Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Spotkanie z autorem publikacji "Grudzień 1970 w Szczecinie" odbyło się we wtorek w radiowym studiu koncertowym im. Jana Szyrockiego. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Spotkanie z autorem publikacji "Grudzień 1970 w Szczecinie" odbyło się we wtorek w radiowym studiu koncertowym im. Jana Szyrockiego. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Publikacja Paziewskiego, który w czasach PRL-u był działaczem podziemia, to pierwsza monografia poświęcona szczecińskim protestom robotniczym. Fot. Sylwia Polachowska [Radio Szczecin]
Publikacja Paziewskiego, który w czasach PRL-u był działaczem podziemia, to pierwsza monografia poświęcona szczecińskim protestom robotniczym. Fot. Sylwia Polachowska [Radio Szczecin]
"Ten grudzień chodził za mną przez wiele lat" - tak o swojej książce mówi historyk i politolog Uniwersytetu Szczecińskiego, Michał Paziewski. Spotkanie z autorem publikacji "Grudzień 1970 w Szczecinie" odbyło się we wtorek w radiowym studiu koncertowym im. Jana Szyrockiego.
Książka Paziewskiego, który w czasach PRL-u był działaczem podziemia, to pierwsza monografia poświęcona szczecińskim protestom robotniczym. Szczegółowo opisuje wydarzenia Grudnia '70 w Szczecinie: podaje genezę, przebieg i konsekwencje społecznego buntu.

- Uczyłem się w II LO, które znajduje się tuż obok dawnego Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Widziałem więc, tak jak dziesiątki tysięcy innych szczecinian, kłęby dymu oraz ogień wydobywające się z budowli, która uosabiała siłę i potęgę władzy komunistycznej - wspominał Paziewski.

Bohaterami publikacji są mieszkańcy Szczecina, którzy 44 lata temu zbuntowali się przeciwko komunistycznej władzy i dzięki temu odkryli własną tożsamość.

- Właśnie w 1970 roku narodzili się szczecinianie. Wcześniej byli to ludzie, którzy przyjechali tu z różnych części Polski i bardziej identyfikowali się z miejscem, z którego się wywodzili niż z tym, w którym mieszkali. Po Grudniu '70 powiedzieli, że są stąd - mówił dyrektor szczecińskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Marcin Stefaniak.

- "Grudzień 1970 w Szczecinie" to historia ludzi niepokornych. To książka określająca, jacy byli i jacy są szczecinianie - dodał prezydent miasta Piotr Krzystek. - Kiedyś odwiedził mnie ambasador USA, który powiedział, że Szczecin jest podobny do Dzikiego Zachodu, bo tutaj trafiali ludzie odważni, którzy chcieli coś osiągnąć i podjąć wyzwanie.

Stanisław Skowron, przywódca jednego z komitetów strajkowych, które wówczas działały w Szczecinie, przypomniał, że wydarzenia Grudnia 1970 roku miały swoje konsekwencje, które każdy z uczestników protestów odczuwał przez wiele lat. - W 1976 roku zostałem powołany do wojska. Podobny los spotkał wielu moich kolegów, którzy uczestniczyli w strajku.

Inny z przywódców, Witold Soiński mówił, że organizatorzy i uczestnicy od początku byli przekonani, że racja jest po ich stronie.

Monografię "Grudzień 1970 w Szczecinie" wydał Instytut Pamięci Narodowej.

Strajki 1970 roku wybuchły 14 grudnia po tym, jak władza wprowadziła podwyżkę cen żywności. 17 grudnia w Szczecinie doszło do krwawych starć. Na ulice wyszli pracownicy stoczni oraz innych zakładów, a także zwykli mieszkańcy.

