"Ten grudzień chodził za mną przez wiele lat" - tak o swojej książce mówi historyk i politolog Uniwersytetu Szczecińskiego, Michał Paziewski. Spotkanie z autorem publikacji "Grudzień 1970 w Szczecinie" odbyło się we wtorek w radiowym studiu koncertowym im. Jana Szyrockiego.
- Uczyłem się w II LO, które znajduje się tuż obok dawnego Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Widziałem więc, tak jak dziesiątki tysięcy innych szczecinian, kłęby dymu oraz ogień wydobywające się z budowli, która uosabiała siłę i potęgę władzy komunistycznej - wspominał Paziewski.
Bohaterami publikacji są mieszkańcy Szczecina, którzy 44 lata temu zbuntowali się przeciwko komunistycznej władzy i dzięki temu odkryli własną tożsamość.
- Właśnie w 1970 roku narodzili się szczecinianie. Wcześniej byli to ludzie, którzy przyjechali tu z różnych części Polski i bardziej identyfikowali się z miejscem, z którego się wywodzili niż z tym, w którym mieszkali. Po Grudniu '70 powiedzieli, że są stąd - mówił dyrektor szczecińskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Marcin Stefaniak.
- "Grudzień 1970 w Szczecinie" to historia ludzi niepokornych. To książka określająca, jacy byli i jacy są szczecinianie - dodał prezydent miasta Piotr Krzystek. - Kiedyś odwiedził mnie ambasador USA, który powiedział, że Szczecin jest podobny do Dzikiego Zachodu, bo tutaj trafiali ludzie odważni, którzy chcieli coś osiągnąć i podjąć wyzwanie.
Stanisław Skowron, przywódca jednego z komitetów strajkowych, które wówczas działały w Szczecinie, przypomniał, że wydarzenia Grudnia 1970 roku miały swoje konsekwencje, które każdy z uczestników protestów odczuwał przez wiele lat. - W 1976 roku zostałem powołany do wojska. Podobny los spotkał wielu moich kolegów, którzy uczestniczyli w strajku.
Inny z przywódców, Witold Soiński mówił, że organizatorzy i uczestnicy od początku byli przekonani, że racja jest po ich stronie.
Monografię "Grudzień 1970 w Szczecinie" wydał Instytut Pamięci Narodowej.
Strajki 1970 roku wybuchły 14 grudnia po tym, jak władza wprowadziła podwyżkę cen żywności. 17 grudnia w Szczecinie doszło do krwawych starć. Na ulice wyszli pracownicy stoczni oraz innych zakładów, a także zwykli mieszkańcy.
Demonstranci podpalili gmach Komitetu Wojewódzkiego PZPR. Do manifestujących milicjanci i wojskowi otworzyli ogień. W starciach zginęło 16 osób, a ok. 100 zostało rannych.
- Uczyłem się w II LO, które znajduje się tuż obok dawnego Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Widziałem więc, tak jak dziesiątki tysięcy innych szczecinian, kłęby dymu oraz ogień wydobywające się z budowli, która uosabiała si
- Właśnie w 1970 roku narodzili się szczecinianie. Do tego momentu byli tutaj ludzie, którzy przyjechali z różnych części Polski i raczej identyfikowali się z miejscem, z którego się wywodzili niż z tym, gdzie mieszkali. Po tych wydarzeniach Grudnia '
- "Grudzień 1970 w Szczecinie" to historia ludzi niepokornych. To książka określająca, jacy byli i jacy są szczecinianie - dodał prezydent miasta Piotr Krzystek. - Kiedyś odwiedził mnie ambasador USA, który powiedział, że Szczecin jest podobny do dzikiego
Stanisław Skowron, przywódca jednego z komitetów strajkowych, które wówczas działały w Szczecinie, przypomniał, że wydarzenia Grudnia 1970 roku miały swoje konsekwencje, które każdy z uczestników protestów odczuwał przez wiele lat.
Inny z przywódców, Witold Soiński mówił, że organizatorzy i uczestnicy od początku byli przekonani, że racja jest po ich stronie.
Zobacz także
2016-03-02, godz. 00:23
Polskie melodie na jazzowo. Koncert dedykowany pamięci żołnierzy AK [WIDEO, ZDJĘCIA]
Muzyka polska w jazzowych aranżacjach zabrzmiała we wtorek wieczorem w szczecińskiej filharmonii.
» więcej
2016-03-01, godz. 21:39
Legendarny The Rolling Stones wystąpi na Kubie
Do kolejnego historycznego wydarzenia dojdzie na Kubie. 25 marca w Hawanie w darmowym koncercie wystąpi legendarna grupa The Rolling Stones. Jeszcze niedawno muzyka tego zespołu była na wyspie zakazana.
» więcej
2016-03-01, godz. 18:02
Bilety na Kontrapunkt 2016 już dostępne
Krystyna Janda, Adam Woronowicz i Maria Maj - m.in. ci aktorzy wystąpią podczas festiwalu Kontrapunkt 2016.
» więcej
2016-02-29, godz. 22:02
Muzyka ludowa i Chopin na jazzowo
Muzyka polska w jazzowych aranżacjach zabrzmi we wtorek w szczecińskiej filharmonii. W sali symfonicznej wystąpi pochodząca ze Szczecina wokalistka Agnieszka Wilczyńska.
» więcej
2016-02-29, godz. 21:25
Fryga nominowana do antynagrody
Szczecińska Fryga, czyli siedmiometrowa rzeźba, która stoi na pl. Zamenhofa, została zakwalifikowana do finałowej dziesiątki plebiscytu "Makabryła". To coroczna nagroda portalu o architekturze bryla.pl dla najgorszej polskiej inwestycji…
» więcej
2016-02-29, godz. 13:38
W Warszawie powstanie Muzeum Żołnierzy Wyklętych
Muzeum Żołnierzy Wyklętych powstanie na warszawskim Mokotowie przy ulicy Rakowieckiej.
» więcej
2016-02-29, godz. 07:48
Pierwszy Oscar w historii dla Leonardo DiCaprio [WIDEO]
"Spotlight" najlepszym filmem, Oscary dla Leonardo DiCaprio i Brie Larson, aż sześć statuetek dla "Mad Max: Na drodze gniewu" m.in. za najlepsze kostiumy. W Los Angeles odbyła się 88. ceremonia wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii…
» więcej
2016-02-27, godz. 18:02
Chóry z całego regionu w szczecińskim Zamku [ZDJĘCIA]
Zespoły dziecięce, młodzieżowe, a także dorośli wzięli udział w corocznym przeglądzie chórów z województwa zachodniopomorskiego.
» więcej
2016-02-27, godz. 17:05
Jazz w centrum handlowym [WIDEO, ZDJĘCIA]
Koncert promujący zbliżający się festiwal Szczecin Jazz odbył się w sobotę w szczecińskim centrum handlowym Kaskada.
» więcej
2016-02-27, godz. 14:19
Oscar produkowany będzie w Nowym Jorku [WIDEO]
Przed nami 88. ceremonia rozdania filmowych nagród Oscara. Sama statuetka od dziesiątków lat powstawała w Chicago. Amerykańska Akademia Filmowa zdecydowała jednak, że Oscar produkowany będzie teraz w Nowym Jorku.
» więcej