Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Spotkanie z autorem publikacji "Grudzień 1970 w Szczecinie" odbyło się we wtorek w radiowym studiu koncertowym im. Jana Szyrockiego. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Spotkanie z autorem publikacji "Grudzień 1970 w Szczecinie" odbyło się we wtorek w radiowym studiu koncertowym im. Jana Szyrockiego. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Publikacja Paziewskiego, który w czasach PRL-u był działaczem podziemia, to pierwsza monografia poświęcona szczecińskim protestom robotniczym. Fot. Sylwia Polachowska [Radio Szczecin]
Publikacja Paziewskiego, który w czasach PRL-u był działaczem podziemia, to pierwsza monografia poświęcona szczecińskim protestom robotniczym. Fot. Sylwia Polachowska [Radio Szczecin]
"Ten grudzień chodził za mną przez wiele lat" - tak o swojej książce mówi historyk i politolog Uniwersytetu Szczecińskiego, Michał Paziewski. Spotkanie z autorem publikacji "Grudzień 1970 w Szczecinie" odbyło się we wtorek w radiowym studiu koncertowym im. Jana Szyrockiego.
Książka Paziewskiego, który w czasach PRL-u był działaczem podziemia, to pierwsza monografia poświęcona szczecińskim protestom robotniczym. Szczegółowo opisuje wydarzenia Grudnia '70 w Szczecinie: podaje genezę, przebieg i konsekwencje społecznego buntu.

- Uczyłem się w II LO, które znajduje się tuż obok dawnego Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Widziałem więc, tak jak dziesiątki tysięcy innych szczecinian, kłęby dymu oraz ogień wydobywające się z budowli, która uosabiała siłę i potęgę władzy komunistycznej - wspominał Paziewski.

Bohaterami publikacji są mieszkańcy Szczecina, którzy 44 lata temu zbuntowali się przeciwko komunistycznej władzy i dzięki temu odkryli własną tożsamość.

- Właśnie w 1970 roku narodzili się szczecinianie. Wcześniej byli to ludzie, którzy przyjechali tu z różnych części Polski i bardziej identyfikowali się z miejscem, z którego się wywodzili niż z tym, w którym mieszkali. Po Grudniu '70 powiedzieli, że są stąd - mówił dyrektor szczecińskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Marcin Stefaniak.

- "Grudzień 1970 w Szczecinie" to historia ludzi niepokornych. To książka określająca, jacy byli i jacy są szczecinianie - dodał prezydent miasta Piotr Krzystek. - Kiedyś odwiedził mnie ambasador USA, który powiedział, że Szczecin jest podobny do Dzikiego Zachodu, bo tutaj trafiali ludzie odważni, którzy chcieli coś osiągnąć i podjąć wyzwanie.

Stanisław Skowron, przywódca jednego z komitetów strajkowych, które wówczas działały w Szczecinie, przypomniał, że wydarzenia Grudnia 1970 roku miały swoje konsekwencje, które każdy z uczestników protestów odczuwał przez wiele lat. - W 1976 roku zostałem powołany do wojska. Podobny los spotkał wielu moich kolegów, którzy uczestniczyli w strajku.

Inny z przywódców, Witold Soiński mówił, że organizatorzy i uczestnicy od początku byli przekonani, że racja jest po ich stronie.

Monografię "Grudzień 1970 w Szczecinie" wydał Instytut Pamięci Narodowej.

Strajki 1970 roku wybuchły 14 grudnia po tym, jak władza wprowadziła podwyżkę cen żywności. 17 grudnia w Szczecinie doszło do krwawych starć. Na ulice wyszli pracownicy stoczni oraz innych zakładów, a także zwykli mieszkańcy.

