"Ten grudzień chodził za mną przez wiele lat" - tak o swojej książce mówi historyk i politolog Uniwersytetu Szczecińskiego, Michał Paziewski. Spotkanie z autorem publikacji "Grudzień 1970 w Szczecinie" odbyło się we wtorek w radiowym studiu koncertowym im. Jana Szyrockiego.
- Uczyłem się w II LO, które znajduje się tuż obok dawnego Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Widziałem więc, tak jak dziesiątki tysięcy innych szczecinian, kłęby dymu oraz ogień wydobywające się z budowli, która uosabiała siłę i potęgę władzy komunistycznej - wspominał Paziewski.
Bohaterami publikacji są mieszkańcy Szczecina, którzy 44 lata temu zbuntowali się przeciwko komunistycznej władzy i dzięki temu odkryli własną tożsamość.
- Właśnie w 1970 roku narodzili się szczecinianie. Wcześniej byli to ludzie, którzy przyjechali tu z różnych części Polski i bardziej identyfikowali się z miejscem, z którego się wywodzili niż z tym, w którym mieszkali. Po Grudniu '70 powiedzieli, że są stąd - mówił dyrektor szczecińskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Marcin Stefaniak.
- "Grudzień 1970 w Szczecinie" to historia ludzi niepokornych. To książka określająca, jacy byli i jacy są szczecinianie - dodał prezydent miasta Piotr Krzystek. - Kiedyś odwiedził mnie ambasador USA, który powiedział, że Szczecin jest podobny do Dzikiego Zachodu, bo tutaj trafiali ludzie odważni, którzy chcieli coś osiągnąć i podjąć wyzwanie.
Stanisław Skowron, przywódca jednego z komitetów strajkowych, które wówczas działały w Szczecinie, przypomniał, że wydarzenia Grudnia 1970 roku miały swoje konsekwencje, które każdy z uczestników protestów odczuwał przez wiele lat. - W 1976 roku zostałem powołany do wojska. Podobny los spotkał wielu moich kolegów, którzy uczestniczyli w strajku.
Inny z przywódców, Witold Soiński mówił, że organizatorzy i uczestnicy od początku byli przekonani, że racja jest po ich stronie.
Monografię "Grudzień 1970 w Szczecinie" wydał Instytut Pamięci Narodowej.
Strajki 1970 roku wybuchły 14 grudnia po tym, jak władza wprowadziła podwyżkę cen żywności. 17 grudnia w Szczecinie doszło do krwawych starć. Na ulice wyszli pracownicy stoczni oraz innych zakładów, a także zwykli mieszkańcy.
Demonstranci podpalili gmach Komitetu Wojewódzkiego PZPR. Do manifestujących milicjanci i wojskowi otworzyli ogień. W starciach zginęło 16 osób, a ok. 100 zostało rannych.
- Uczyłem się w II LO, które znajduje się tuż obok dawnego Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Widziałem więc, tak jak dziesiątki tysięcy innych szczecinian, kłęby dymu oraz ogień wydobywające się z budowli, która uosabiała si
- Właśnie w 1970 roku narodzili się szczecinianie. Do tego momentu byli tutaj ludzie, którzy przyjechali z różnych części Polski i raczej identyfikowali się z miejscem, z którego się wywodzili niż z tym, gdzie mieszkali. Po tych wydarzeniach Grudnia '
- "Grudzień 1970 w Szczecinie" to historia ludzi niepokornych. To książka określająca, jacy byli i jacy są szczecinianie - dodał prezydent miasta Piotr Krzystek. - Kiedyś odwiedził mnie ambasador USA, który powiedział, że Szczecin jest podobny do dzikiego
Stanisław Skowron, przywódca jednego z komitetów strajkowych, które wówczas działały w Szczecinie, przypomniał, że wydarzenia Grudnia 1970 roku miały swoje konsekwencje, które każdy z uczestników protestów odczuwał przez wiele lat.
