Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Spotkanie z autorem publikacji "Grudzień 1970 w Szczecinie" odbyło się we wtorek w radiowym studiu koncertowym im. Jana Szyrockiego. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Spotkanie z autorem publikacji "Grudzień 1970 w Szczecinie" odbyło się we wtorek w radiowym studiu koncertowym im. Jana Szyrockiego. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Publikacja Paziewskiego, który w czasach PRL-u był działaczem podziemia, to pierwsza monografia poświęcona szczecińskim protestom robotniczym. Fot. Sylwia Polachowska [Radio Szczecin]
Publikacja Paziewskiego, który w czasach PRL-u był działaczem podziemia, to pierwsza monografia poświęcona szczecińskim protestom robotniczym. Fot. Sylwia Polachowska [Radio Szczecin]
"Ten grudzień chodził za mną przez wiele lat" - tak o swojej książce mówi historyk i politolog Uniwersytetu Szczecińskiego, Michał Paziewski. Spotkanie z autorem publikacji "Grudzień 1970 w Szczecinie" odbyło się we wtorek w radiowym studiu koncertowym im. Jana Szyrockiego.
Książka Paziewskiego, który w czasach PRL-u był działaczem podziemia, to pierwsza monografia poświęcona szczecińskim protestom robotniczym. Szczegółowo opisuje wydarzenia Grudnia '70 w Szczecinie: podaje genezę, przebieg i konsekwencje społecznego buntu.

- Uczyłem się w II LO, które znajduje się tuż obok dawnego Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Widziałem więc, tak jak dziesiątki tysięcy innych szczecinian, kłęby dymu oraz ogień wydobywające się z budowli, która uosabiała siłę i potęgę władzy komunistycznej - wspominał Paziewski.

Bohaterami publikacji są mieszkańcy Szczecina, którzy 44 lata temu zbuntowali się przeciwko komunistycznej władzy i dzięki temu odkryli własną tożsamość.

- Właśnie w 1970 roku narodzili się szczecinianie. Wcześniej byli to ludzie, którzy przyjechali tu z różnych części Polski i bardziej identyfikowali się z miejscem, z którego się wywodzili niż z tym, w którym mieszkali. Po Grudniu '70 powiedzieli, że są stąd - mówił dyrektor szczecińskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Marcin Stefaniak.

- "Grudzień 1970 w Szczecinie" to historia ludzi niepokornych. To książka określająca, jacy byli i jacy są szczecinianie - dodał prezydent miasta Piotr Krzystek. - Kiedyś odwiedził mnie ambasador USA, który powiedział, że Szczecin jest podobny do Dzikiego Zachodu, bo tutaj trafiali ludzie odważni, którzy chcieli coś osiągnąć i podjąć wyzwanie.

Stanisław Skowron, przywódca jednego z komitetów strajkowych, które wówczas działały w Szczecinie, przypomniał, że wydarzenia Grudnia 1970 roku miały swoje konsekwencje, które każdy z uczestników protestów odczuwał przez wiele lat. - W 1976 roku zostałem powołany do wojska. Podobny los spotkał wielu moich kolegów, którzy uczestniczyli w strajku.

Inny z przywódców, Witold Soiński mówił, że organizatorzy i uczestnicy od początku byli przekonani, że racja jest po ich stronie.

Monografię "Grudzień 1970 w Szczecinie" wydał Instytut Pamięci Narodowej.

Strajki 1970 roku wybuchły 14 grudnia po tym, jak władza wprowadziła podwyżkę cen żywności. 17 grudnia w Szczecinie doszło do krwawych starć. Na ulice wyszli pracownicy stoczni oraz innych zakładów, a także zwykli mieszkańcy.