Demonstranci podpalili gmach Komitetu Wojewódzkiego PZPR. Do manifestujących milicjanci i wojskowi otworzyli ogień. W starciach zginęło 16 osób, a ok. 100 zostało rannych.
- Uczyłem się w II LO, które znajduje się tuż obok dawnego Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Widziałem więc, tak jak dziesiątki tysięcy innych szczecinian, kłęby dymu oraz ogień wydobywające się z budowli, która uosabiała si
- Właśnie w 1970 roku narodzili się szczecinianie. Do tego momentu byli tutaj ludzie, którzy przyjechali z różnych części Polski i raczej identyfikowali się z miejscem, z którego się wywodzili niż z tym, gdzie mieszkali. Po tych wydarzeniach Grudnia '
- "Grudzień 1970 w Szczecinie" to historia ludzi niepokornych. To książka określająca, jacy byli i jacy są szczecinianie - dodał prezydent miasta Piotr Krzystek. - Kiedyś odwiedził mnie ambasador USA, który powiedział, że Szczecin jest podobny do dzikiego
Stanisław Skowron, przywódca jednego z komitetów strajkowych, które wówczas działały w Szczecinie, przypomniał, że wydarzenia Grudnia 1970 roku miały swoje konsekwencje, które każdy z uczestników protestów odczuwał przez wiele lat.
Inny z przywódców, Witold Soiński mówił, że organizatorzy i uczestnicy od początku byli przekonani, że racja jest po ich stronie.
Realizacja: Piotr Sawiński, Mateusz Żegliński, Krzysztof Kowalski [Radio Szczecin]

Zobacz także

2014-03-18, godz. 19:43 Lekarze zaśpiewali żydowskie pieśni w Muzeum Narodowym Szczecińscy lekarze zaśpiewali żydowskie pieśni religijne i repertuar ze skrzypka na dachu. W Szczecinie rozpoczęły się III Dni Kultury Żydowskiej Adlojada. » więcej 2014-03-18, godz. 12:37 Historyczne odkrycie w ratuszu. Znaleźli przedwojenne gazety Dziesięć historycznych gazet, z lat 30. XX wieku znaleźli pracownicy w trakcie remontu ratusza w Szczecinku. » więcej 2014-03-18, godz. 07:54 Studenci zebrali stare fotografie i stworzyli tablo Tablo ze zdjęciami pierwszych absolwentów nieistniejącej już Państwowej Szkoły Morskiej w Szczecinie zawiśnie w budynku Akademii Morskiej. » więcej 2014-03-16, godz. 10:16 Muzyczna uczta w Trafo. Zagrali BNO i Vassiliew [ZDJĘCIA] Owacjami na stojąco zakończył się sobotni koncert orkiestry kameralnej - Baltic Neopolis Orchestra, która wystąpiła pod batutą światowej sławy skrzypka - Vasko Vassiliewa. Bułgarski muzyk zagrał w Trafostacji Sztuki w Szczecin… » więcej 2014-03-16, godz. 09:14 To były huczne urodziny. Ukeje szalał na scenie [ZDJĘCIA] Udał się urodzinowy koncert szczecińskiego zespołu Ukeje, który rok temu założył Damian Ukeje, zwycięzca telewizyjnego talent show. » więcej 2014-03-15, godz. 09:25 Szczecińska premiera "Obietnicy" już za nami [ZDJĘCIA] Szczecinianie zobaczyli 'Obietnicę'. Premiera filmu, który kręcony był w Szczecinie, odbyła się w piątek wieczorem w kinie Helios. » więcej 2014-03-14, godz. 14:20 Bromski znów kręci i znów w Szczecinie Reżyser Jacek Bromski znów będzie kręcił w Szczecinie. Roboczy tytuł jego najnowszego filmu to 'Anatomia zła'. » więcej 2014-03-14, godz. 11:21 Urodziny Ukeje. Marzenie to zapełnić Wembley [WIDEO] Zagrali 60 koncertów w całym kraju i wystąpili z takimi gwiazdami jak Papa Roach, TSA czy Hey oraz dwukrotnie zaprezentowali się podczas finału regat The Tall Ships Races. Pierwsze urodziny świętuje szczeciński zespół Ukeje. » więcej 2014-03-14, godz. 10:44 Bułgarski skrzypek zagra ze szczecińską orkiestrą [WIDEO] Podczas trzygodzinnej próby przed sobotnim występem nie obyło się bez uwag i powtórek. Bułgarski skrzypek Vasko Vassilev wyciska ze szczecińskiej orkiestry siódme poty. » więcej 2014-03-14, godz. 10:30 Jazz Ostrowskiego ma natchnąć lokalnych polityków [WIDEO] Muzyka szczecińskiego jazzmana nową wizytówką programów Radia Szczecin: Kawiarenki politycznej i Radia Szczecin na wieczór. » więcej
463464465466467468469