Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Spotkanie z autorem publikacji "Grudzień 1970 w Szczecinie" odbyło się we wtorek w radiowym studiu koncertowym im. Jana Szyrockiego. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Spotkanie z autorem publikacji "Grudzień 1970 w Szczecinie" odbyło się we wtorek w radiowym studiu koncertowym im. Jana Szyrockiego. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Publikacja Paziewskiego, który w czasach PRL-u był działaczem podziemia, to pierwsza monografia poświęcona szczecińskim protestom robotniczym. Fot. Sylwia Polachowska [Radio Szczecin]
Publikacja Paziewskiego, który w czasach PRL-u był działaczem podziemia, to pierwsza monografia poświęcona szczecińskim protestom robotniczym. Fot. Sylwia Polachowska [Radio Szczecin]
"Ten grudzień chodził za mną przez wiele lat" - tak o swojej książce mówi historyk i politolog Uniwersytetu Szczecińskiego, Michał Paziewski. Spotkanie z autorem publikacji "Grudzień 1970 w Szczecinie" odbyło się we wtorek w radiowym studiu koncertowym im. Jana Szyrockiego.
Książka Paziewskiego, który w czasach PRL-u był działaczem podziemia, to pierwsza monografia poświęcona szczecińskim protestom robotniczym. Szczegółowo opisuje wydarzenia Grudnia '70 w Szczecinie: podaje genezę, przebieg i konsekwencje społecznego buntu.

- Uczyłem się w II LO, które znajduje się tuż obok dawnego Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Widziałem więc, tak jak dziesiątki tysięcy innych szczecinian, kłęby dymu oraz ogień wydobywające się z budowli, która uosabiała siłę i potęgę władzy komunistycznej - wspominał Paziewski.

Bohaterami publikacji są mieszkańcy Szczecina, którzy 44 lata temu zbuntowali się przeciwko komunistycznej władzy i dzięki temu odkryli własną tożsamość.

- Właśnie w 1970 roku narodzili się szczecinianie. Wcześniej byli to ludzie, którzy przyjechali tu z różnych części Polski i bardziej identyfikowali się z miejscem, z którego się wywodzili niż z tym, w którym mieszkali. Po Grudniu '70 powiedzieli, że są stąd - mówił dyrektor szczecińskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Marcin Stefaniak.

- "Grudzień 1970 w Szczecinie" to historia ludzi niepokornych. To książka określająca, jacy byli i jacy są szczecinianie - dodał prezydent miasta Piotr Krzystek. - Kiedyś odwiedził mnie ambasador USA, który powiedział, że Szczecin jest podobny do Dzikiego Zachodu, bo tutaj trafiali ludzie odważni, którzy chcieli coś osiągnąć i podjąć wyzwanie.

Stanisław Skowron, przywódca jednego z komitetów strajkowych, które wówczas działały w Szczecinie, przypomniał, że wydarzenia Grudnia 1970 roku miały swoje konsekwencje, które każdy z uczestników protestów odczuwał przez wiele lat. - W 1976 roku zostałem powołany do wojska. Podobny los spotkał wielu moich kolegów, którzy uczestniczyli w strajku.

Inny z przywódców, Witold Soiński mówił, że organizatorzy i uczestnicy od początku byli przekonani, że racja jest po ich stronie.

Monografię "Grudzień 1970 w Szczecinie" wydał Instytut Pamięci Narodowej.

Strajki 1970 roku wybuchły 14 grudnia po tym, jak władza wprowadziła podwyżkę cen żywności. 17 grudnia w Szczecinie doszło do krwawych starć. Na ulice wyszli pracownicy stoczni oraz innych zakładów, a także zwykli mieszkańcy.

