Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Spotkanie z autorem publikacji "Grudzień 1970 w Szczecinie" odbyło się we wtorek w radiowym studiu koncertowym im. Jana Szyrockiego. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Spotkanie z autorem publikacji "Grudzień 1970 w Szczecinie" odbyło się we wtorek w radiowym studiu koncertowym im. Jana Szyrockiego. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Publikacja Paziewskiego, który w czasach PRL-u był działaczem podziemia, to pierwsza monografia poświęcona szczecińskim protestom robotniczym. Fot. Sylwia Polachowska [Radio Szczecin]
Publikacja Paziewskiego, który w czasach PRL-u był działaczem podziemia, to pierwsza monografia poświęcona szczecińskim protestom robotniczym. Fot. Sylwia Polachowska [Radio Szczecin]
"Ten grudzień chodził za mną przez wiele lat" - tak o swojej książce mówi historyk i politolog Uniwersytetu Szczecińskiego, Michał Paziewski. Spotkanie z autorem publikacji "Grudzień 1970 w Szczecinie" odbyło się we wtorek w radiowym studiu koncertowym im. Jana Szyrockiego.
Książka Paziewskiego, który w czasach PRL-u był działaczem podziemia, to pierwsza monografia poświęcona szczecińskim protestom robotniczym. Szczegółowo opisuje wydarzenia Grudnia '70 w Szczecinie: podaje genezę, przebieg i konsekwencje społecznego buntu.

- Uczyłem się w II LO, które znajduje się tuż obok dawnego Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Widziałem więc, tak jak dziesiątki tysięcy innych szczecinian, kłęby dymu oraz ogień wydobywające się z budowli, która uosabiała siłę i potęgę władzy komunistycznej - wspominał Paziewski.

Bohaterami publikacji są mieszkańcy Szczecina, którzy 44 lata temu zbuntowali się przeciwko komunistycznej władzy i dzięki temu odkryli własną tożsamość.

- Właśnie w 1970 roku narodzili się szczecinianie. Wcześniej byli to ludzie, którzy przyjechali tu z różnych części Polski i bardziej identyfikowali się z miejscem, z którego się wywodzili niż z tym, w którym mieszkali. Po Grudniu '70 powiedzieli, że są stąd - mówił dyrektor szczecińskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Marcin Stefaniak.

- "Grudzień 1970 w Szczecinie" to historia ludzi niepokornych. To książka określająca, jacy byli i jacy są szczecinianie - dodał prezydent miasta Piotr Krzystek. - Kiedyś odwiedził mnie ambasador USA, który powiedział, że Szczecin jest podobny do Dzikiego Zachodu, bo tutaj trafiali ludzie odważni, którzy chcieli coś osiągnąć i podjąć wyzwanie.

Stanisław Skowron, przywódca jednego z komitetów strajkowych, które wówczas działały w Szczecinie, przypomniał, że wydarzenia Grudnia 1970 roku miały swoje konsekwencje, które każdy z uczestników protestów odczuwał przez wiele lat. - W 1976 roku zostałem powołany do wojska. Podobny los spotkał wielu moich kolegów, którzy uczestniczyli w strajku.

Inny z przywódców, Witold Soiński mówił, że organizatorzy i uczestnicy od początku byli przekonani, że racja jest po ich stronie.

Monografię "Grudzień 1970 w Szczecinie" wydał Instytut Pamięci Narodowej.

Strajki 1970 roku wybuchły 14 grudnia po tym, jak władza wprowadziła podwyżkę cen żywności. 17 grudnia w Szczecinie doszło do krwawych starć. Na ulice wyszli pracownicy stoczni oraz innych zakładów, a także zwykli mieszkańcy.