Demonstranci podpalili gmach Komitetu Wojewódzkiego PZPR. Do manifestujących milicjanci i wojskowi otworzyli ogień. W starciach zginęło 16 osób, a ok. 100 zostało rannych.
- Uczyłem się w II LO, które znajduje się tuż obok dawnego Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Widziałem więc, tak jak dziesiątki tysięcy innych szczecinian, kłęby dymu oraz ogień wydobywające się z budowli, która uosabiała si
- Właśnie w 1970 roku narodzili się szczecinianie. Do tego momentu byli tutaj ludzie, którzy przyjechali z różnych części Polski i raczej identyfikowali się z miejscem, z którego się wywodzili niż z tym, gdzie mieszkali. Po tych wydarzeniach Grudnia '
- "Grudzień 1970 w Szczecinie" to historia ludzi niepokornych. To książka określająca, jacy byli i jacy są szczecinianie - dodał prezydent miasta Piotr Krzystek. - Kiedyś odwiedził mnie ambasador USA, który powiedział, że Szczecin jest podobny do dzikiego
Stanisław Skowron, przywódca jednego z komitetów strajkowych, które wówczas działały w Szczecinie, przypomniał, że wydarzenia Grudnia 1970 roku miały swoje konsekwencje, które każdy z uczestników protestów odczuwał przez wiele lat.
Inny z przywódców, Witold Soiński mówił, że organizatorzy i uczestnicy od początku byli przekonani, że racja jest po ich stronie.
Realizacja: Piotr Sawiński, Mateusz Żegliński, Krzysztof Kowalski [Radio Szczecin]

Zobacz także

2015-06-28, godz. 08:57 Kilkaset róż dla polsko-francuskiego tenora [ZDJĘCIA] David Beucher z numerem osiem, polsko-francuski tenor został zwycięzcą 17. Wielkiego Turnieju Tenorów w Szczecinie. » więcej 2015-06-27, godz. 15:02 Światowi tenorzy powracają na Zamek 17. Wielki Turniej Tenorów startuje w sobotę w Szczecinie. W tym roku zmagania tenorów z całego świata wracają na dziedziniec Zamku Książąt Pomorskich po trzech latach swojej bytności w Teatrze Letnim. » więcej 2015-06-26, godz. 22:43 Zespół FunkBang zagrał w "Schodach do nieba" [WIDEO, ZDJĘCIA] W ostatniej przed wakacjami odsłonie naszego cyklu [3x1] gościliśmy grupę FunkBang. Rozmowy z zespołem i ich koncertu można było posłuchać w piątkowej audycji "Schody do nieba" w Radiu Szczecin. » więcej 2015-06-26, godz. 19:58 Amerykańscy chórzyści w Radiu Szczecin [ZDJĘCIA, WIDEO] Chór ze Stanów Zjednoczonych zagrał w Radiu Szczecin. W piątek wieczorem w studiu S-1 wystąpiła grupa Zielinski Singers. » więcej 2015-06-26, godz. 12:48 Amerykański chór z polskim akcentem. Zielinski Singers w S-1 Chór ze Stanów Zjednoczonych zagra w Radiu Szczecin. W piątek wieczorem w studiu S-1 wystąpi grupa Zielinski Singers. Będzie to ostatni koncert w ramach 50. Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej. » więcej 2015-06-26, godz. 07:22 Fantastyczna uczta muzyczna z Radiem Szczecin [ZDJĘCIA] 80 tysięcy osób usłyszało największe hity zespołu AC/DC na koncercie w Berlinie. Wśród nich pięcioro naszych słuchaczy, którzy wygrali bilety w ramach akcji "Radio Szczecin live in Berlin". » więcej 2015-06-26, godz. 07:01 Jazz na zapomnianym podwórku Po raz czwarty fundacja "Akademia Sztuki" odkrywa szczecińskie zapomniane podwórka... muzyką. W programie imprezy koncert Jony Ardyn i Szymona Orłowskiego. » więcej 2015-06-25, godz. 21:23 Z Międzyzdrojów prosto do studia S-1 Radia Szczecin Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach na finiszu. W tym roku prezentowało się na nim kilkanaście zespołów z całego świata - m.in. Szwecji, Niemiec i Polski. » więcej 2015-06-25, godz. 20:40 "Moje-twoje urodzino-imieniny" Chór Akademii Morskiej, aktorzy szczecińskich teatrów, malarze, rzeźbiarze i przyjaciele. Wszyscy przyszli na "moje-twoje urodzino-imieniny" na podwórko przy Galerii pod Sukniami w Szczecinie. Urodzinową zabawę uświetnił wielki drewniany… » więcej 2015-06-25, godz. 06:56 Przeżyli piekło na ziemi. Mają swoją wystawę w Szczecinie [ZDJĘCIA] Osiemnaście portretów - osiemnaście historii o gehennie wywózek do sowieckich łagrów: w środę wieczorem ponad 200 osób wzięło udział w wernisażu wystawy fotografii "Dzieci Syberii". » więcej
420421422423424425426