Strefa Płatnego Parkowania w całym mieście, ale tylko dla gości? To pomysł świnoujskiej Lewicy, która już rozpoczęła prezentowanie pomysłów na zmianę miasta po samorządowych wyborach.
Mieszkańcy zwolnieni z opłat za parkowanie w całym mieście - to inicjatywa radnego SLD Ryszarda Teterycza. Zdaniem radnego, to turyści powinni ponosić dodatkowe opłaty.
- Mieszkańcy mogą być zwolnieni z tej opłaty lub symbolicznie tylko płacić za to. Przy wariancie oczywiście, że ta strefa będzie rozszerzona na całe miasto i nie będzie ucieczki po tych miejscach, gdzie się nie płaci - powiedział Teterycz.
Temu pomysłowi sprzeciwia się obecny prezydent - Janusz Żmurkiewicz, który przypomina, co było celem powstania strefy.
- Miejsca były zablokowane przez mieszkańców, którzy tam w centrum pracują. Strefa, którą wprowadziliśmy, spowodowała, że część mieszkańców przestała jeździć samochodami, więc są miejsca wolne i mieszkańcy mogą, którzy tam mieszkają, parkować. Ci, którzy mieszkają, dostali ulgi i są z tego bardzo zadowoleni - tłumaczy Żmurkiewicz.
I wśród mieszkańców opinie są podzielone. - Wygodniej jest jak parkingi są darmowe. Na pewno mieszkańcy z tego skorzystają. Przyda się czasami, żeby nawet wyjść, załatwić jakąś sprawę, zakupy - mówią.
W tej chwili świnoujścianie nie płacą za pierwszą godzinę postoju.
- Mieszkańcy mogą być zwolnieni z tej opłaty lub symbolicznie tylko płacić za to. Przy wariancie oczywiście, że ta strefa będzie rozszerzona na całe miasto i nie będzie ucieczki po tych miejscach, gdzie się nie płaci - powiedział Teterycz.
Temu pomysłowi sprzeciwia się obecny prezydent - Janusz Żmurkiewicz, który przypomina, co było celem powstania strefy.
- Miejsca były zablokowane przez mieszkańców, którzy tam w centrum pracują. Strefa, którą wprowadziliśmy, spowodowała, że część mieszkańców przestała jeździć samochodami, więc są miejsca wolne i mieszkańcy mogą, którzy tam mieszkają, parkować. Ci, którzy mieszkają, dostali ulgi i są z tego bardzo zadowoleni - tłumaczy Żmurkiewicz.
I wśród mieszkańców opinie są podzielone. - Wygodniej jest jak parkingi są darmowe. Na pewno mieszkańcy z tego skorzystają. Przyda się czasami, żeby nawet wyjść, załatwić jakąś sprawę, zakupy - mówią.
W tej chwili świnoujścianie nie płacą za pierwszą godzinę postoju.

Radio Szczecin