Demonstranci podpalili gmach Komitetu Wojewódzkiego PZPR. Do manifestujących milicjanci i wojskowi otworzyli ogień. W starciach zginęło 16 osób, a ok. 100 zostało rannych.
- Uczyłem się w II LO, które znajduje się tuż obok dawnego Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Widziałem więc, tak jak dziesiątki tysięcy innych szczecinian, kłęby dymu oraz ogień wydobywające się z budowli, która uosabiała si
- Właśnie w 1970 roku narodzili się szczecinianie. Do tego momentu byli tutaj ludzie, którzy przyjechali z różnych części Polski i raczej identyfikowali się z miejscem, z którego się wywodzili niż z tym, gdzie mieszkali. Po tych wydarzeniach Grudnia '
- "Grudzień 1970 w Szczecinie" to historia ludzi niepokornych. To książka określająca, jacy byli i jacy są szczecinianie - dodał prezydent miasta Piotr Krzystek. - Kiedyś odwiedził mnie ambasador USA, który powiedział, że Szczecin jest podobny do dzikiego
Stanisław Skowron, przywódca jednego z komitetów strajkowych, które wówczas działały w Szczecinie, przypomniał, że wydarzenia Grudnia 1970 roku miały swoje konsekwencje, które każdy z uczestników protestów odczuwał przez wiele lat.
Inny z przywódców, Witold Soiński mówił, że organizatorzy i uczestnicy od początku byli przekonani, że racja jest po ich stronie.
Realizacja: Piotr Sawiński, Mateusz Żegliński, Krzysztof Kowalski [Radio Szczecin]

Zobacz także

2015-08-13, godz. 07:31 Ukraiński dzień na festiwalu w Ińsku Widzowie Ińskiego Lata Filmowego obejrzeli głośny dramat kryminalny 'Plemię' oraz dwa dokumenty polskie opisujące najnowszą historię Ukrainy 'Piano' oraz 'Dybuka'. » więcej 2015-08-12, godz. 19:36 Niemiecka gwiazda kina dla Radia Szczecin [ZDJĘCIA] Polska nagroda filmowa to dla mnie ogromne wyróżnienie - podkreśliła w rozmowie z Radiem Szczecin niemiecka aktorka, Nastassja Kinski. » więcej 2015-08-11, godz. 17:23 Najlepsze zdjęcia roku można oglądać w Kaskadzie [WIDEO, ZDJĘCIA] Ponad 150 finałowych zdjęć prestiżowego konkursu fotografii prasowej można oglądać w Galerii Kaskada w Szczecinie. » więcej 2015-08-11, godz. 07:26 "Stabat Mater" Szymanowskiego na inauguracji festiwalu Blisko 170 wykonawców wzięło udział w poniedziałkowym koncercie inaugurującym Międzynarodowy Festiwal Muzyczny. » więcej 2015-08-10, godz. 15:04 Kino pod chmurką na Arkonce Szczecińska Arkonka zamieni się w piątek wieczorem w otwartą salę kinową. Na telebimie będzie można obejrzeć film 'Avatar' - najbardziej kasowy przebój w historii kina. » więcej 2015-08-09, godz. 09:25 Owacje dla filmu o marzeniach Film dokumentalny 'Mów mi Marianna' Karoliny Bielawskiej nagrodzony owacjami na stojąco. Na 42 Ińskie Lato Filmowe przyjechała bohaterka dokumentu tytułowa Marianna i spotkała się z widzami. » więcej 2015-08-08, godz. 10:19 Grechuta Festival w Świnoujściu. Nagroda publiczności wręczona Znamy zwycięzców konkursu publiczności podczas Grechuta Festival w Świnoujściu. Nagrodę 'Bursztynowego Serca Szczerozłotego' otrzymał zespół Dzień Dobry z Bielska-Białej. » więcej 2015-08-08, godz. 08:54 Kino nad jeziorem i spotkania z gwiazdami. Rusza Lato Filmowe Ruszyło 42. Ińskie Lato Filmowe. Organizatorzy festiwalu przygotowali pokazy niemal stu filmów, spotkania z reżyserami i aktorami oraz koncerty i wystawy. » więcej 2015-08-06, godz. 22:00 Wielkie gwiazdy w Kołobrzegu [ZDJĘCIA] Katarzyna Figura, Wojciech Mecwaldowski, Andrzej Saramonowicz i Janusz Chabior - to tylko niektórzy goście startującego w czwartek festiwalu 'Sensacyjne Lato Filmów' w Kołobrzegu. » więcej 2015-08-06, godz. 12:47 Gratka dla kinomaniaków. Rusza festiwal filmów sensacyjnych Sensacyjne Lato Filmów rusza w czwartek w Kołobrzegu. Podczas tegorocznej edycji festiwalu widzowie obejrzą ponad 30 produkcji z 15 krajów. » więcej
400401402403404405406