Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Spotkanie z autorem publikacji "Grudzień 1970 w Szczecinie" odbyło się we wtorek w radiowym studiu koncertowym im. Jana Szyrockiego. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Spotkanie z autorem publikacji "Grudzień 1970 w Szczecinie" odbyło się we wtorek w radiowym studiu koncertowym im. Jana Szyrockiego. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Publikacja Paziewskiego, który w czasach PRL-u był działaczem podziemia, to pierwsza monografia poświęcona szczecińskim protestom robotniczym. Fot. Sylwia Polachowska [Radio Szczecin]
Publikacja Paziewskiego, który w czasach PRL-u był działaczem podziemia, to pierwsza monografia poświęcona szczecińskim protestom robotniczym. Fot. Sylwia Polachowska [Radio Szczecin]
"Ten grudzień chodził za mną przez wiele lat" - tak o swojej książce mówi historyk i politolog Uniwersytetu Szczecińskiego, Michał Paziewski. Spotkanie z autorem publikacji "Grudzień 1970 w Szczecinie" odbyło się we wtorek w radiowym studiu koncertowym im. Jana Szyrockiego.
Książka Paziewskiego, który w czasach PRL-u był działaczem podziemia, to pierwsza monografia poświęcona szczecińskim protestom robotniczym. Szczegółowo opisuje wydarzenia Grudnia '70 w Szczecinie: podaje genezę, przebieg i konsekwencje społecznego buntu.

- Uczyłem się w II LO, które znajduje się tuż obok dawnego Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Widziałem więc, tak jak dziesiątki tysięcy innych szczecinian, kłęby dymu oraz ogień wydobywające się z budowli, która uosabiała siłę i potęgę władzy komunistycznej - wspominał Paziewski.

Bohaterami publikacji są mieszkańcy Szczecina, którzy 44 lata temu zbuntowali się przeciwko komunistycznej władzy i dzięki temu odkryli własną tożsamość.

- Właśnie w 1970 roku narodzili się szczecinianie. Wcześniej byli to ludzie, którzy przyjechali tu z różnych części Polski i bardziej identyfikowali się z miejscem, z którego się wywodzili niż z tym, w którym mieszkali. Po Grudniu '70 powiedzieli, że są stąd - mówił dyrektor szczecińskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Marcin Stefaniak.

- "Grudzień 1970 w Szczecinie" to historia ludzi niepokornych. To książka określająca, jacy byli i jacy są szczecinianie - dodał prezydent miasta Piotr Krzystek. - Kiedyś odwiedził mnie ambasador USA, który powiedział, że Szczecin jest podobny do Dzikiego Zachodu, bo tutaj trafiali ludzie odważni, którzy chcieli coś osiągnąć i podjąć wyzwanie.

Stanisław Skowron, przywódca jednego z komitetów strajkowych, które wówczas działały w Szczecinie, przypomniał, że wydarzenia Grudnia 1970 roku miały swoje konsekwencje, które każdy z uczestników protestów odczuwał przez wiele lat. - W 1976 roku zostałem powołany do wojska. Podobny los spotkał wielu moich kolegów, którzy uczestniczyli w strajku.

Inny z przywódców, Witold Soiński mówił, że organizatorzy i uczestnicy od początku byli przekonani, że racja jest po ich stronie.

Monografię "Grudzień 1970 w Szczecinie" wydał Instytut Pamięci Narodowej.

Strajki 1970 roku wybuchły 14 grudnia po tym, jak władza wprowadziła podwyżkę cen żywności. 17 grudnia w Szczecinie doszło do krwawych starć. Na ulice wyszli pracownicy stoczni oraz innych zakładów, a także zwykli mieszkańcy.

