Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Spotkanie z autorem publikacji "Grudzień 1970 w Szczecinie" odbyło się we wtorek w radiowym studiu koncertowym im. Jana Szyrockiego. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Spotkanie z autorem publikacji "Grudzień 1970 w Szczecinie" odbyło się we wtorek w radiowym studiu koncertowym im. Jana Szyrockiego. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Publikacja Paziewskiego, który w czasach PRL-u był działaczem podziemia, to pierwsza monografia poświęcona szczecińskim protestom robotniczym. Fot. Sylwia Polachowska [Radio Szczecin]
Publikacja Paziewskiego, który w czasach PRL-u był działaczem podziemia, to pierwsza monografia poświęcona szczecińskim protestom robotniczym. Fot. Sylwia Polachowska [Radio Szczecin]
"Ten grudzień chodził za mną przez wiele lat" - tak o swojej książce mówi historyk i politolog Uniwersytetu Szczecińskiego, Michał Paziewski. Spotkanie z autorem publikacji "Grudzień 1970 w Szczecinie" odbyło się we wtorek w radiowym studiu koncertowym im. Jana Szyrockiego.
Książka Paziewskiego, który w czasach PRL-u był działaczem podziemia, to pierwsza monografia poświęcona szczecińskim protestom robotniczym. Szczegółowo opisuje wydarzenia Grudnia '70 w Szczecinie: podaje genezę, przebieg i konsekwencje społecznego buntu.

- Uczyłem się w II LO, które znajduje się tuż obok dawnego Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Widziałem więc, tak jak dziesiątki tysięcy innych szczecinian, kłęby dymu oraz ogień wydobywające się z budowli, która uosabiała siłę i potęgę władzy komunistycznej - wspominał Paziewski.

Bohaterami publikacji są mieszkańcy Szczecina, którzy 44 lata temu zbuntowali się przeciwko komunistycznej władzy i dzięki temu odkryli własną tożsamość.

- Właśnie w 1970 roku narodzili się szczecinianie. Wcześniej byli to ludzie, którzy przyjechali tu z różnych części Polski i bardziej identyfikowali się z miejscem, z którego się wywodzili niż z tym, w którym mieszkali. Po Grudniu '70 powiedzieli, że są stąd - mówił dyrektor szczecińskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Marcin Stefaniak.

- "Grudzień 1970 w Szczecinie" to historia ludzi niepokornych. To książka określająca, jacy byli i jacy są szczecinianie - dodał prezydent miasta Piotr Krzystek. - Kiedyś odwiedził mnie ambasador USA, który powiedział, że Szczecin jest podobny do Dzikiego Zachodu, bo tutaj trafiali ludzie odważni, którzy chcieli coś osiągnąć i podjąć wyzwanie.

Stanisław Skowron, przywódca jednego z komitetów strajkowych, które wówczas działały w Szczecinie, przypomniał, że wydarzenia Grudnia 1970 roku miały swoje konsekwencje, które każdy z uczestników protestów odczuwał przez wiele lat. - W 1976 roku zostałem powołany do wojska. Podobny los spotkał wielu moich kolegów, którzy uczestniczyli w strajku.

Inny z przywódców, Witold Soiński mówił, że organizatorzy i uczestnicy od początku byli przekonani, że racja jest po ich stronie.

Monografię "Grudzień 1970 w Szczecinie" wydał Instytut Pamięci Narodowej.

Strajki 1970 roku wybuchły 14 grudnia po tym, jak władza wprowadziła podwyżkę cen żywności. 17 grudnia w Szczecinie doszło do krwawych starć. Na ulice wyszli pracownicy stoczni oraz innych zakładów, a także zwykli mieszkańcy.

