Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Spotkanie z autorem publikacji "Grudzień 1970 w Szczecinie" odbyło się we wtorek w radiowym studiu koncertowym im. Jana Szyrockiego. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Spotkanie z autorem publikacji "Grudzień 1970 w Szczecinie" odbyło się we wtorek w radiowym studiu koncertowym im. Jana Szyrockiego. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Publikacja Paziewskiego, który w czasach PRL-u był działaczem podziemia, to pierwsza monografia poświęcona szczecińskim protestom robotniczym. Fot. Sylwia Polachowska [Radio Szczecin]
Publikacja Paziewskiego, który w czasach PRL-u był działaczem podziemia, to pierwsza monografia poświęcona szczecińskim protestom robotniczym. Fot. Sylwia Polachowska [Radio Szczecin]
"Ten grudzień chodził za mną przez wiele lat" - tak o swojej książce mówi historyk i politolog Uniwersytetu Szczecińskiego, Michał Paziewski. Spotkanie z autorem publikacji "Grudzień 1970 w Szczecinie" odbyło się we wtorek w radiowym studiu koncertowym im. Jana Szyrockiego.
Książka Paziewskiego, który w czasach PRL-u był działaczem podziemia, to pierwsza monografia poświęcona szczecińskim protestom robotniczym. Szczegółowo opisuje wydarzenia Grudnia '70 w Szczecinie: podaje genezę, przebieg i konsekwencje społecznego buntu.

- Uczyłem się w II LO, które znajduje się tuż obok dawnego Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Widziałem więc, tak jak dziesiątki tysięcy innych szczecinian, kłęby dymu oraz ogień wydobywające się z budowli, która uosabiała siłę i potęgę władzy komunistycznej - wspominał Paziewski.

Bohaterami publikacji są mieszkańcy Szczecina, którzy 44 lata temu zbuntowali się przeciwko komunistycznej władzy i dzięki temu odkryli własną tożsamość.

- Właśnie w 1970 roku narodzili się szczecinianie. Wcześniej byli to ludzie, którzy przyjechali tu z różnych części Polski i bardziej identyfikowali się z miejscem, z którego się wywodzili niż z tym, w którym mieszkali. Po Grudniu '70 powiedzieli, że są stąd - mówił dyrektor szczecińskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Marcin Stefaniak.

- "Grudzień 1970 w Szczecinie" to historia ludzi niepokornych. To książka określająca, jacy byli i jacy są szczecinianie - dodał prezydent miasta Piotr Krzystek. - Kiedyś odwiedził mnie ambasador USA, który powiedział, że Szczecin jest podobny do Dzikiego Zachodu, bo tutaj trafiali ludzie odważni, którzy chcieli coś osiągnąć i podjąć wyzwanie.

Stanisław Skowron, przywódca jednego z komitetów strajkowych, które wówczas działały w Szczecinie, przypomniał, że wydarzenia Grudnia 1970 roku miały swoje konsekwencje, które każdy z uczestników protestów odczuwał przez wiele lat. - W 1976 roku zostałem powołany do wojska. Podobny los spotkał wielu moich kolegów, którzy uczestniczyli w strajku.

Inny z przywódców, Witold Soiński mówił, że organizatorzy i uczestnicy od początku byli przekonani, że racja jest po ich stronie.

Monografię "Grudzień 1970 w Szczecinie" wydał Instytut Pamięci Narodowej.

Strajki 1970 roku wybuchły 14 grudnia po tym, jak władza wprowadziła podwyżkę cen żywności. 17 grudnia w Szczecinie doszło do krwawych starć. Na ulice wyszli pracownicy stoczni oraz innych zakładów, a także zwykli mieszkańcy.

