Drukowanie betonem w 3D w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie. Na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska powstaną dwa laboratoria: druku 3D i pozyskiwania surowców z odpadów.
ZUT jest pierwszym ośrodkiem akademickim w Polsce, który opracował technologię druku 3D betonem.
W laboratorium stanie wielkogabarytowa drukarka. Będzie w niej można produkować prototypy stropów czy kolumn, a także elementy małej architektury.
Druga część projektu to laboratorium pozyskiwania surowców i energii z odpadów. Znajdą się tam m.in. stanowiska badania wód opadowych i zawartości substancji ropopochodnych w ściekach. Naukowcy ZUT zbadają możliwości wydajniejszego pozyskiwania kompostu czy kruszywa do betonu z odpadów i ścieków. W laboratorium powstanie modułowa oczyszczalnia ścieków.
Inwestycja obejmuje kompleksową modernizację ponad 250 m2 pomieszczeń. Prace zakończą się w grudniu tego roku, laboratoria pełną parą ruszą od stycznia 2024 roku.
W laboratorium stanie wielkogabarytowa drukarka. Będzie w niej można produkować prototypy stropów czy kolumn, a także elementy małej architektury.
Druga część projektu to laboratorium pozyskiwania surowców i energii z odpadów. Znajdą się tam m.in. stanowiska badania wód opadowych i zawartości substancji ropopochodnych w ściekach. Naukowcy ZUT zbadają możliwości wydajniejszego pozyskiwania kompostu czy kruszywa do betonu z odpadów i ścieków. W laboratorium powstanie modułowa oczyszczalnia ścieków.
Inwestycja obejmuje kompleksową modernizację ponad 250 m2 pomieszczeń. Prace zakończą się w grudniu tego roku, laboratoria pełną parą ruszą od stycznia 2024 roku.

Radio Szczecin