Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Aleksandra Świgut – pianistka prowadzi zza fortepianu Sébastiena Érarda z 1858 roku Orkiestrę Arte dei Suonatori. Fot. Marcin Bielecki
Aleksandra Świgut – pianistka prowadzi zza fortepianu Sébastiena Érarda z 1858 roku Orkiestrę Arte dei Suonatori. Fot. Marcin Bielecki
Według krytyków „jedna z najbardziej wyrazistych osobowości sceny muzyki klasycznej”. Jest laureatką wielu najważniejszych konkursów i jedną z najczęściej zapraszanych solistek przez prestiżowe sale koncertowe oraz festiwale po obu stronach globu, m.in. w Paryżu, Genewie, Pradze, Bergen, Brukseli, Warszawie, Nowym Jorku, Raleigh oraz Tel Avivie. W piątek, 30 stycznia 2026 roku w Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zagrała na fortepianie Sébastiena Érarda z 1858 roku Aleksandra Świgut – znana na całym świecie propagatorka wykonawstwa na fortepianach historycznych.

Artystka przedstawiła z Arte dei Suonatori – jedną z najbardziej renomowanych orkiestr kameralnych, specjalizujących się w historycznym wykonawstwie muzyki baroku i klasycyzmu dwa Koncerty fortepianowe, Czwarty G-dur op. 58 Ludwiga van Beethovena oraz Pierwszy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina. Wykonanie ich podkreśliły Jej wysoki poziom interpretacyjny, elegancję brzmienia, śpiewność mieniącą się blaskiem i precyzją pełną kolorów. Uwypukliła przy tym wirtuozowską lekkość i wyjątkową delikatność także w ozdobnikach i frazowaniu nawet najtrudniejszych technicznie pasaży. Równolegle zza historycznego instrumentu doskonale poprowadziła orkiestrę jako dyrygentka. Zachwyciła precyzją emanującą ciepłem i wewnętrznym światłem, zachowującym oryginalność i czystość epoki.

Aleksandra Świgut owacyjnie oklaskiwana na stojąco przez licznie zgromadzoną publiczność, zagrała na instrumencie z kolekcji Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Na bis przejmująco wykonała mało znane „Rêverie” b-moll op. 9 nr 6 Karola Mikulego (1819–1897) – polskiego pianisty i kompozytora, który w 1844 roku wyjechał do Paryża z rodzinnych Czerniowic, leżących obecnie na terenie Ukrainy. W stolicy Francji do 1847 r. uczył się gry na fortepianie pod kierunkiem Fryderyka Chopina, później został jego asystentem i przyjacielem (Chopin powierzał Mikulemu przepisywanie własnych utworów przed oddaniem ich do druku).

Piątkowy wieczór w Filharmonii w Szczecinie poprzedziło seminarium prowadzone przez cenionych pianistów i komentatorów muzycznych, Marka Brachę i Michała Brulińskiego, wprowadzające w świat dawnych fortepianów i wykonawstwa historycznego.

Nadzwyczajny projekt uruchomił Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Artyści
• Aleksandra Świgut – fortepian, prowadzenie koncertów fortepianowych
• Orkiestra Arte dei Suonatori
• Vida Bobin-Sokołowska – koncertmistrz, kierownictwo muzyczne

Program
• Ludwig van Beethoven – IV Koncert fortepianowy G-dur op. 58 (wersja na kwintet smyczkowy)
• Felix Mendelssohn-Bartholdy – X Symfonia h-moll na smyczki MWV N 10
• Fryderyk Chopin – I Koncert fortepianowy e-moll op.11
• Karol Mikuli – „Rêverie” b-moll op. 9 nr 6 (bis Aleksandry Świgut)
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Aleksandrą Świgut
 

Zobacz także

2026-07-26, godz. 20:00 Dziedzictwo Grünebergów. Od koncertów do radiowej debaty [POSŁUCHAJ, ZDJĘCIA] W Szczecinie trwa festiwal „Muzyczna podróż śladami Grünebergów”. Najbliższy koncert pt. „Czar instrumentów dętych” odbędzie się 8 sierpnia o… » więcej 2026-07-26, godz. 20:00 Letnie wydarzenia w Willi Lentza [POSŁUCHAJ, ZDJĘCIA] Szczecińska Willa Lentza nie odpoczywa w wakacje, a jej historia fascynuje od pokoleń. Pałac w eklektycznym stylu II Cesarstwa zaprojektował młody, utalentowany… » więcej 2026-07-19, godz. 18:55 Sylwia Fabiańczyk-Makuch profesorem belwederskim w dziedzinie sztuk muzycznych [ROZMOWA z DYRYGENTKĄ, ZDJĘCIA] Sylwia Fabiańczyk-Makuch – absolwentka Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu (filia w Szczecinie) w klasie dyrygentury chóralnej prof… » więcej 2026-07-19, godz. 20:00 Rok 2027 Zachodniopomorskim Rokiem Heleny Majdaniec. Wielcy artyści zasługują na wieczną pamięć w swoich miastach... "Szczecin, to mój dom - moje miejsce na ziemi - mówiła Helena Majdaniec w jednym z ostatnich… » więcej 2026-07-19, godz. 20:00 Filipinkowe szaleństwo trwa Po 13 latach od wydania książki Marcina Szczygielskiego "Filipinki to my" książka cieszy się sporym zainteresowaniem. Autor spotyka się z zaciekawionymi… » więcej 2026-07-19, godz. 20:00 Kenijski Festiwal LampART zagości na Szczecin Film Festiwalu. Festiwal Filmów Krótkometrażowych LampART to coroczne wydarzenie odbywające się w Mombasie w Kenii, podczas którego prezentowane są krótkometrażowe filmy… » więcej 2026-07-19, godz. 20:00 Euro Arts Academy po raz czwarty w Szczecinie Euro Music Festival & Academy (EMFA) oraz Euro Arts Academy po raz czwarty odbywa się w Szczecinie. Festiwal oferuje młodym muzykom z całego świata edukację… » więcej 2026-07-19, godz. 20:00 JOT.PEG! 2026 - 1. Dolickie Lato Fotografii Dolice w sobotę (18.07.2026) stały się miejscem spotkania miłośników fotografii, podróży i sztuki. Odbyła się tam pierwsza edycja wydarzenia JOT.PEG!… » więcej 2026-07-12, godz. 19:00 Jola Szczepaniak z Frankiem Parkerem w Ogrodach Śródmieście [ROZMOWA z ARTYSTKĄ, ZDJĘCIA] Jola Szczepaniak – znana i ceniona wokalistka jazzowa, kompozytorka, aranżerka, dyrygentka i pedagożka ukończyła m.in. Wydział Dyrygentury Chóralnej w… » więcej 2026-07-14, godz. 01:21 Spacer śladami "Króla tanga", Tadeusza Millera [RELACJA] Kolejny spacer literaci zorganizowany przez Radio Szczecin za nami. Tym razem wędrowaliśmy śladami bohatera powieści Sylwii Trojanowskiej "Król tanga". Tadeusz… » więcej
12345