Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Spotkanie z autorem publikacji "Grudzień 1970 w Szczecinie" odbyło się we wtorek w radiowym studiu koncertowym im. Jana Szyrockiego. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Spotkanie z autorem publikacji "Grudzień 1970 w Szczecinie" odbyło się we wtorek w radiowym studiu koncertowym im. Jana Szyrockiego. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Publikacja Paziewskiego, który w czasach PRL-u był działaczem podziemia, to pierwsza monografia poświęcona szczecińskim protestom robotniczym. Fot. Sylwia Polachowska [Radio Szczecin]
Publikacja Paziewskiego, który w czasach PRL-u był działaczem podziemia, to pierwsza monografia poświęcona szczecińskim protestom robotniczym. Fot. Sylwia Polachowska [Radio Szczecin]
"Ten grudzień chodził za mną przez wiele lat" - tak o swojej książce mówi historyk i politolog Uniwersytetu Szczecińskiego, Michał Paziewski. Spotkanie z autorem publikacji "Grudzień 1970 w Szczecinie" odbyło się we wtorek w radiowym studiu koncertowym im. Jana Szyrockiego.
Książka Paziewskiego, który w czasach PRL-u był działaczem podziemia, to pierwsza monografia poświęcona szczecińskim protestom robotniczym. Szczegółowo opisuje wydarzenia Grudnia '70 w Szczecinie: podaje genezę, przebieg i konsekwencje społecznego buntu.

- Uczyłem się w II LO, które znajduje się tuż obok dawnego Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Widziałem więc, tak jak dziesiątki tysięcy innych szczecinian, kłęby dymu oraz ogień wydobywające się z budowli, która uosabiała siłę i potęgę władzy komunistycznej - wspominał Paziewski.

Bohaterami publikacji są mieszkańcy Szczecina, którzy 44 lata temu zbuntowali się przeciwko komunistycznej władzy i dzięki temu odkryli własną tożsamość.

- Właśnie w 1970 roku narodzili się szczecinianie. Wcześniej byli to ludzie, którzy przyjechali tu z różnych części Polski i bardziej identyfikowali się z miejscem, z którego się wywodzili niż z tym, w którym mieszkali. Po Grudniu '70 powiedzieli, że są stąd - mówił dyrektor szczecińskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Marcin Stefaniak.

- "Grudzień 1970 w Szczecinie" to historia ludzi niepokornych. To książka określająca, jacy byli i jacy są szczecinianie - dodał prezydent miasta Piotr Krzystek. - Kiedyś odwiedził mnie ambasador USA, który powiedział, że Szczecin jest podobny do Dzikiego Zachodu, bo tutaj trafiali ludzie odważni, którzy chcieli coś osiągnąć i podjąć wyzwanie.

Stanisław Skowron, przywódca jednego z komitetów strajkowych, które wówczas działały w Szczecinie, przypomniał, że wydarzenia Grudnia 1970 roku miały swoje konsekwencje, które każdy z uczestników protestów odczuwał przez wiele lat. - W 1976 roku zostałem powołany do wojska. Podobny los spotkał wielu moich kolegów, którzy uczestniczyli w strajku.

Inny z przywódców, Witold Soiński mówił, że organizatorzy i uczestnicy od początku byli przekonani, że racja jest po ich stronie.

Monografię "Grudzień 1970 w Szczecinie" wydał Instytut Pamięci Narodowej.

Strajki 1970 roku wybuchły 14 grudnia po tym, jak władza wprowadziła podwyżkę cen żywności. 17 grudnia w Szczecinie doszło do krwawych starć. Na ulice wyszli pracownicy stoczni oraz innych zakładów, a także zwykli mieszkańcy.