Inny z przywódców, Witold Soiński mówił, że organizatorzy i uczestnicy od początku byli przekonani, że racja jest po ich stronie.
Zobacz także
2017-03-05, godz. 08:14
Prosta opowieść o sile przyjaźni. Pleciuga po premierze "margerytki"
Premiera przedstawienia "Kiedy zakwitnie margerytka" odbyła się w sobotę w szczecińskim Teatrze Lalek Pleciuga. To opowieść dla dzieci o sile i znaczeniu przyjaźni.
» więcej
2017-03-04, godz. 08:42
Roztańczona premiera w Szczecinie. "Crazy for You" w Operze [ZDJĘCIA]
Premiera musicalu "Crazy for You" z muzyką George'a Gershwina odbyła się w piątek wieczorem w Operze na Zamku w Szczecinie. Historię miłości prostej dziewczyny z Nevady i bogatego chłopaka z Nowego Jorku, który ukochał taniec…
» więcej
2017-03-03, godz. 23:21
Mural, który stanie się okładką. Akcja w Trafo
Wielki mural, który stanie się okładką, powstaje w Trafostacji Sztuki w Szczecinie. Tworzy go Sławek "Zbiok" Czajkowski. Artysta maluje wielki obraz na blisko trzech tysiącach kartonów.
» więcej
2017-03-03, godz. 13:16
Radni PiS chcą przyśpieszenia prac nad dwoma ośrodkami kultury na Prawobrzeżu
Dwa ośrodki kultury na Prawobrzeżu powinny powstać jak najszybciej - mówią radni Prawa i Sprawiedliwości i chcą, by pieniądze na Mediatekę i Centrum Aktywności Lokalnej wpisać do tegorocznego budżetu.
» więcej
2017-03-03, godz. 08:53
Eksperymentalna forma książki, zaprasza Muzeum Narodowe
Bywały księgi kamienne, drewniane, żelazne, pisane i rysowane ręcznie, powielane i unikatowe. Książka też sama w sobie może być dziełem sztuki. Muzeum Narodowe w Szczecinie zaprasza.
» więcej
2017-03-02, godz. 00:13
Zdobywca Grammy w Szczecinie. Keyon Harrold zagrał w filharmonii [ZDJĘCIA]
Amerykański trębacz i producent muzyczny Keyon Harrold wystąpił w szczecińskiej filharmonii. Koncert odbył się w środę wieczorem i oficjalnie zainaugurował festiwal Szczecin Jazz.
» więcej
2017-03-01, godz. 13:48
Keyon Harrold inauguruje Szczecin Jazz Festiwal
Koncert Keyona Harrolda zainauguruje w środę Festiwal Szczecin Jazz. Trębacz i producent muzyczny takich gwiazd jak Jay-Z, Beyoncé czy Rihanna wystąpi wieczorem w szczecińskiej filharmonii.
» więcej
2017-03-01, godz. 10:23
Jesteś w Gryficach? Idź do biblioteki!
Tysiące e-booków w gryfickiej bibliotece: od środy działa tam system ,,Legimi" oferujący wirtualne książki, które można bezpłatnie pobrać na czytnik, smartfon, tablet lub komputer.
» więcej
2017-02-28, godz. 22:55
Startuje Szczecin Jazz. Na początek lekcja muzyki z Turnauem [ZDJĘCIA]
"Lekcja muzyki z Panem Turnauem" - to pierwszy koncert tegorocznego festiwalu Szczecin Jazz. W prawie godzinnym wspólnym graniu, śpiewaniu, gwizdaniu i rozpoznawaniu instrumentów wzięły udział dzieci ze szczecińskich szkół podsta…
» więcej
2017-02-28, godz. 16:08
Ostatnie pożegnanie Danuty Szaflarskiej
Warszawa pożegnała Danutę Szaflarską. Legendarna aktorka spoczęła w Alei Zasłużonych na Wojskowych Powązkach. W dorobku artystycznym miała blisko 80 kreacji filmowych i około 100 teatralnych.
» więcej