Demonstranci podpalili gmach Komitetu Wojewódzkiego PZPR. Do manifestujących milicjanci i wojskowi otworzyli ogień. W starciach zginęło 16 osób, a ok. 100 zostało rannych.
- Uczyłem się w II LO, które znajduje się tuż obok dawnego Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Widziałem więc, tak jak dziesiątki tysięcy innych szczecinian, kłęby dymu oraz ogień wydobywające się z budowli, która uosabiała si
- Właśnie w 1970 roku narodzili się szczecinianie. Do tego momentu byli tutaj ludzie, którzy przyjechali z różnych części Polski i raczej identyfikowali się z miejscem, z którego się wywodzili niż z tym, gdzie mieszkali. Po tych wydarzeniach Grudnia '
- "Grudzień 1970 w Szczecinie" to historia ludzi niepokornych. To książka określająca, jacy byli i jacy są szczecinianie - dodał prezydent miasta Piotr Krzystek. - Kiedyś odwiedził mnie ambasador USA, który powiedział, że Szczecin jest podobny do dzikiego
Stanisław Skowron, przywódca jednego z komitetów strajkowych, które wówczas działały w Szczecinie, przypomniał, że wydarzenia Grudnia 1970 roku miały swoje konsekwencje, które każdy z uczestników protestów odczuwał przez wiele lat.
Inny z przywódców, Witold Soiński mówił, że organizatorzy i uczestnicy od początku byli przekonani, że racja jest po ich stronie.
Realizacja: Piotr Sawiński, Mateusz Żegliński, Krzysztof Kowalski [Radio Szczecin]

Zobacz także

2014-02-08, godz. 13:15 Szczecińscy muzycy na jednym krążku Raper, jazzman, DJ i perkusista z latynoskim zacięciem - wszyscy są ze Szczecina i właśnie nagrali wspólny album. » więcej 2014-02-05, godz. 18:55 "Ta rzeźba stoi na parkingu. To wstyd" Pozostawmy 'Wielki łuk' szczecinianina Bernharda Heiligera w mieście jego narodzin. Pod takim hasłem odbył się w środę happenig przed ratuszem staromiejskim, czyli Muzeum Historii Miasta. » więcej 2014-02-05, godz. 16:02 Muzyczne gwiazdy zjadą do Szczecina Gitarzysta jazzowy Pat Metheny i wokalista Kurt Elling wystąpią podczas tegorocznej edycji Szczecin Music Fest. » więcej 2014-02-02, godz. 20:46 Pawlik: Sama nominacja do Grammy była zaskoczeniem Zdobycie Grammy czymś zupełnie niespodziewanym - mówił w Radio Szczecin Włodzimierz Pawlik, pierwszy Polak nagrodzony przez amerykańską Narodową Akademię Sztuki. » więcej 2014-02-01, godz. 10:47 "Najlepsze przedstawienie ze wszystkich na świecie" To była najlepsza realizacja mojego przedstawienia - powiedział po premierze w Szczecinie Ger Thijs, holenderski dramaturg. Premiera jego sztuki 'Pocałunek' odbyła się w piątek w Teatrze Małym. » więcej 2014-01-31, godz. 11:31 Grzegorz Markowski w Radiu Szczecin [WIDEO] Grzegorz Markowski z grupy Perfect był w piątek gościem magazynu Radia Szczecin 'Moje miasto moja muzyka'. » więcej 2014-01-30, godz. 18:27 "Biznes, Sztuka i Szczecin". Na początek spotkanie z Rosatim i Markowskim [WIDEO] Ekonomista i szef sejmowej komisji finansów publicznych - Dariusz Rosati oraz Grzegorz Markowski z zespołu Perfect będą gośćmi spotkania z cyklu 'Biznes, Sztuka i Szczecin', które w czwartek odbędzie się w szczecińskim klubie Ro… » więcej 2014-01-30, godz. 10:50 Waglewski i Fisz w Radiu Szczecin [WIDEO, ZDJĘCIA] W środę wieczorem wystąpili w Szczecinie promując swoją ostatnią płytę 'Matka, Syn, Bóg', a w czwartek po godz. 10 odwiedzili Radio Szczecin. » więcej 2014-01-30, godz. 08:12 Licytacja obrazów szczecińskiego artysty. Dochód na jego rehabilitację Obrazy Brunona Tode można kupić w czwartek w Galerii Kapitańskiej w Szczecinie. Dochód ze sprzedaży jest przeznaczony na rehabilitację twórcy. » więcej 2014-01-30, godz. 07:00 Ekumeniczna modlitwa za ofiary Euromajdanu Szczecinianie w czwartek modlili się w intencji manifestujących na kijowskim Euromajdanie. Wspominano zabitych podczas starć z Berkutem w stolicy Ukrainy w minionym tygodniu. » więcej
468469470471472473474