Demonstranci podpalili gmach Komitetu Wojewódzkiego PZPR. Do manifestujących milicjanci i wojskowi otworzyli ogień. W starciach zginęło 16 osób, a ok. 100 zostało rannych.
- Uczyłem się w II LO, które znajduje się tuż obok dawnego Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Widziałem więc, tak jak dziesiątki tysięcy innych szczecinian, kłęby dymu oraz ogień wydobywające się z budowli, która uosabiała si
- Właśnie w 1970 roku narodzili się szczecinianie. Do tego momentu byli tutaj ludzie, którzy przyjechali z różnych części Polski i raczej identyfikowali się z miejscem, z którego się wywodzili niż z tym, gdzie mieszkali. Po tych wydarzeniach Grudnia '
- "Grudzień 1970 w Szczecinie" to historia ludzi niepokornych. To książka określająca, jacy byli i jacy są szczecinianie - dodał prezydent miasta Piotr Krzystek. - Kiedyś odwiedził mnie ambasador USA, który powiedział, że Szczecin jest podobny do dzikiego
Stanisław Skowron, przywódca jednego z komitetów strajkowych, które wówczas działały w Szczecinie, przypomniał, że wydarzenia Grudnia 1970 roku miały swoje konsekwencje, które każdy z uczestników protestów odczuwał przez wiele lat.
Inny z przywódców, Witold Soiński mówił, że organizatorzy i uczestnicy od początku byli przekonani, że racja jest po ich stronie.
Realizacja: Piotr Sawiński, Mateusz Żegliński, Krzysztof Kowalski [Radio Szczecin]

Zobacz także

2015-10-28, godz. 19:49 Katarzyna jedzie na Simply Red Katarzyna ze Świnoujścia jest kolejną osobą, która zdobyła bilet na koncert brytyjskiej grupy Simply Red w Berlinie. » więcej 2015-10-28, godz. 08:58 Fotograficzne "Trochę przyjemności" "Trochę przyjemności" według wiceprezesa Związku Polskich Artystów Fotografików. Wystawę zdjęć Andrzeja Zygmuntowicza przez najbliższy miesiąc można oglądać w galerii Związku na wydziale elektrycznym ZUT-u przy ulicy 26 Kwietnia… » więcej 2015-10-27, godz. 18:45 Nowa, szczecińska muzyka w Radiu Szczecin [WIDEO, ZDJĘCIA] W najbliższej odsłonie cyklu [3x1], gościć będziemy grupę tsar . Koncertu zespołu będzie można posłuchać w środowej audycji "Schody do nieba" w Radiu Szczecin. Start po 23. » więcej 2015-10-27, godz. 18:03 Spotkanie i warsztaty z mistrzem [ZDJĘCIA] Jeden z najlepszych neosurrealistów odwiedził szczecińskie Liceum Plastyczne. Słynny malarz i rzeźbiarz Wojciech Siudmak przez najbliższe cztery dni poprowadzi warsztaty dla uczniów. W szkole można też oglądać wystawę jego pra… » więcej 2015-10-27, godz. 16:58 Do Opery już na Zamek [ZDJĘCIA] Już za miesiąc Opera na Zamku - po kilkuletnim pobycie w wielkim namiocie - wróci do sal Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Remont trwał cztery lata i kosztował 67 mln zł, z czego ponad 40 mln pochodziło z Unii Europejskiej. » więcej 2015-10-26, godz. 19:05 Małgorzata jedzie z nami na Simply Red Radio Szczecin Live in Berlin wraca na naszą antenę. Tym razem zabieramy słuchaczy na koncert grupy Simply Red. Jako pierwsza bilet zdobyła Małgorzata. » więcej 2015-10-23, godz. 21:59 Sala Bogusława odzyskała blask [ZDJĘCIA] Nawiązują do renesansowej ornamentyki, są delikatne i klimatyczne. Nowe zdobienia sali księcia Bogusława X Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie zobaczyła w piątek publiczność. » więcej 2015-10-23, godz. 19:00 Rusza festiwal sztuki współczesnej Digitalia startują w Szczecinie. Koncerty, wystawy, spotkania i warsztaty - to wszystko odbędzie się w ramach festiwalu w Klubie 13 Muz. Impreza to pokaz sztuki współczesnej. » więcej 2015-10-22, godz. 21:54 Tomasz Raczek o filmie w Radiu Szczecin [ZDJĘCIA] Jeden z najbardziej rozpoznawalnych i najważniejszych polskich krytyków filmowych - Tomasz Raczek - spotkał się w czwartek w studiu S1 Radia Szczecin z wielbicielami filmu, by wraz z nimi na pokazie porozmawiać o zmieniających się wciąż… » więcej 2015-10-22, godz. 18:17 Co zobaczymy w Muzeum Przełomów [WIDEO, ZDJĘCIA] Filmy z wizyty Adolfa Hitlera i Nikity Chruszczowa w Szczecinie, oryginalne maszyny drukarskie używane przez opozycję w czasach PRL czy ubrania szczecinian sprzed pół wieku - m.in. to będzie można zobaczyć na montowanej właśnie ekspozycji… » więcej
413414415416417418419