroczystości zaplanowane na 11 sierpnia.
Prace prowadzone były od jesieni - monument jest już gotowy, ale jego oficjalne odsłonięcie nastąpi 11 sierpnia.
Krzysztof Nowacki ze społecznego komitetu budowy pomnika tłumaczy, że prezentacja monumentu akurat tego dnia nie jest przypadkowa.
- Wtedy, kiedy na polecenie Stalina przez NKWD wydał dekret 475 o akcji antypolskiej - mówi Nowacki.
Komitet od lat zbierał pieniądze na realizację pomnika, ale pomocną dłoń wyciągnęła Kancelaria Premiera, która sfinansowała inwestycję - mówi poseł Czesław Hoc.
- Zareagował premier Mateusz Morawiecki i przyznał rzeczywiście poważną kwotę 900 tysięcy złotych. I wreszcie to zostało zwieńczone sukcesem - mówi Hoc.
Inicjatorzy budowy pomnika chcą podziękować premierowi za wsparcie wysyłając zaproszenie na uroczystości zaplanowane na 11 sierpnia.

Radio Szczecin