Demonstranci podpalili gmach Komitetu Wojewódzkiego PZPR. Do manifestujących milicjanci i wojskowi otworzyli ogień. W starciach zginęło 16 osób, a ok. 100 zostało rannych.
- Uczyłem się w II LO, które znajduje się tuż obok dawnego Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Widziałem więc, tak jak dziesiątki tysięcy innych szczecinian, kłęby dymu oraz ogień wydobywające się z budowli, która uosabiała si
- Właśnie w 1970 roku narodzili się szczecinianie. Do tego momentu byli tutaj ludzie, którzy przyjechali z różnych części Polski i raczej identyfikowali się z miejscem, z którego się wywodzili niż z tym, gdzie mieszkali. Po tych wydarzeniach Grudnia '
- "Grudzień 1970 w Szczecinie" to historia ludzi niepokornych. To książka określająca, jacy byli i jacy są szczecinianie - dodał prezydent miasta Piotr Krzystek. - Kiedyś odwiedził mnie ambasador USA, który powiedział, że Szczecin jest podobny do dzikiego
Stanisław Skowron, przywódca jednego z komitetów strajkowych, które wówczas działały w Szczecinie, przypomniał, że wydarzenia Grudnia 1970 roku miały swoje konsekwencje, które każdy z uczestników protestów odczuwał przez wiele lat.
Inny z przywódców, Witold Soiński mówił, że organizatorzy i uczestnicy od początku byli przekonani, że racja jest po ich stronie.
Realizacja: Piotr Sawiński, Mateusz Żegliński, Krzysztof Kowalski [Radio Szczecin]

Zobacz także

2014-07-02, godz. 07:07 Radzimir Dębski: "Moje pierwsze miejsce na ziemi to nowa filharmonia" Młody kompozytor ze Szczecina na inaugurację Filharmonii Szczecińskiej. Radzimir Dębski, syn piosenkarki Anny Jurksztowicz i słynnego kompozytora Krzesimira Dębskiego przygotuje i poprowadzi jeden z koncertów na otwarcie filharmoni… » więcej 2014-07-01, godz. 19:06 Plenerowe seanse na Zamku Ruszają plenerowe seanse na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. We wtorek inauguracja cyklu "Zamkowe Noce Filmowe". » więcej 2014-06-30, godz. 17:16 Przewodnik wzorowany na słynnej mapie odkrywa tajniki Pomorza Ukazał się "Przewodnik niezwykły - śladami Lubinusa". Dzięki niemu, można zaplanować wycieczkę po Pomorzu według mapy sprzed 400 lat. » więcej 2014-06-28, godz. 22:08 Małgorzata Rejmer laureatką nagrody literackiej "Gryfia" [ZDJĘCIA] Autorka odebrała czek o wartości 50 tysięcy złotych za książkę pt. "Bukareszt, krew i kurz". To zbiór reportaży o Rumunii. » więcej 2014-06-28, godz. 16:08 Na Spoiwach możesz zbudować Szczecin swoich marzeń Interaktywna akcja miejska pod hasłem "Home Sweet Home" rozpoczęła jeden z największych festiwali sztuk w Szczecinie. W sobotę, już po raz 15., wystartowały "Spoiwa kultury". » więcej 2014-06-28, godz. 08:13 Ruszyły inSPIRACJE. W tym roku sztuka ma być ekstremalna Wystawy, koncerty, spotkania z twórcami oraz warsztaty - w sumie kilkadziesiąt różnych wydarzeń artystycznych przygotowali organizatorzy tegorocznych inSPIRACJI. Festiwal Sztuki Wizualnej rozpoczął się w piątek wieczorem w Szczec… » więcej 2014-06-27, godz. 07:58 Radio Szczecin na festiwalu w Kamieniu Pomorskim [ZDJĘCIA] Kamieńska katedra pełni niekiedy funkcję studia nagraniowego. Jak mówił w porannym programie Radia Szczecin, kościelny organista Mariusz Stankiewicz, wnętrze XII-wiecznej świątyni ma akustykę lepszą niż niejedna sala koncertow… » więcej 2014-06-27, godz. 06:27 Muzyka organowa zabrzmi w kamieńskiej katedrze [PROGRAM] Filipiński chór Novo Concertante Manila oraz organista Joachim Grubich wystąpią w piątek wieczorem na 50. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej w Kamieniu Pomorskim. » więcej 2014-06-26, godz. 16:49 Będą kręcić filmy w regionie. Zagrają też szczecinianie Zdjęcia do dwóch filmów powstaną w najbliższych miesiącach w naszym województwie. Zagrają w nich szczecińscy aktorzy, ale także i mieszkańcy. » więcej 2014-06-26, godz. 15:18 "Wszyscy myślą, że Szczecin leży nad morzem. Stąd pomysł na wystawę" 16 wybitnych malarzy z całego kraju wystawia swoje prace w Galerii Kapitańskiej. Inicjatorka wystawy Jolanta Szczepańska z Art Galle zadała artystom temat inspirowany morzem. » więcej
471472473474475476477