Demonstranci podpalili gmach Komitetu Wojewódzkiego PZPR. Do manifestujących milicjanci i wojskowi otworzyli ogień. W starciach zginęło 16 osób, a ok. 100 zostało rannych.
- Uczyłem się w II LO, które znajduje się tuż obok dawnego Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Widziałem więc, tak jak dziesiątki tysięcy innych szczecinian, kłęby dymu oraz ogień wydobywające się z budowli, która uosabiała si
- Właśnie w 1970 roku narodzili się szczecinianie. Do tego momentu byli tutaj ludzie, którzy przyjechali z różnych części Polski i raczej identyfikowali się z miejscem, z którego się wywodzili niż z tym, gdzie mieszkali. Po tych wydarzeniach Grudnia '
- "Grudzień 1970 w Szczecinie" to historia ludzi niepokornych. To książka określająca, jacy byli i jacy są szczecinianie - dodał prezydent miasta Piotr Krzystek. - Kiedyś odwiedził mnie ambasador USA, który powiedział, że Szczecin jest podobny do dzikiego
Stanisław Skowron, przywódca jednego z komitetów strajkowych, które wówczas działały w Szczecinie, przypomniał, że wydarzenia Grudnia 1970 roku miały swoje konsekwencje, które każdy z uczestników protestów odczuwał przez wiele lat.
Inny z przywódców, Witold Soiński mówił, że organizatorzy i uczestnicy od początku byli przekonani, że racja jest po ich stronie.
Realizacja: Piotr Sawiński, Mateusz Żegliński, Krzysztof Kowalski [Radio Szczecin]

Zobacz także

2015-12-13, godz. 09:48 Koncert z wielowiekową tradycją Na ostatni w tym roku kalendarzowym swój koncert zaprosiła w sobotę Fundacja Akademia Muzyki Dawnej. 'Muzyka Adwentu w dawnym Szczecinie' zabrzmiała w Muzeum Historii Szczecina Muzeum Narodowego. W programie publiczność usłyszała sonaty… » więcej 2015-12-11, godz. 13:13 Historia lesbijek z szansami na Złoty Glob [WIDEO] Znamy nominacje do Złotych Globów. Najwięcej szans na zdobycie tej prestiżowej statuetki w świecie kina ma film ''Carol'', czyli historia zakazanej miłości lesbijek w Nowym Jorku lat pięćdziesiątych. » więcej 2015-12-11, godz. 13:03 Świnoujski fotograf w finale międzynarodowego konkursu Fotograf-marinista Marek Wilczek znalazł się w dziesiątce finalistów konkursu Mirabaud Yacht Racing Image 2015. » więcej 2015-12-10, godz. 20:55 Świątecznie i jazzowo w Radiu Szczecin [WIDEO, ZDJĘCIA] Świąteczne przeboje zabrzmiały w studiu S1 Radia Szczecin. W czwartek wieczorem odbył się tam koncert z okazji premiery płyty Columbus Jazz Coffee vol.2: 'Czas świąt'. » więcej 2015-12-10, godz. 07:28 Nominacje do Złotych Globów W czwartek poznamy filmy nominowane do nagrody 'Złotych globów', to obok Oscarów najważniejsze wyróżnienia w światowy kinie. » więcej 2015-12-08, godz. 19:59 Pojechali sadzić drzewa, nakręcili film. Ich dokument nagrodzono w Monako [ZDJĘCIA] Pomysł na film 'Wielka Zielona Ściana, Afryka-Afryce' powstał z przypadku - opowiada reżyserka i dziennikarka Radia Szczecin Małgorzata Frymus. » więcej 2015-12-08, godz. 16:05 Jubileusz królowej polskiej sceny. Zaczynała w Szczecinie Kto spojrzy na jej zdjęcie - powie 'niemożliwe'. A jednak - królowa polskiej sceny kończy we wtorek 70 lat. » więcej 2015-12-07, godz. 17:56 Film w reżyserii dziennikarki Radia Szczecin nagrodzony w Monako Nasza redakcyjna koleżanka została nagrodzona na międzynarodowym festiwalu w Monako. Film 'Wielka Zielona Ściana, Afryka-Afryce' w reżyserii Małgorzaty Frymus, do którego zdjęcia zrobił Łukasz Nyks, otrzymał Angel Peace Award for… » więcej 2015-12-07, godz. 12:48 "Czas Świąt" w studiu koncertowym Radia Szczecin [WIDEO] 10 grudnia Radio Szczecin zaprasza na wyjątkowy świąteczny koncert, podczas którego odbędzie się m.in. premiera płyty Columbus Jazz Coffee vol.2: „Czas świąt”. » więcej 2015-12-07, godz. 11:40 Zdjęcia Szczecina z lat 60. i 70. w obiektywie mistrza fotografii W poniedziałek o godzinie 18 Książnica Pomorska zaprasza na premierę albumu 'Szczecin i inne porty w obiektywie Macieja Jasieckiego'. » więcej
385386387388389390391