Demonstranci podpalili gmach Komitetu Wojewódzkiego PZPR. Do manifestujących milicjanci i wojskowi otworzyli ogień. W starciach zginęło 16 osób, a ok. 100 zostało rannych.
- Uczyłem się w II LO, które znajduje się tuż obok dawnego Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Widziałem więc, tak jak dziesiątki tysięcy innych szczecinian, kłęby dymu oraz ogień wydobywające się z budowli, która uosabiała si
- Właśnie w 1970 roku narodzili się szczecinianie. Do tego momentu byli tutaj ludzie, którzy przyjechali z różnych części Polski i raczej identyfikowali się z miejscem, z którego się wywodzili niż z tym, gdzie mieszkali. Po tych wydarzeniach Grudnia '
- "Grudzień 1970 w Szczecinie" to historia ludzi niepokornych. To książka określająca, jacy byli i jacy są szczecinianie - dodał prezydent miasta Piotr Krzystek. - Kiedyś odwiedził mnie ambasador USA, który powiedział, że Szczecin jest podobny do dzikiego
Stanisław Skowron, przywódca jednego z komitetów strajkowych, które wówczas działały w Szczecinie, przypomniał, że wydarzenia Grudnia 1970 roku miały swoje konsekwencje, które każdy z uczestników protestów odczuwał przez wiele lat.
Inny z przywódców, Witold Soiński mówił, że organizatorzy i uczestnicy od początku byli przekonani, że racja jest po ich stronie.
Realizacja: Piotr Sawiński, Mateusz Żegliński, Krzysztof Kowalski [Radio Szczecin]

Zobacz także

2016-07-05, godz. 19:01 Kolejny sukces Chóru Akademii Morskiej w Szczecinie Chór Akademii Morskiej otrzymał Grand Prix na 51. Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach. » więcej 2016-07-03, godz. 08:56 Nowe gwiazdy świecą na międzyzdrojskiej promenadzie [ZDJĘCIA] Dłonie na 21. Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach odciśnięte. » więcej 2016-07-03, godz. 08:18 Gwiazdy uświetniły jeden z największych festiwali w Europie [ZDJĘCIA] Cztery dni koncertów i emocji. W Gdyni zakończył się Open'er Festival - jeden z największych festiwali muzycznych w Europie. » więcej 2016-07-01, godz. 21:02 Nadmorskie tournee szczecińskiego Muzeum Narodowego [MAPA, WYKAZ] Po raz trzeci Muzeum Narodowe w Szczecinie zorganizuje wakacyjną kampanię promocyjną nad polskim morzem. » więcej 2016-07-01, godz. 19:47 Muzeum Techniki i Komunikacji wyróżnione Wyróżnienie dla Muzeum Techniki i Komunikacji w prestiżowym Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2015. » więcej 2016-07-01, godz. 13:19 Wielokrotny laureat Grammy wystąpi w Filharmonii Człowiek "z orkiestrą w głosie" wystąpi w piątek w Filharmonii Szczecińskiej. To Al Jarreau - amerykański wokalista jazzowy, który między innymi zdobył siedmiokrotnie nagrodę Grammy. » więcej 2016-06-30, godz. 22:02 Szczeciński muzyk na scenie Open'era Szczeciński akcent na jednym z największych festiwali muzycznych w Europie. Łona i Webber zagrali na scenie Tent Stage odbywającego się w Gdyni Open'er Festival. » więcej 2016-06-30, godz. 20:57 Zaczęły się Spoiwa Kultury 20 wydarzeń - spektakli, performansów, koncertów, wystaw i spotkań. W Szczecinie po raz 17 wystartowały Spoiwa Kultury. » więcej 2016-06-29, godz. 22:08 Kilkadziesiąt tysięcy osób bawi się na terenie lotniska w Gdyni Rozpoczął się jeden z największych festiwali muzycznych w Europie - Open'er Festival. » więcej 2016-06-29, godz. 07:33 Internauci wsparli szczeciński zespół Kolejny szczeciński zespół z sukcesem zbiera pieniądze od internautów. Grupa MA na pewno wyda swoją debiutancką płytę, a że wpłat jest już więcej niż pierwotnie planowano, być może powstaną także trzy teledyski, nakręcony… » więcej
383384385386387388389