Demonstranci podpalili gmach Komitetu Wojewódzkiego PZPR. Do manifestujących milicjanci i wojskowi otworzyli ogień. W starciach zginęło 16 osób, a ok. 100 zostało rannych.
- Uczyłem się w II LO, które znajduje się tuż obok dawnego Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Widziałem więc, tak jak dziesiątki tysięcy innych szczecinian, kłęby dymu oraz ogień wydobywające się z budowli, która uosabiała si
- Właśnie w 1970 roku narodzili się szczecinianie. Do tego momentu byli tutaj ludzie, którzy przyjechali z różnych części Polski i raczej identyfikowali się z miejscem, z którego się wywodzili niż z tym, gdzie mieszkali. Po tych wydarzeniach Grudnia '
- "Grudzień 1970 w Szczecinie" to historia ludzi niepokornych. To książka określająca, jacy byli i jacy są szczecinianie - dodał prezydent miasta Piotr Krzystek. - Kiedyś odwiedził mnie ambasador USA, który powiedział, że Szczecin jest podobny do dzikiego
Stanisław Skowron, przywódca jednego z komitetów strajkowych, które wówczas działały w Szczecinie, przypomniał, że wydarzenia Grudnia 1970 roku miały swoje konsekwencje, które każdy z uczestników protestów odczuwał przez wiele lat.
Inny z przywódców, Witold Soiński mówił, że organizatorzy i uczestnicy od początku byli przekonani, że racja jest po ich stronie.
Realizacja: Piotr Sawiński, Mateusz Żegliński, Krzysztof Kowalski [Radio Szczecin]

Zobacz także

2014-06-02, godz. 07:41 Jazzowa uczta na dziedzińcu zamkowym Pat Metheny - jeden z najlepszych gitarzystów jazzowych na świecie - zagrał w niedzielę w Szczecinie. » więcej 2014-06-01, godz. 15:09 Miesiąc przed wybuchem powstania. Wystawa laureata Grand Press Photo [ZDJĘCIA] Damaszek, tuż przed wybuchem powstania w Syrii na zdjęciach Filipa Klimaszewskiego. Wystawę fotografii dokumentujących życie w stolicy Syrii można oglądać w Galerii OBOK Miejskiego Ośrodka Kultury w Policach. » więcej 2014-05-31, godz. 09:59 Ten koncert wzruszył melomanów Jeden z najpopularniejszych koncertów skrzypcowych w Chinach oparty na prostej ludowej melodii, w Polsce rozbrzmiał po raz pierwszy. » więcej 2014-05-29, godz. 13:28 "To będzie najważniejsze wydarzenie chóralne w kraju" 25 chórów z Niemiec, Łotwy, Włoch i Polski weźmie udział w IX Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Szczecinie, który rozpocznie się za tydzień. » więcej 2014-05-29, godz. 05:32 Wojciech Pszoniak w Radiu Szczecin [WYWIAD] Jeden z najwybitniejszych polskich aktorów filmowych i teatralnych, Wojciech Pszoniak, był gościem audycji "Moje miasto, moja muzyka". » więcej 2014-05-26, godz. 17:22 Szóste urodziny Chorych. Zagra Banach, Łona i Ukeje Grają razem od sześciu lat i - jak sami o sobie mówią - reprezentują tzw. rock społeczny, angażując się na wesoło zarówno w problemy kulturowe, jak i osobiste. W poniedziałek wieczorem swoje urodziny w klubie Rocker będzie świętować… » więcej 2014-05-26, godz. 17:21 Chylińska, Maleńczuk i Feel. Jest już program Dni Morza Agnieszka Chylińska, Maciej Maleńczuk i zespół Feel - to muzyczne gwiazdy tegorocznych Dni Morza w Szczecinie. Impreza odbędzie się w dniach 13-15 czerwca. » więcej 2014-05-23, godz. 19:44 Szczecinianka Roku 2013 wybrana Aktywna, przedsiębiorcza i kreatywna - taka jest Szczecinianka Roku 2013. Została nią Maria Trojanowicz-Kasprzak. » więcej 2014-05-20, godz. 21:14 Podliczyli nocną zbiórkę w muzeum Ponad 2,5 tysiąca złotych, 8 euro, 10 pensów brytyjskich, 2 korony czeskie, 10 centów amerykańskich i 5 banów rumuńskich zebrali szczecińscy muzealnicy podczas 9. Europejskiej Nocy Muzeów. » więcej 2014-05-20, godz. 10:03 Życie Bowiego na wystawie w Berlinie Wystawa poświęcona życiu i twórczości Davida Bowie - legendarnego muzyka, który mieszkał w stolicy Niemiec w drugiej połowie lat 70. - od wtorku do oglądania w Berlinie. » więcej
476477478479480481482